Koncertā sastapsies provokatori Keidžs un Lediņš 0
18. jūnijā koncertzālē “Rīga” Rīgas festivāla ietvaros Latvijas Radio koris un Sigvards Kļava aicina uz multimediālu koncertuzvedumu, kura centrālā ass ir divi mākslas jomas provokatori – amerikāņu avangarda komponists Džons Keidžs un nepieradinātais latviešu multimākslinieks Hardijs Lediņš, kuru šogad atceramies 60. gadskārtā.
2013. gadā Cēsu mākslas festivāla apmeklētāji varēja jau novērtēt multimediālo koncertuzvedumu, kurš tika veidots īpaši šim festivālam. Savukārt šā gada 20. janvārī uzvedums pārsteidza britu publiku Londonas Svētā Jāņa baznīcā, atklājot Latvijas Prezidentūras gadu Eiropas Savienības Padomē.
Koncertā līdzās Keidža konceptuālajiem darbiem īpaša nozīme multimediālā uzveduma audumā ir Hardija un viņa kolēģa Jura Boiko, tikpat kaismīga eksperimentu cienītāja, kopīgi izauklētā sirds projekta, latviešu elektroniskās mūzikas pionieru jeb “Nebijušu sajūtu restaurēšanas darbnīcas” (NSRD) ieskaņojumiem – tas ir vienlaikus absurds, hepenings, ritma svētki, suģestijas rituāls.
Koncerts reizē uzdos jautājumus un, iespējams, atbildēs uz tiem. Kā īsti Keidžs sader ar Lediņu? Kas NSRD kopīgs ar sēnēm un ūdensstaigāšanu? Kā Jura Ābola dadaisms korespondē ar pērn citā saulē aizgājušā angļu ģēnija Džonatana Hārvija baznīcu zvaniem? Un kā tajā visā ieaužas Pētera Vaska un Jāzepa Mediņa skaņu valoda? Un kas notiek, ja kontrabasists sāk dziedāt un dziedātājs spēlēt kontrabasu? Kontrabasa partijas izpildītājam un komponistam Kristapam Pētersonam viņa veltījums Džonam Keidžam nozīmē “ekspresīvu būšanu performancē arī tīri vizuāli”. “Sigvards deva precīzu uzdevumu – sarakstīt darbu, kas saderētu ar Keidža estētiku,” atklāj autors. Koncertuzveduma videorežiju veidojis Roberts Rubīns – uzveduma pamatā ir attēla un skaņas attiecību risinājuma meklējumi. Attēla klātbūtne būs jaušama gan gaismu spēlēs, gan video projekcijās. Skaņa eksponēsies gan dzīvā atskaņojumā, gan fonogrammā. Eksperiments kļūs par jēgas atradēju un būtības atklājēju.
“Šāda veida projekti tiek veidoti ļoti ilgā laikā – tie nav tikai mēneši,” atklāj S. Kļava, kurš kopā ar radošo komandu šeit ieguldījis daudz laika, darba un mīlestības. “Džona Keidža pamata būtība ir ne tik daudz muzikāla aizraušanās vai muzikālas idejas pasniegšana, cik tās pasniegšana caur provokācijas prizmu. Šādu provokatīvu uzvedumu pirms pāris gadiem piedāvājām Cēsu mākslas festivāla atklāšanā, nu pienācis laiks mūsu, latviešu provokācijas žanra celmlauzim un pionierim Hardijam Lediņam un viņa radošajai kopai “NSRD”. Viņa drosme un provokācijas iespaidojušas daudzus mūziķus. Iznāks mūsu un pasaules provokatora provokatīvs dialogs,” saka S. Kļava. “Kādam tas noteikti liksies par traku. Kādam patiks, kādu kaut kas kaitinās, bet tāds ir šo abu mākslinieku galvenais uzdevums – lai cilvēki nepaliktu vienaldzīgi, lai, stājoties attiecībās ar šo patiešām lielo mākslu, cilvēks nepaliktu par lielā distancē sēdošu klausītāju, bet viņa iekšējā sajūta būtu aktīva tieksme pret to, ko viņš redz, dzird un sajūt.”
Varbūt noder
Atskaņojumā piedalās Inga Martinsone, soprāns; Elīna Kalnakārkle (soprāns); Jānis Strazdiņš, (bass); Kārlis Rūtentāls (tenors); Rihards Plešanovs (klavieres) un Kristaps Pētersons (kontrabass).
Programmā: Džons Keidžs, Hardijs Lediņš, NSRD, Juris Ābols, Kristaps Pētersons, Pēteris Vasks, Džonatans Hārvijs, Jāzeps Mediņš, Anderss Hilborgs.
Koncerts 19. VI 20.00 koncertzālē “Rīga”
Biļetes “Biļešu paradīzes” kasēs
Cena: EUR 10