Aigars Vīvuliņš sarunā ar Mārīti Pētersoni. Viņa izprot prasības, tomēr uzskata, ka Saeimas deputātiem vai attiecīgo ministriju amatpersonām vajadzētu rast atbalsta mehānismu maznodrošinātajiem pensionāriem likuma normas izpildei.
Aigars Vīvuliņš sarunā ar Mārīti Pētersoni. Viņa izprot prasības, tomēr uzskata, ka Saeimas deputātiem vai attiecīgo ministriju amatpersonām vajadzētu rast atbalsta mehānismu maznodrošinātajiem pensionāriem likuma normas izpildei.
Foto – Ilze Galkina

Likumīgs absurds: pašam pierakties maģistrālajam vadam 33


“Atbilstoši Ūdenssaimniecības pakalpojumu likumam komercuzskaites mēraparātu par saviem līdzekļiem uzstāda ūdenssaimniecības pakalpojumu sniedzējs, Smiltenes gadījumā – SIA “Smiltenes NKUP”. Taču rakstā ir runa nevis par šīm ierīcēm, bet par komercuzskaites mēr­aparāta mezglu – vietu vai telpu, kur šīs ierīces uzstādīt. Šādai vietai jābūt tāpēc, lai nodrošinātu mēr­ierīci pret tās darbības pareizībai nelabvēlīgu iedarbību (gan klimatiskiem apstākļiem, gan negodprātīgu cilvēku rīcību) un lai pakalpojumu sniedzējs varētu tai piekļūt pārbaudes, remonta u.tml. nolūkos,” norāda par likumu atbildīgās ministrijas – VARAM – preses sekretāre Laura Jansone.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
3 visbīstamākās zodiaka zīmju pārstāves, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem var atņemt citas vīrieti
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
Lasīt citas ziņas

“Likums nosaka, ka pakalpojumu lietotāja pienākums ir nodrošināt komercuzskaites mēraparāta mezgla izbūvi komercuzskaites mēraparāta uzstādīšanai vai nomaiņai. Tā ir lēmis likumdevējs,” skaidro VARAM pārstāve. “Ministru kabineta noteikumi paredz, ka mezglu izbūvē saskaņā ar pakalpojumu sniedzēja izdotiem tehniskajiem noteikumiem uz piederības robežas speciāli ierīkotā skatakā vai ārpus tās pakalpojumu sniedzēja norādītā vietā. Tāpat tie paredz gadījumus, kad mezglu var izbūvēt ārpus t.s. piederības robežas,” turpina Laura Jansone.

Un, jo tālāk, jo trakāk: “Vietu norāda pakalpojumu sniedzējs, jo komercuzskaites mēraparāts saista centralizētos ūdensapgādes vai kanalizācijas tīklus, kas ir pakalpojumu sniedzēja valdījumā vai turējumā, ar ēkas iekšējiem tīkliem, tāpēc tieši pakalpojumu sniedzējs var norādīt, kur šāda mezgla ierīkošana ir tehniski iespējama.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Tātad ūdenssaimniecības pakalpojumu sniedzējs norāda, kur namīpašniekam pierakties tā valdījumā esošajam maģistrālajam ūdensvadam, lai tas varētu ērti piekļūt un pārbaudīt skaitītājus! Un izstrādās projektu, ko un kā rakt!

Pašam rakt vai citam uzticēt nav tas dārgākais (maksā ap 10 eiro) – dārgāks ir tehniskais projekts, bet visdārgākā ir aka – paprāva muca ar siltinājumu (maksā ap 250 eiro), arī caurules jāpērk īpašniekam. Absurda ir likumā noteiktā kārtība, ka skataka pie maģistrālā vada ārpus savas piederības vai uz tās robežas namīpašniekam ir jārok pašam. Pat “Sadales tīkli” neliek īpašniekam pašam uzstādīt sadales skapi, lai pēc tam paši tikai pievienotu vadus.

Jāatzīst, ka “Smiltenes NKUP” speciālisti piedāvā arī dažādus un katram individuālus risinājumus. Piemēram, ne visur vajadzīgs būvēt jaunu skat­aku, kas ir dārgākais likuma normas izpildes posms. Daudzviet ūdens skaitītāju var ievietot uz ielas esošajā akā, uzstādot ierīci, kas ļauj rādītājus nolasīt attālināti – līdzīgi kā viedos elektroenerģijas skaitītājus (taču tas maksā ap 100 eiro). Tāpat, ja nepieciešams, tiek piedāvāts rēķinu par komercuzskaites mēraparāta mezgla izbūvi apmaksāt ilgtermiņā.

“Smiltenes NKUP” valdes loceklis Aigars Vīvuliņš jau ir neskaitāmas reizes ticies ar māju īpašniekiem. “Esmu visiem teicis un vēlreiz atkārtoju, ka nevajag pieķerties 500 vai vēl cita liela cipara summai un uzskatīt, ka tieši tik namīpašniekam, tostarp pensionāram, būs jāizdod komercuzskaites mēraparāta mezgla izbūvei. Ir iespējami visdažādākie katrai mājai individuāli varianti, kad var būt nepieciešami arī tikai ap simts vai nedaudz vairāk eiro. NKUP par likuma prasībām visus ir brīdinājusi savlaicīgi. Starp citu, vienā Smiltenes novada pagastā mēraparātu mezgli ir uzstādīti un tur par 30 procentiem samazinājies ūdens patēriņš. Piekrītu, ka, pieņemot likumus, nav padomāts par tautas nabadzīgāko daļu un šajā virzienā ceru, ka valdība ieinteresēsies, taču situācijas, ka viens zags, bet otrs taupīgais par to samaksās, ir jāizbeidz,” uzskata A. Vīvuliņš.

Reklāma
Reklāma

Atbalstot vēršanos pret ūdens neuzskaitītu patēriņu, nekādi nevar piekrist, ka komunālie darbi jāveic pašam namīpašniekam un uz viņa rēķina. Pēc līdzības: “Sadales tīkls” taču neliek namīpašniekam uzstādīt stabu pie savas mājas, kurā uzkarināt vadus.

No Ūdenssaimniecības pakalpojumu likuma

9. (1) pants. Pakalpojumu sniedzēja pienākumi:

5) par saviem līdzekļiem nodrošināt komercuzskaites mēraparāta uzstādīšanu vai nomaiņu un veikt sniegto pakalpojumu uzskaiti.

9. (2) pants. Pakalpojumu sniedzēja tiesības:

7) izmantot savā rīcībā esošos finanšu līdzekļus komercuzskaites mēraparāta mezgla izbūvei, iekļaujot izdevumus pakalpojumu lietotāja rēķinā, ja šajā likumā noteiktajā termiņā pakalpojumu lietotājs nenodrošina komercuzskaites mēraparāta mezgla izbūvi komercuzskaites mēraparāta uzstādīšanai;

10. pants. Pakalpojumu lietotāja pienākumi un tiesības:

1) nodrošināt komercuzskaites mēraparāta mezgla izbūvi komercuzskaites mēraparāta uzstādīšanai vai nomaiņai;

2) nodrošināt netraucētu pieeju komercuzskaites mēr­aparāta mezglam, lai varētu veikt tehniski nepieciešamās darbības ar komercuzskaites mēraparātu, kā arī aizsargāt komercuzskaites mēraparāta mezglu un komercuzskaites mēraparātu no bojājumiem.

Pārejas noteikumi

4. Ja pakalpojumu lietotāja ūdenssaimniecības sistēmā nav izbūvēts komercuzskaites mēraparāta mezgls, pakalpojumu lietotājs nodrošina tā izbūvi komercuzskaites mēraparāta uzstādīšanai ne vēlāk kā četru gadu laikā pēc šā likuma spēkā stāšanās dienas. Pakalpojumu sniedzējs nodrošina jauna komercuzskaites mēr­aparāta uzstādīšanu, tiklīdz beidzies iepriekš uzstādītās komercuzskaites mērierīces verificēšanas periods.

Likums stājas spēkā 2016. gada 1. janvārī.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.