Kompromisa meistars vai lielākais izdabātājs? “LA” zīmē Kučinska portretu 11
Māris Kučinskis politikā ir piesardzīgi taktisks spēlētājs un kompromisu meklētājs, uzskata premjera kandidāta pazinēji. Šīs īpašības viņam var palīdzēt nodrošināt Saeimas vairākuma atbalstu. Taču šo pašu īpašību dēļ viņa vadītā valdība diez vai būs enerģiskāka un izlēmīgāka par Laimdotas Straujumas vadīto.
Valsts prezidents Raimonds Vējonis vakar pēc tikšanās ar abiem premjerministra amata kandidātiem – M. Kučinski (ZZS) un Kārli Šadurski (“Vienotība”) – paziņoja, ka jaunās valdības veidošanu uztic Mārim Kučinskim, bet nevēlējās sīkāk pamatot savu izvēli. Savukārt Kučinskis pauda viedokli, ka valdībai jābūt kā vienai komandai, kas strādā Latvijas labā un sekmē valsts attīstību. Tuvākajās dienās viņam paredzētas tikšanās ar Nacionālo apvienību un “Vienotību”, lai vienotos par kopīgu strādāšanu valdībā, darāmajiem darbiem un atbildības jomu sadalījumu. Ar NA vienoties, visticamāk, būs viegli. Pēc neoficiālas informācijas, NA jau norunājusi ar Kučinski, ka viņa valdības deklarācijā būs iekļauts punkts par pāreju uz izglītību latviešu valodā. Nekādi precīzi termiņi vai mehānismi nav minēti, bet nacionāļiem tas ļaus nākt ar savām iniciatīvām. Līdzšinējās valdības deklarācijā šāda punkta nebija.
Tāpat NA panākuši, ka deklarācijā tiks iekļauts stingrs punkts pret bēgļu uzņemšanu. Proti, ka Latvija neuzņems vairāk par noteiktajiem 776 bēgļiem un iestājas pret obligātām kvotām. NA varēšot saglabāt gan pašreizējos ministru posteņus, gan Saeimas priekšsēdētāja amatu. Līdz ar to oficiālā tikšanās ar Kučinski un partijas valdes lēmums būs tikai formalitāte.
Grūtākas sarunas Kučinskim pirmdien gaidāmas ar “Vienotību”. Ilggadējā varas partija nevēlas palikt opozīcijā, bet samierināties ar premjera portfeļa zaudēšanu tai arī būs grūti. Reizē ar premjera amatu “Vienotība” zaudētu arī finanšu ministra portfeli, ko Kučinskis vēloties nodot pašreizējai ekonomikas ministrei Danai Reizniecei-Ozolai. Tā ir ierasta prakse, ka finanšu ministrs un premjers ir no vienas partijas. Taču ZZS vēlas iegūt arī naudīgo Satiksmes ministriju, uzticot tās vadību labklājības ministram Uldim Augulim, kā arī saglabāt ietekmi Aizsardzības, Veselības un Zemkopības ministrijā, kuras turpinātu vadīt līdzšinējie ministri – Raimonds Bergmanis, Guntis Belēvičs un Jānis Dūklavs. Savukārt “Vienotība” varētu saglabāt Ārlietu, Iekšlietu un Izglītības un zinātnes ministriju. Iespējams, tā varētu iegūt arī Ekonomikas un Labklājības ministriju.
“Vienotības” līdere Solvita Āboltiņa, žurnālistu taujāta, vai piekristu šādam piedāvājumam, atbildēja: “Mēs neuzskatām, ka šādā veidā pēc kaut kāda atlikuma vai drupaču salasīšanas no galda principa var veidot valdību.” “Vienotība” vēloties nopietnu sarunu par to, kāda būs iespēja īstenot konkrētus politiskus uzstādījumus arī tajās ministrijās, par kurām neatbildēs šis politiskais spēks, ziņo LETA. Partijas arī vēloties dzirdēt premjera amatam nominētā Māra Kučinska piedāvājumu. Ja ZZS piesaka pretenzijas uz Satiksmes ministriju, svarīgi, kā šī nozare tiktu pārvaldīta, vai ZZS to varētu darīt labāk nekā “Vienotība”. Saeimas deputāte Ilze Viņķele (“Vienotība”) aģentūrai LETA sacījusi, ka vispirms jāpanāk vienošanās par darāmajiem darbiem un principiem, uz kuriem tiek veidota valdība, un tad būtu redzams, vai ”Vienotība” var strādāt šādā valdībā.