Komposta veidošana pilsētā? Vides aktīviste skaidro, kā to realizēt 1
Lai gan šķiet, ka atkritumu šķirošana mūsdienas vairs tiešām nav nekas neparasts, vai tikai “zaļā” dzīvesveida entuziastu īstenotā prakse, tomēr daļa no mums joprojām, iespējams, nezina, ka, piemēram, arī bio atkritumus varam utilizēt tiem speciāli paredzētos konteineros un kompostēt.
“Kompostēšana faktiski ir bioloģisko atkritumu pārstrāde,” RīgaTV 24 raidījumā “Būtu zinājis” skaidro Vides pakalpojumu uzņēmuma “CleanR” valdes loceklis Guntars Levics.
“Kompostēšanas procesā baktērijas saēd organiskās daļas un attiecīgi šī te masa, kad process ir beidzis, kļūst inerta un vairs nesmird. Tā pārvēršas faktiski par zemi,” norāda uzņēmuma pārstāvis.
“Protams, kompostēt var dažādos veidos. Vienkāršākā ir daudziem zināmā komposta kaudze, piemēram, savrupmājā, viensētā.” G. Levics arī norāda, ka jāatceras, ka bioloģiskie atkritumi, ko ievietojam kompostā ir visi tie, kas pūst: “Protams, primāri tās ir augļu un dārzeņu paliekas, ēdiena paliekas. Turklāt par bioloģiskiem atkritumiem var uzskatīt arī papīru.”
“Bioloģiskie atkritumi ir ļoti, ļoti svarīga tēma gan no vides viedokļa, gan tīri no pilsētas apsaimniekošanas,” raidījumā “Būtu zinājis” uzsver Mairita Lūse, vides aktīviste un Rīgas domes deputāte (Par!/Pro).
Turklāt viņa arī skaidro, kā iespējams nodrošināt, ka arī daudzdzīvokļu ēku pagalmos tiek uzstādīti konteineri, kas paredzēti konkrēti bioloģisko atkritumu izmešanai un komposta veidošanai.
“Es uzrakstīju savam apsaimniekotājam, jautājot, vai viņus interesētu šādus konteinerus uzstādīt. Te ir vieta, turklāt tas palīdz arī ieekonomēt naudu. Mans mājas apsaimniekotājs bija ļoti atsaucīgs, piekrita šādu konteineru uzstādīt,” norāda deputāte.
Visu šīs nedēļas raidījumu “Būtu zinājis” skaties šeit.
Raidījumu finansiāli atbalsta Latvijas Vides aizsardzības fonds.