Foto: SHUTTERSTOCK

Komposta kaste. Pirkt gatavu vai meistarot pašam? 0

Raža jau novākta, un pagalmos jāgrābj lapas. Daudzviet to dedzināšana ir aizliegta un būtībā nemaz nav racionāla. Lapas, kā arī augu daļas, ko neizmantojam pārtikā, būs lielisks mēslojums nākamajā sezonā, ja vien tiks pārstrādātas kompostā. Visērtāk to paveikt piemērotā komposta kastē. Pirkt gatavu vai izgatavot pašam?

Reklāma
Reklāma

Dažas atziņas

Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Komposta masai jānodrošina pietiekams skābekļa daudzums, lai masa nevis pūtu, bet sadalītos, tajā labprāt dzīvotu sliekas. Nepieciešams arī noteikts temperatūras režīms un pastāvīgs mitrums.

Tas nozīmē, ka komposta kastes sienas nedrīkst būt no blīva materiāla, kas ierobežo skābekļa piekļuvi. Šā paša iemesla dēļ nav ieteicams ierīkot dziļas, zemē ieraktas bedres. Lai gatavo kompostu būtu viegli izgrābt no kastes, vismaz vienai sienai jābūt izjaucamai vai arī ar durtiņām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Visai piemērots risinājums ir mobils komposta konteiners, ko noliek tur, kur tas vismazāk traucē un vienlaikus ir ērti lietojams. Nav ieteicams novietot tiešos saules staros, tāpēc vislabāk, ja noēnos kāda koka lapotne. Šādu konteineru var aprīkot ar pārvietojamām puķu kastēm, kas praktisko ierīci padarīs par dārza dizaina elementu.

Pieredzējuši dārznieki iesaka komposta kastes, kuru pamata izmērs nav lielāks par 1,5 m2. Izdevīgi lietot divas kastes vienlaikus – vienā komposts nogatavojas, bet otrā tiek likti svaigie augu atlikumi. Ja dārzs ir lielāks, labāk ierīkot vairākas nelielas komposta sagatavošanas vietas. Jāņem vērā, ka kompostēšanās laikā masu vajag ik pa laikam samaisīt un pievienot baktērijas, kas veicina augu sadalīšanos. Šādi rīkojoties, jau pēc trim četriem mēnešiem būs gatavs lielisks komposts.

Lai arī no kāda materiāla būtu izgatavota komposta kaste, tās dibenam jābūt atvērtam. Tas nodrošinās optimālu mitruma režīmu un ļaus komposta masā iekļūt sliekām, kuras aktīvi piedalās humusa veidošanā.

Foto – Shutterstock

Komposta kaste no plastmasas

Šķietami vienkāršākais variants ir iegādāties jau gatavu komposta kasti. Metāla sieta kaste (70 x 70 x 85 cm) nopērkama pat par nepilniem 12 eiro, bet 300 l plastmasas kaste maksā ap 20 eiro. Par saliekamu 700 l kasti būs jāiztērē nedaudz vairāk kā 35 eiro.

Plastmasas kastes parasti ir zaļā vai melnā krāsā un ir izturīgas pret ultravioleto starojumu, nokrišņiem un temperatūras svārstībām. Tās piegādā izjauktas, un to montāža vēlamajā vietā aizņem vien dažas minūtes.

Alternatīva – koks

Nopērkamas arī koka kastes. Piemēram, 100 x 100 x 72 cm liela, no impregnētiem skuju koka dēļiem izgatavota maksā 35 eiro. Salikšanai nav nepieciešamas ne skrūves, ne citi darbarīki. Vairākumam tirgū pieejamo saliekamo kastu gan ir kāds trūkums – lai izņemtu kompostu, kaste gandrīz pilnībā jāizjauc.

Taču kasti viegli var izgatavot pats, turklāt tā, lai jāizjauc tikai viena siena. Nepieciešami 1,5 m gari, 25 mm biezi un 150 mm plati dēlīši, kopskaitā 25. Šāds daudzums neimpregnētu zāģmateriālu maksā 23 eiro, bet impregnētu – 24 eiro. Dēlīšus noēvelē un iezāģē gropes atbilstīgi attēlos redzamajai shēmai. Visiem vienādo dēlīšu iezāģējumiem jāsakrīt. To visvieglāk panākt, dēlīšus ar spīlēm saspiežot kopā un visos vienlaikus iezāģējot ar rokas ripzāģi. Turklāt kokmateriāli uzbriest, tāpēc sākumā dēlīšiem gropēs jāiegulst brīvi. Lai to panāktu, jāievēro lielākas pielaides un gropes var būt pāris milimetru platākas.

Reklāma
Reklāma

Dēlīšus rūpīgi apstrādā ar kādu antiseptisku līdzekli, īpašu uzmanību pievēršot iezāģētajām gropēm un dēlīšu galiem. Materiālus ietekmēs ne tikai nokrišņi un saule, bet arī baktērijas, kas sadala augu atliekas.

Kad antiseptiķis nožuvis, uz zemes vietā, kur būs komposta kastes stūri, novieto četrus ķieģeļus, uz kuriem montē kastes konstrukciju. Ķieģeļi veidos pirmo gaisa spraugu starp konstrukciju un zemi.

Metāla siets un ģeotekstils

Nelielos dārzos noderēs arī komposta grozi. To izgatavošanai nepieciešams metāla siets ar 40 x 40 mm vai 50 x 50 mm lielām acīm. Tā augstums ir 0,7–1 m, garums – 3 m. Būs vajadzīgs arī par metāla sietu nedaudz platāks un garāks biezas polietilēna plēves gabals. Vēl labāk šim mērķim izmantot ģeotekstilu, kas atšķirībā no polietilēna plēves ir gaisa caurlaidīgs materiāls. Vēl nepieciešami desmit papīra skavotāji un gabals mīkstas stieples sieta sastiprināšanai.

No sieta izveido cilindru un tajā no iekšpuses ar papīra skavotājiem piestiprina polietilēna plēvi vai ģeotekstila audumu. Plēvē veic iegriezumus, lai cirkulētu gaiss. Tas arī viss, kas jāizdara. Pērkot metinātu sietu, grozs izmaksās nepilnus 10 eiro.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.