Foto – Shutterstock

Komplimentus vērts teikt, lai celtu otra pašapziņu 0

Vairāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju ir gatavi izteikt komplimentus, lai iepriecinātu vai uzlabotu garastāvokli, taču tikai katrs piektais ar komplimentiem vēlas celt kāda pašapziņu, atklāja Latvijas populārākā krējuma liķiera “Šarlote” veiktā aptauja.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Tomēr psihologi ir pierādījuši, ka stiprākas un mīlošākas attiecības ir tiem pāriem, kuri regulāri paaugstina un stiprina viens otra pašapziņu un pašnovērtējumu.

“Tuvojoties 8.martam nolēmām izpētīt, kas tad veido stipras attiecības. Mēs redzam, ka komplimentu, atzinību un uzslavu izteikšana ir būtiska daļa no tām, pat runājot par attiecībām plašākā nozīmē – arī ģimenes, draugu un lietišķajām,” secina zīmola “Šarlote” vadītāja Agnese Rūmniece.

CITI ŠOBRĪD LASA

Rūmniece pastāstīja, ka “Šarlote” vēl pirms 8.marta piedāvā Latvijas iedzīvotājiem komplimentu meistarklasi, vairākās rakstu sērijās daloties ar pētījuma atklājumiem par labo vārdu spēku.

To, ka komplimentiem ir cieša saistība ar cilvēka pašapziņu, apliecina arī citi veiktās aptaujas dati. Piemēram, atbildot uz jautājumu par pirmajām sajūtām, saņemot atzinīgus vārdus, teju vienāds skaits respondentu (ap 40%) teica, ka viņi sajuta prieku un laimi, kā arī pieauga viņu pašapziņa un pašvērtējums.

“Mēs esam diezgan skarba sabiedrība, kurā biežāk lietojam draudzīgu rīksti, nevis it kā nevajadzīgu papaijāšanu. Tādēļ esam gatavāki izteikt kādu aizrādījumu, nevis uzslavēt,” vērtē sociālantropologs Klāvs Sedlenieks.

Interesantu atklājumu veikuši Japānas Nacionālā psiholoģijas institūta zinātnieki – smadzeņu reakcija uz komplimentu par paveikto darbu ir tāda pati, kā saņemot naudas prēmiju. Šī droši vien varētu būt laba ziņa darba devējiem.

Tikmēr zīmola “Šarlote” aptaujas liecina, ka tikai 11% respondentu pēdējos trīs mēnešos ir teikuši komplimentus, lai motivētu darbiniekus vai kolēģus, bet 15% ar labiem vārdiem novērtējuši paveiktā darba rezultātu.

“Varētu teikt, ka labo vārdu potenciāls nav pilnībā izmantots. Savā ziņā to apliecina arī dati, cik bieži saņemam komplimentus no sev tuvajiem vai citiem apkārtējiem cilvēkiem,” piebilda Rūmniece.

Noskaidrots, ka vairāk nekā puse respondentu pēdējos trīs mēnešos ir gaidījusi komplimentus no savas otrās pusītes, bet lielākoties realitātē atzinību aptaujātie dzirdējuši no pilnīgi nepazīstamiem vai maz pazīstiem cilvēkiem, paziņām, draugiem vai kolēģiem.

Reklāma
Reklāma

Jau pavisam drīz, nākamajā “Šarlote” komplimentu meistarklases sērijā – kā motivēt vīrieti biežāk teikt komplimentus?

Aptauja veikta portālā “draugiem.lv” šāgada 11.februārī, tajā piedalījušies 500 Latvijas interneta lietotāju.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.