SHUTTERSTOCK ilustrācija

Kompensēs līdz 142 290 eiro par vakcīnas nodarīto kaitējumu 0

Māra Libeka, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Veselam
Kā tad ir pareizi ēst hurmas – ar vai bez mizas? Uztura speciālistiem ir kategoriska atbilde
Lasīt citas ziņas

“Esmu gandarīta, ka beidzot valdība ir pieņēmusi noteikumus, kas ļaus izmaksāt kompensāciju par kaitējumu, ko veselībai nodarījušas pretkovida vakcīnas. Man 28. maijā apritēs gads, kopš ārstēju “Pfizer-BioNTech” izraisītu polineiropātiju, tāpēc noteikti lūgšu savai ģimenes ārstei, lai sagatavo un iesniedz visus nepieciešamos dokumentus kompensācijas saņemšanai,” stāsta Karīna Miezāja – viena ko pacientēm, kurai ārsti konstatēja blaknes pēc vakcīnas, par ko “Latvijas Avīze” jau iepriekš rakstījusi (“Pacientes pieredze: blakne kā neslava potei”, “LA” 16.12.2021.; “Vilšanās ārstu konsīlijā”, “LA” 26.01.2022.)

Uz kompensāciju labprāt pretendētu arī cita paciente Gunta, kurai aizritējuši astoņi mēneši, kopš viņa potējās ar “Pfizer-BioNTech”, un kura joprojām netiek vaļā no kāju un roku tirpšanas, muskuļu trīces. “Esmu bijusi pie vairākiem ārstiem, bet viņi nevar pierādīt, ka šīs man ļoti traucējošās parādības ir tieši no vakcīnas,” saka Gunta.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vairāki pacienti pastāstīja, ka viņi gatavojas nolīgt juristus, kas palīdzētu sagatavot iesniegšanai nepieciešamo medicīnisko dokumentāciju, jo ģimenes ārsti laika trūkuma dēļ esot atteikušies to darīt.

Neirologa Jāņa Mednieka praksē pacienti ar vakcīnu blaknēm nav retums. “Viena daļa no viņiem ir ar vieglām neiroloģiskām izpausmēm, un to ārstēšanai nav nepieciešama specifiska terapija. Daļai pacientu nepārejošas izpausmes, piemēram, plaukstu un pēdu tirpšana, tādēļ viņiem ir vajadzīgas speciālas zāles. Bet bez šīm divām grupām ir arī tādi slimnieki, kuriem vakcīnu radītie simptomi tik būtiski ietekmē dzīves kvalitāti, ka viņi nevar iztikt bez medikamentiem, kuri novērš ne tikai simptomus, bet ietekmē arī patoloģisko procesu. Šiem pacientiem individuālā kārtā valsts kompensē nepieciešamos medikamentus,” skaidro neirologs.

Ministru kabineta noteikumi, kurus valdība pieņēma otrdien un kuri stāsies spēkā tūdaļ pēc to publicēšanas “Latvijas Vēstnesī”, ļaus Zāļu valsts aģentūrai (ZVA) izmaksāt kompensāciju no 5000 līdz 142 290 eiro cietušajai personai par vidēji smagu vai smagu vakcīnas radītu kaitējumu veselībai, kas pacientam konstatēts pēc 2020. gada 28. decembra, kad valstī tika uzsākta vakcinācija pret Covid-19.

Lielākā naudas summa tiks izmaksāta, ja veselība ir cietusi ļoti smagi, proti, ilgstoši jāārstējas slimnīcā, ilgstoši ir nepieciešama rehabilitācija, personai ir noteikta pirmā invaliditātes grupa vai arī pēc vakcinēšanās cilvēks ir miris. Ja ir bijis letāls gadījums, tad kompensāciju varēs saņemt pacienta mantinieks proporcionāli mantojuma daļai, ja ir iesniegta apliecība par laulātā mantas daļu vai mantojuma apliecība.

ZVA līdz šim izvērtējusi 35 Covid-19 vakcīnu blakusparādību ziņojumus, kuros sniegta informācija par mirušiem cilvēkiem vairāku dienu vai mēnešu laikā pēc potēšanās. Tikai viena cilvēka nāve bija ticami saistāma ar vakcīnas “Vaxzevria” (“AstraZeneca”) lietošanu, informēja ZVA sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Dita Okmane. Mirušajam esot konstatēta minētās vakcīnas ļoti reti sastopama blakusparādība – trombozes un trombocitopēnijas sindroms.

Reklāma
Reklāma

Līdz šim ZVA saņēmusi 3442 ziņojumus par vakcīnu izraisītām blakusparādībām, no kuriem par būtiskiem tiek uzskatīti 786 jeb 23% (miokardīts, venozā trombembolija, anafilakse u. c.).

Ar ārsta slēdzienu

Pacientiem, iesniedzot kompensācijas prasījuma iesniegumu ZVA (kompensācijas iesnieguma veidlapa ir pieejama ZVA tīmekļvietnē www.zva.gov.lv), nepieciešams pievienot arī ārsta slēdzienu par iespējamo cēloņsakarību ar vakcīnas izraisīto blakusparādību un pacienta kaitējumu veselībai un dzīvībai, kā arī medicīniskos dokumentus, kas to apliecina. Veselības ministrijas (VM) juristi, kuri izstrādāja noteikumu projektu, uzskata, ka tādējādi tikšot novērsti gadījumi, kad pats pacients nepamatoti vēršas ZVA, jo vakcīnas izraisītās blaknes bijušas vieglas un pārejošas.

Noteikumi neparedz kompensāciju, ja veselības traucējumi nav tieši saistīti ar vakcīnas blakusparādību. Piemēram, cilvēks apgalvo, ka viņa izraisītais ceļu satiksmes negadījums noticis tādēļ, ka viņš pie stūres noģībis un to izraisījusi Covid-19 vakcīnas blaknes. “Šādā gadījumā jāņem vērā, ka nav iespējams minēto situāciju pierādīt un tiešā veidā to nebūs iespējams saistīt ar iespējamo vakcīnas pret Covid-19 blakusparādību,” norāda VM.

ZVA izvērtēs, vai ir iesniegta pilnīga dokumentācija kompensācijas prasījumam. Ja tā būs nepilnīga, tad iesniedzējam tiks pieprasīta papildu informācija. Savukārt, ja ar dokumentiem viss būs kārtībā, tad aģentūra to nodos universitāšu slimnīcu attiecīgās jomas speciālistam vai ārstu speciālistu komisijai, lai tā izvērtētu un konstatētu, vai veselībai nodarītais kaitējums ir vai nav cēloņsakarība ar pretkovida vakcīnu.

“Rodas jautājums, vai šajā izvērtēšanā jāiesaista vienīgi universitāšu slimnīcas, kāpēc to nevar darīt arī citu ārstniecības iestāžu augsti kvalificēti ārsti? Tādu gadījumu, kas jāizskata, visticamāk, būs diezgan daudz. Es strādāju AS “Veselības centru apvienība”, mēs šeit arī rīkojam ārstu konsīlijus, tādus rīko arī reģionālās slimnīcas, tad kāpēc šajā cēloņsakarību izvērtēšanas procesā neiesaistīt arī mūs?” vaicā neirologs Mednieks.

VM skaidro, ka klīniskās universitātes slimnīcas ir ārstniecības iestādes, kuras nodrošina augstākās sarežģītības ārstniecību valstī un kurās strādā vadošie speciālisti. Šo slimnīcu rīcībā esot plašākais dažādu specialitāšu ārstu un medicīnas tehnoloģiju nodrošinājums, arī klīniskā pieredze šajās slimnīcās esot vislielākā. Ministrija atgādināja, ka arī ārstu konsīlijus, kas izvērtēja, vai cilvēkam ir medicīniskas indikācijas, kādēļ nevar vakcinēties pret Covid-19, nodrošināja tieši šajās slimnīcās.

Jauna funkcija

Vakcīnu nodarītā kaitējuma vērtēšana būs pilnīgi jauna ZVA funkcija, un to veiks jaunizveidota nodaļa. Dita Okmane pastāstīja, ka šim nolūkam konkursa kārtībā aicinās darbā ārstus ekspertus. Viņa uzsvēra, ka zāļu drošuma uzraudzība, ko ZVA īsteno šobrīd, nav saistīta ar pacienta veselības stāvokļa novērtēšanu un nodarītā kaitējuma noteikšanu.

Savukārt VM to nav ņēmusi vērā un noteikusi aģentūru kā atbildīgo iestādi pacienta veselībai un dzīvībai radīto vakcīnu blakņu konstatēšanā, kompensācijas apmēra noteikšanā, piešķiršanā un izmaksāšanā, jo aģentūra uzraugot zāļu lietošanas drošumu, kas ietver arī saņemto blakusparādību ziņojumu zinātnisku izvērtēšanu, lai atklātu jaunus vakcīnu drošuma riskus.

Noteikumi paredz, ka aģentūras lēmumu var apstrīdēt VM, savukārt ministrijas lēmumu var pārsūdzēt Administratīvajā tiesā.

Kad ir tiesības iesniegt kompensācijas prasījumu

* Nodarīts smags vai vidēji smags kaitējums, kas tieši saistīts ar vakcīnu pret Covid-19

* Paliekoši vai ilgstoši veselības traucējumi, kuri ilguši vismaz 26 nedēļas, skaitot no kaitējuma rašanās dienas jeb vakcinācijas dienas, vai iestājusies nāve

* Blakusparādībai ir jābūt norādītai vakcīnas pret Covid-19 blakņu aprakstā

* Jābūt vakcinētam Latvijā ar Eiropas Savienībā reģistrētām vakcīnām.

SAISTĪTIE RAKSTI