Foto: SHUTTERSTOCK

Trauma izrādījās nopietna. Vai iespējams panākt kompensāciju pēc ceļu satiksmes negadījuma? 15

Madara Briede, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Rīgā notika elektroskūtera sadursme ar auto. Auto no pagalma strauji izbrauca priekšā skūtera vadītājam, kurš pārvietojās pa velojoslu. Abas iesaistītās puses aprunājās un devās prom, neizsaucot policiju. Taču pēcāk elektroskūtera vadītājam negadījumā gūtā trauma izrādījās nopietnāka, un priekšā ir ilgstoša ārstēšanās. Vai jau pēc negadījuma iespējams kaut kā panākt (ir neatkarīgs liecinieks – garāmbraucējs, negadījuma vietas fotofiksācija, kurā redzams auto un skūteris), lai auto vadītājs samaksātu kompensāciju par traumas ārstēšanu un piespiedu dīkstāvi? Uģis Rīgā

Ja cietuši cilvēki, jāziņo policijai

Ministru kabineta (MK) noteikumu nr. 279 Ceļu satiksmes noteikumi 39. punkts nosaka transportlīdzekļa vadītāja rīcību pēc ceļu satiksmes negadījuma. Proti, ja ceļu satiksmes negadījumā cietuši cilvēki vai nodarīti bojājumi trešās personas mantai, kā arī tad, ja transportlīdzekļiem radušies bojājumi, kuru dēļ ar tiem nevar vai tiem aizliegts braukt, transportlīdzekļa vadītājs par ceļu satiksmes negadījumu paziņo policijai un, ja nepieciešams, glābšanas dienestam un tālāk rīkojas pēc to norādījumiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Zvērināta advokāta Alda Liepiņa palīgs Seila Mieze un zvērināta advokāta Valda Bišera palīgs Pēteris Mors uzsver – ja nodarīts kaitējums personas veselībai, kas ir personiskais kaitējums, personai ir tiesības prasīt kompensāciju jeb atlīdzinājumu par to.

Apstāklis, vai kaitējums ir vai nav novēršams (vai ir paliekošs), var kalpot kaitējuma būtiskuma jeb smaguma noteikšanai.

Iesniegums kriminālprocesa uzsākšanai

No jautājuma noprotams, ka lasītājs jau ir vērsies medicīnas iestādē. Tāpēc nākamais solis, ko advokātu palīgi iesaka paveikt, ir vērsties Valsts policijā ar iesniegumu par kriminālprocesa uzsākšanu pēc Krimināllikuma 260. panta. Ja Valsts policija uzsāks kriminālprocesu, tiks veikta miesasbojājumu smaguma ekspertīze. Savukārt, ja Valsts policija atteiks uzsākt kriminālprocesu, jāvērtē šā atteikuma iemesli.

Miesasbojājumu smaguma ekspertīzi, ja nav uzsākts kriminālprocess, kā maksas pakalpojumu var veikt Valsts tiesu medicīnas ekspertīzes centrā atbilstīgi MK noteikumiem nr. 475 Valsts tiesu medicīnas ekspertīzes centra maksas pakalpojumu cenrādis.

Kompensācija atkarīga no miesasbojājumu smaguma

Kaitējuma kompensācijas saņemšanas kārtības regulējums cietušajiem, kas par tādiem atzīti noziedzīgā nodarījumā, kas saistīts ar ceļu satiksmes noteikumu un transportlīdzekļu ekspluatācijas noteikumu pārkāpšanu, būtiski atšķiras no vispārējās Kriminālprocesa likumā un arī Civillikumā noteiktās kārtības, jo šajos gadījumos kaitējuma kompensācijas veidu, apmēru un saņemšanas kārtību regulē arī speciālais likums (Sauszemes transportlīdzekļu īpašnieku civiltiesiskās atbildības obligātās apdrošināšanas likums) un saskaņā ar to izdotie MK noteikumi.

Reklāma
Reklāma

Kaitējuma kompensācijas apmērs atkarīgs no miesasbojājumu smaguma, un to izmaksā apdrošināšanas sabiedrība, kurā savu civiltiesisko atbildību (OCTA) apdrošinājis vainīgais ceļu satiksmes noteikumu un/vai transportlīdzekļu ekspluatācijas noteikumu pārkāpšanā.

Kriminālprocesā vai civilprocesā

Savukārt kriminālprocesā no vainīgā var tikt piedzīti zaudējumi, kuri netiek atlīdzināti saskaņā ar Sauszemes transportlīdzekļu īpašnieku civiltiesiskās atbildības obligātās apdrošināšanas likumu vai kuri pārsniedz šajā likumā un saskaņā ar to izdotajos normatīvajos aktos noteikto apdrošinātāja atbildības limitu. Pārējos gadījumos kaitējuma kompensāciju kriminālprocesā nenoteic. Šajos pārējos gadījumos cietusī persona var mēģināt piedzīt kriminālprocesā nepiedzīto un apdrošinātāja nekompensēto kaitējumu civiltiesiskā ceļā.

Ja Valsts policija izbeigs uzsāktu kriminālprocesu, piemēram, tāpēc, ka cietušajam nav nodarīti tādi miesasbojājumi, kuru dēļ vainīgā persona būtu saucama pie kriminālatbildības, cietušajam tāpat jāvēršas pie apdrošināšanas sabiedrības, lai saņemtu kaitējuma kompensāciju atkarībā no konstatēto miesasbojājumu smaguma (viegli vai maznozīmīgi miesasbojājumi). Ja cietušais uzskata, ka viņam pienākas lielāka kompensācija, nekā izmaksā apdrošināšanas sabiedrība, cietušais var iesniegt prasību tiesā Civilprocesa likumā noteiktajā kārtībā.

Saliks visu pa plauktiņiem

Kā redzams, situācijas var būt dažādas, tāpēc abi juristi iesaka šajos gadījumos vērsties pie zvērināta advokāta, kurš katrā konkrētā gadījumā “saliks visu pa plauktiņiem”, dos padomu, kur, kad un ar kādiem iesniegumiem un/vai pieteikumiem vērsties, kādas darbības darīt visupirms un kādas – vēlāk.

KONSULTĒJUŠI ZVĒRINĀTU ADVOKĀTU ALDA LIEPIŅA UN VALDA BIŠERA PALĪGI SEILA MIEZE UN PĒTERIS MORS

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.