12.Saeimas deputāts Juris Šulcs
12.Saeimas deputāts Juris Šulcs
Foto – LETA

Kompensācija kā otrā alga 21

Saskaroties ar asiem iebildumiem un sabiedrības neizpratni, deputāts Juris Šulcs (“Vienotība”) sola šodien atsaukt savus grozījumus Saeimas Kārtības rullī, saskaņā ar kuriem ārpus Rīgas dzīvojošajiem deputātiem tiktu kompensēta ne tikai iztērētā degviela, bet arī auto uzturēšana un remontēšana.

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
Lasīt citas ziņas

J. Šulca priekšlikums paredz paplašināt pakalpojumu loku, par kuriem deputāts var saņemt kompensāciju, iekļaujot tajā arī auto uzturēšanas izdevumus.

“Priekšlikums nekādā veidā nepalielinātu Saeimas budžeta izmaksas. Kompensāciju griesti paliktu līdzšinējā apmērā, bet deputāti šos līdzekļus varētu izmantot arī citiem mērķiem, ne tikai degvielas pirkšanai. Piemēram, es, ikdienā braukājot no Tukuma uz Saeimu, gadā nobraucu aptuveni 
30 000 kilometru. Tās ir vismaz divas auto tehniskās apkopes, dažādu detaļu nomaiņa un citi ar uzturēšanu saistīti izdevumi, kas kopā var būt diezgan būtiski. Tādā gadījumā varētu auto atstāt remontā un mēnesi pabraukāt ar vilcienu, lai iekļautos kompensācijas apmērā – kopējais izmaksu apjoms no tā nemainītos,” savu ieceri skaidroja J. Šulcs. Tomēr viņš jau saskāries ar neizpratni un kritiku gan no medijiem, gan sabiedrības pārstāvjiem, tādēļ šodien gatavojas savus priekšlikumus atsaukt. “Diemžēl sabiedrība īsti neizprot šo jautājumu. Par deputātu kompensācijām būtu nepieciešama padziļināta diskusija un nopietna izskaidrošana sabiedrībai. Iespējams, jāveic būtiskākas izmaiņas kompensāciju maksāšanas kārtībā kopumā,” sprieda deputāts. Sociālo tīklu lietotāji tikmēr internetā uzjautrinās, izdomājot arvien jaunas deputātu ciešanas, par ko tautas kalpi varētu pieprasīt kompensācijas, – piemēram, sēžu laikā nodeldēts bikšu dibens vai notrulinājusies sirdsapziņa.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pašreizējā Saeimas Kārtības ruļļa redakcija paredz, ka ārpus Rīgas dzīvojošie parlamentārieši papildus apmēram 2500 eiro lielajai deputāta amatalgai drīkst saņemt arī kompensāciju par izdevumiem dzīvesvietas īrēšanai galvaspilsētā un transportam. Kompensācijas apjoms piesaistīts vidējai algai valsts pārvaldē, un tās faktiskais apjoms pagājšgad svārstījās amplitūdā no 107 līdz 716 eiro mēnesī (atkarībā no tā, cik tālu no Rīgas atrodas tautas kalpa deklarētā dzīvesvieta). Šogad tas nedaudz pieaudzis un ir robežās no 115 līdz 765 eiro.

Aizvadītā gada decembrī vislielāko kompensāciju saņēmis Juris Viļums (LRA) – kopumā 711,84 eiro (410 eiro deputāts tērējis dzīvesvietas īrēšanai Rīgā, bet 301,84 eiro – transportam). Viļums arī ir vistālāk no Rīgas dzīvojošais deputāts pašreizējā sasaukumā – Dagdas novada Ezerniekos. Vairāki citi deputāti iztērē mazāk, toties nelaida garām nevienu centu. Piemēram, daugavpilietis Rihards Eigims decembrī saņēma maksimālo iespējamo kompensāciju – 673 eiro, bet Inese Laizāne (NA), kura arī dzīvo Daugavpilī, iztika ar 476 eiro. Savu kompensāciju pilnā apmērā izmantoja arī Aldis Adamovičs (“Vienotība”) no Preiļiem – 644 eiro, Augusts Brigmanis (ZZS) no Pūres – 544 eiro un citi tautas kalpi. Pierīgā dzīvojošiem deputātiem pienākas tikai 107 eiro, ko decembrī pilnā apmērā saņēma Jānis Dombrava (NA), Andris Bērziņš (ZZS), Inga Bite (LRA), Atis Lejiņš (“Vienotība”), saskaņieši Ivans Klementjevs un Andrejs Klementjevs. Vairāki manis uzrunātie deputāti taisnojās, ka transporta izdevumus radot ne vien braucieni uz mājām, bet regulāra došanās tikties ar vēlētājiem dažādās Latvijas vietās.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.