FOTO: Komisāra Rekša brālis terminators 0
Dace Teibe mīl ātrus, enerģiskus suņus, ar kuriem var kopā pavadīt laiku sportojot, t. i., piedalīties IPO* treniņos. Viņa bija viena no retajām, kas Latviju iepazīstināja ar jaunu vācu nacionālo suņu šķirni – hofavartu. Tagad Dace ir gandrīz trīs gadus vecā vācu aitu suņa Vinston Oger Schloss, mājās dēvēta par Hunteru (no angļu valodas “hunter” – mednieks), saimniece.
Un, lūk, Daces Teibes Hunters arī pieder pie otrās, maz zināmās darba līnijas suņiem.
Abas (izstāžu un darba līnijas) veidojušās kopš šķirnes pirmsākumiem, kā rakstīts Latvijas Vācu aitu suņu kluba mājaslapā: XIX gadsimta beigās Vācijā visus aitu suņus nosacīti iedalīja divās pamata populācijās: Tīringenes – nelieli, ļoti kustīgi suņi, pamatā pelēki ar stāvošām ausīm un Virtembergas – lielāki un masīvāki, bieži garspalvaini, nokarenām ausīm, melni brūnganā krāsā vai galīgi melni.
Šis suns no ierastā komisāra Rekša atšķiras ar ķermeņa uzbūvi (nav tik izliekta muguras līnija) un apmatojuma krāsu (melnu, pelēku un pelēku krāsu variācijas ar citiem toņiem), kā arī vieglāku svaru.
Taču darba līnijas vācieša lielākā atšķirība ir tā lielās darba spējas. Viņu uzskata par alternatīvu beļģu aitu sunim (malinua), jo piemīt zibenīga reakcija un medījumu instinkts: pie labi attīstītām dziņām suns var ķert visu, kas kustas, pat sniegpārsliņas ziemā.
Arī braukšanu ar velosipēdu, slidošanu u. c. līdzīgām darbībām – aktīvais vācietis var reaģēt kā uz laupījumu. Pat citas mājdzīvnieku sugas (kā kaķus, pundurtrušus) mēdz uztver kā medījumu.
Dace Teibe no pieredzes iesaka, ka tik aktīviem suņiem jānodrošina nodarbības, treniņi: “Man ir tā priekšrocība, ka pati varu trenēt Hunteru. Saimniekiem ar suni jānodarbojas. Citādi, atstāti vieni, viņi mājās aiz garlaicības var pasākt jebko: gaudot, plosīt vai grauzt mēbeles…”
Jāatceras, ka suņu lielākā laime ir strādāt. Piemēram, Huntera brālis strādā policijā, citi šīs šķirnes suņi – militārajā dienestā vai trenējas IPO*. Aizsargājot labam sunim nepiemīt baiļu izjūtas.
Piemēram, Hunters dēļ bumbas gatavs izdarīt visu. Lai nopelnītu savu mantiņu, pat uzlēca uz auto mašīnas jumta. Stāvēja uz tās un vēl rēja – mašīna kustējās, dūmi nāca, bet suns neatkāpās no iecerētā.
Aktīvais vācietis nav mājas sargs šī vārda tiešā nozīmē. Ir jāskatās, vai konkrēto suni var laist ārā pagalmā skraidīt bez pieskatīšanas — tas gan arī ļoti atkarīgs, kādam mērķim suni izraugās. Darba un sporta suņi bieži var dzīvot citādāku dzīvi, jo krāj enerģiju darbam. Suns var mājās omulīgi gulēt gultā, snaust zem galda utt. Arī Hunters ir iekļāvies mājas dzīvē un sadzīvo ar visiem. Klausa, bet tik tālu, cik pats vēlas.
Kā redzams, aktīvais vācietis mīl dzīvi, kustību, aktivitātes, ir nenogurdināms un bezgala aizrautīgs draugs savam tikpat aktīvu dzīvesveidu mīlošam saimniekam.
Vācu aitu suņa šķirne
Izcelsmes valsts: Vācija
Svars: 30–40 kg (suņiem);
22–32 kg (kucēm).
Augums skaustā 50-65 cm (suņiem);
55 – 60 cm (kucēm)
Vidējais mūža ilgums – 11 gadi
Audzētavas Latvijā: “All wolves”, “Oger schloss”, “Alenstal”, “Baltic blackwolf” U.C.IPO * – starptautiska dresūras sistēma, kas sastāv no trim daļām: sekošanas darba, paklausības un aizsardzības darba.