Foto – Valdis Ilzēns

Komforts karstumā un aukstumā. Par kondicionieriem – komforta siltumsūkņiem 0

Šobrīd siltumsūkņu vidū vislielāko izplatību pasaulē guvuši aerotermālie (gaisa) siltumsūkņi, kas daudzās valstīs pat konkurē ar tradicionālajām apkures sistēmām, bet Skandināvijā iecienīti kā papildapkure. Karstā laikā gaisa siltumsūkņi izmantojami kā kondicionieri, tāpēc tos sauc arī par komforta siltumsūkņiem. 


Reklāma
Reklāma

 

Siltumsūkņu anatomija

“Šobrīd runa ir par dienām, varbūt dažām nedēļām…” Didzis Šmits aicina latviešiem “ieslēgt” izdzīvošanas instinktu 2
Kokteilis
10 iemesli, kāpēc Ūdensvīrs ir visbrīnišķīgākā zodiaka zīme
Kokteilis
Lingvistikas ekspertiem izdevies atšķetināt pēdējos Jāņa Timmas balss ziņā izteiktos vārdus, kas bija fiksēti domofona kamerā
Lasīt citas ziņas

Visi siltumsūkņi, vai tie sūknē aukstumu vai siltumu, darbojas vienādi. Piemēram, izplatītākais gaisa siltumsūkņa modelis ir divdaļīgais “Split”, kas sastāv no ārējās daļas (ar kompresoru un radiatoru) un iekšējās daļas (ar siltā gaisa izpūtēju). Abas daļas savieno divas caurulītes. Kompresors saspiež gāzi, tā kļūst karsta un aizplūst uz iekštelpas siltummaini. Nodoto siltumu ventilators iepūš iekštelpā, un tā mehāniskā enerģija, saspiežot gāzi, pārvēršas siltumenerģijā. Par enerģijas avotu kalpo elektrība.

Izmantotā gāze nonāk slēgtās sistēmas ārējā daļā un, strauji izplešoties (pretējs process saspiešanai), atdziest pat līdz -50 °C. Caur ārējo siltummaini plūstošais āra gaiss gāzi sasilda, un process turpinās. Telpā siltums izplatās, pamatojoties uz to, ka dažādas gaisa temperatūras izlīdzinās. Ja starp divām telpām ir temperatūras starpība, rodas gaisa kustība, kas temperatūru izlīdzina. Jo atvērtākas būs telpas, jo efektīvāka siltumsūkņa darbība.

 

Uzstādīšana

CITI ŠOBRĪD LASA

Nopērkami ir divdaļīgie, mobilie, kasešu siltumsūkņi, visizplatītākais modelis ir divdaļīgais “Split” tipa (no angļu vārda “spilit”, kas nozīmē atsevišķs), kam ir divi bloki: vienu stiprina mājas ārpusē, otru – iekšpusē. Siltumsūkņa ārējo daļu liek pie mājas fasādes saulainā vietā aptuveni 60 cm no zemes un ne mazāk kā 10 cm no sienas. Daudzdzīvokļu ēkām bloku stiprina sienas augšējā daļā. Daži speciālisti iesaka virs siltumsūkņa veidot dekoratīvu jumtiņu, tomēr jālūko, lai netiktu netraucēta gaisa plūsma. Savienojošo caurulīšu nosedzošās daļas var nokrāsot. Iekštelpas bloku stiprina pie ārējās sienas noteiktā attālumā no griestiem tā, lai siltums tiktu pūsts uz mājas vidu un nekas netraucētu gaisa cirkulācijai.

 

Regulēšana

Modernu gaisa siltumsūkņu ražotāji gādā, lai tie ekonomiski tērētu enerģiju un strādātu klusi. Iekštelpās gaisa temperatūru, plūsmas virzienu un stiprumu regulē ar distances vadības pulti. Svelmainās vasarās jāuzmanās ar pārāk intensīvu kondicioniera darbību. Vislabāk, ja telpās temperatūras līmenis ir tikai par 2 – 3 grādiem vēsāks nekā ārā, bet nevajadzētu pārsniegt 8 grādu starpību, tad neradīsies veselības problēmas (elpceļu saslimšanas, muskuļu sāpes). Katrā ziņā temperatūras pazemināšanai, ienākot telpā, vajadzētu notikt pakāpeniski.

Moderna siltumsūkņa automatizācija nodrošina vajadzīgās temperatūras uzturēšanu, to pazeminot vai paaugstinot. Ja telpā kļūst pārāk silts, siltumsūknis jaudu samazina. Temperatūrai pazeminoties, tas atsāk darboties. Lai siltums (vai saltums kondicionēšanas variantā) telpās labāk izplatītos, ierīce jāpārslēdz uz pastiprinātu darbību. Ja galējās istabās trūkst siltuma, tur var ieslēgt nelielus elektriskos sildītājus vai iegādāties vēl vienu mazākas jaudas siltumsūkni. Lietderīga funkcija ir minimālās gaisa temperatūras (no 5 līdz 13 °C) uzturēšana mājās ilgstošas prombūtnes laikā.

 

Mūsdienīgi siltumsūkņi un kondicionieri aprīkoti ar daudzpakāpju attīrīšanas sistēmu, kurā ietilpst filtri un iebūvēts gaisa jonizators.Tie atbrīvo gaisu no putekļiem, dzīvnieku spalvām, ziedputekšņiem, pelējuma sēnītēm, baktērijām un nepatīkamām smakām.

 

Latvijā populārākie ir “Panasonic”, “Mitsubishi”, “Toshiba”, “Fujitsu”, “LG” zīmolu siltumsūkņi un kondicionieri, tāpat arī “Sharp”, “Sanyo”, “AUX”, “Argo”, “Alpic Air” un “Daikin”, “Midea” ražotāju iekārtas.

“Pērkot siltumsūkni, jāraugās, lai izvēlētais modelis būtu piemērots ziemeļvalstu klimatiskajiem apstākļiem: ar ekstra izolāciju un siltumvadiem kompresora un pamatnes sildīšanai, tādu kā “Panasonic Nordic”,” iesaka “RIKON AC” valdes priekšsēdētājs Andris Dancigs. Uzmanība jāpievērš arī lietderības koeficientam, siltumatdevei zemā āra gaisa temperatūrā un ražotāja noteiktajai zemākajai darbības temperatūrai.

Reklāma
Reklāma

“Parastā siltumsūkņa vai kondicioniera uzstādīšanas izmaksas sasniedz Ls 100 – 150, ieskaitot visus materiālus,” skaidro “Commodus” instalāciju vadītājs Sandis Ainārs. “Tā kā siltumsūknis mazliet pil, nepieciešams vai nu izvēlēties vietu, kur apakšā nav nekas sabojājams, vai izveidot apsildāmu drenāžas sistēmu uz iekšpusi. Uzstādot siltumsūkni piecstāvu mājas piektajā stāvā, jau būs nepieciešams pacēlājs, kas izmaksās ap Ls 60 – 80. Turklāt nepieciešama arī nama īpašnieka atļauja un saskaņojums ar atbildīgām pašvaldības iestādēm. Cita lieta, ja ir balkons, kurā var darīt, ko vēlas.”

“Pērkot siltumsūkni vai kondicionieri, labāk izvēlēties ierīci ar jaudas rezervi vismaz 20% apmērā, kas noderēs neparedzētiem gadījumiem. Aukstākajās ziemas nedēļās droši vien nāksies palīdzēt siltumsūknim, iekurinot krāsni vai ieslēdzot elektrisko sildītāju, taču iegādāties pārāk lielu un jaudīgu siltumsūkni nav ekonomiski izdevīgi,” spriež SIA “N. K.” tirdzniecības vadītājs Aleksandrs Aksinovičs.

 

Moderns kondicionieris

Komforta siltumsūkņi ir efektīvas jaunās paaudzes kondicionēšanas iekārtas. Piemēram, “Panasonic ETHEREA Deluxe” sērijas “INVERTE+” tehnoloģija nodrošina precīzu kompresoru un iekšējā bloka ventilatora vadību, enerģijas patēriņu samazinot par 50%, salīdzinot ar parasto A klases kondicionieri. Gaisa plūsma ir ļoti saudzīga: no +13 līdz +16 °C. Tas nozīmē, ka jau 1 – 1,5 metru attālumā no kondicioniera gaiss ir sajaucies un tā temperatūra ir patīkama +19…+21 °C. Tas ir būtiski, ja kondicionieri izvieto virs darba galda, gultas. Modernam kondicionierim ir ļoti kluss 20 dB režīms, kas netraucē arī miegu.

Kompresoram ir vairāk nekā 50 ātrumi. Modelis ar nominālo dzesēšanas jaudu 2,6 kW strādā jaudas diapazonā 0,8 – 3 kW. Enerģijas patēriņš būs vidēji 200 līdz 300 W/h, un mērenos laikapstākļos kondicioniera izmantošana (piecas stundas diennaktī) mēnesī izmaksās aptuveni trīs latus. Racionāli arī, ka “ECO Sensor” kustības detektors kontrolē situāciju telpā. Ja cilvēki iziet un telpā vairs nenotiek kustība, kondicionieris pāriet ekonomiskajā režīmā. Kad cilvēki atgriežas, sensors fiksē kustību, un kondicionieris sāk strādāt ierastajā režīmā, dažās minūtēs nodrošinot komforta temperatūru.

Kondicioniera “ECONAVI” funkcija ne tikai kontrolē cilvēku daudzumu telpā, bet arī kustības intensitāti. Ja kustība telpā ir zema, kondicionieris strādā saudzīgā režīmā, bet, kad telpā notiek ballīte, tad iekārta palielina jaudu. Tā var ietaupīt 10 – 30% elektroenerģijas. Sensors “24 H Patrol” visu diennakti veic gaisa kvalitātes analīzi. Ja gaisa kvalitāte pasliktinājusies, aktivizējas “E-Ion” gaisa jonizācija, kas 5 – 6 minūtēs visas negatīvi uzlādētās daļiņas aiztur mehāniskos filtros, attīrot gaisu.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.