“Eventech” produkti ir balstīti uz unikālu digitālā signāla apstrādes (DSP – Digital Signal Processing) metodiku – tehnoloģiju, kas ļauj veikt notikumu virknes mērījumus ar precizitāti līdz pikosekundei un MHz ātrumu.
“Eventech” produkti ir balstīti uz unikālu digitālā signāla apstrādes (DSP – Digital Signal Processing) metodiku – tehnoloģiju, kas ļauj veikt notikumu virknes mērījumus ar precizitāti līdz pikosekundei un MHz ātrumu.
Publicitātes foto

Komercializācijas reaktors iesācējiem 0

Vairāki Latvijas iesācējuzņēmumi pēc veiksmīgas naudas atbalsta piesaistes ar saviem produktiem jau izgājuši pasaules tirgū.

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
Kokteilis
Viņos mīt neapdzēšama uguns! 5 datumos, kuros dzimuši paši karstasinīgākie partneri
Lasīt citas ziņas

Viens no vispazīstamākajiem – 2011. gada beigās izveidotais SIA “Eventech” – ražo ļoti precīzus mēr­instrumentus un ir viens no nedaudzajiem Latvijas uzņēmumiem, kas ražo kosmosa tehnoloģijas. Inovācijas autors ir Datortehnikas un elektronikas institūta profesors Jurijs Artjuhs, kas gan no dzīves šķīrās 2012. gada rudenī. “Eventech” atrod aizvien jaunu pielietojumu savam izgudrojumam un produkta virzīšanai tirgū veido jaunas firmas, tā saucamos “spin – off” uzņēmumus, stāsta izpilddirektors Ģirts Ozoliņš.

Cits iesācējuzņēmums SIA “Conelum” ir izveidojis metodi, kas mikrobioloģisko piesārņojumu piena produktos ļauj noteikt, ilgākais, dažu stundu laikā. Izgudrojums ir ļoti noderīgs piena produktu ražošanas nozarei. Salīdzinājumam – ar parastajām metodēm to veic vismaz vairākas dienas. Izgudrojuma autori ir Rīgas Tehniskās universitātes pētnieki.

CITI ŠOBRĪD LASA

Aizvadītajā nedēļā “Komercializācijas reaktora” rīkotajā tikšanās reizē arī par citu valstu pētnieku izgudrojumu ieviešanu ražošanā stāstīja citu uzņēmumu pārvaldnieki. Tā SIA “Koatum” izgudrojumu – īpašu divu slāņu pārklājumu dažādām protēzēm, kas vairākas reizes saīsina atveseļošanās laiku, – patlaban pārbauda Anglijas “Royal Orthopaedic Hospital” (izgudrojuma autori ir Tomskas universitātes pētnieki, uzņēmums ir reģistrēts Latvijā). SIA “Naco technologies” izveidojis unikālu nanopārklājumu, “Nanootometrics” tehnoloģija palīdz atklāt plaisas pirms to parādīšanās, “Evoled” attīsta pētnieku izveidoto organisko LED tehnoloģiju īpaši platu displeju ražošanai, “Snowvision” – tiešsaistes videosensoru ledus un sniega struktūras analizēšanai kalnu slēpošanas kūrortos. Gandrīz visos no šiem uzņēmumiem tā saucamo pirmssēklas naudu vai riska investīciju ieguldījis riska kapitāla fonds “Impramatur Capital”.

Nikolaja Adamoviča vadītais 2009. gadā izveidotais augsto tehnoloģiju Komercializācijas reaktors sadarbojas ar universitātēm, kas tālāk sniedz atzinumus riska kapitālistiem, biznesa eņģeļiem un citiem naudas ieguldītājiem par projektu tirgū virzīšanas perspektīvām. Komercializācijas reaktors ir vieta, kur satiekas uzņēmējs ar pētnieku un viņa piedāvāto atklājumu, kuram līdz nonākšanai tirgū parasti tāls ceļš ejams.

Reaktorā uzņēmēji vispirms par savu naudu četrus mēnešus divas reizes nedēļā apgūst zināšanas. “Palīdzam saprast augsto tehnoloģiju biznesa specifiku, mācām runāt ar pētniekiem, domāt, rīkoties ar intelektuālo īpašumu un citas noderīgas lietas. Mūsu galvenā mērķa grupa – pēdējo kursu studenti un augstskolu beigušie cilvēki un jau zinoši menedžeri, kuriem nav sava biznesa. Vissvarīgākais, lai viņiem būtu uzņēmējdarbības gars,” Komercializācijas reaktora darbību komentē N. Adamovičs. Viņš piebilst, ka arī turpmākajā darbības laikā reaktors jauno ideju īstenotājiem darbojas kā pieredzējis vecākais biedrs.

“Ekonomikas attīstību un iedzīvotāju sociālo drošību var garantēt tikai pieejamu darba vietu esamība. Un valstij ir jāstimulē un jāiedrošina iedzīvotāji, īpaši jaunieši, uzsākt savu uzņēmējdarbību, tā saucamos iesācējuzņēmumus jeb start-up uzņēmumus. Apmācības un dalīšanās pieredzē ir viens no labākajiem veidiem, kā iedot nepieciešamās zināšanas un iedrošināt potenciālos uzņēmējus,” pārliecināts ekonomikas ministrs Vjačeslavs Dombrovskis. Lai arī pastāv atsevišķas struktūras, piemēram, biedrība “TechHub Riga”, “Komercializācijas reaktors”, jaundibinātā biznesa eņģeļu asociācija “LatBAN”, kuru darbība paredz iesācējuzņēmumu ekosistēmas attīstīšanu, tomēr ierobežoto finansiālo resursu dēļ pasākumu organizēšana ir ierobežota, secinājusi viņa ministrija.

Reklāma
Reklāma

Valdība šā gada 2. septembra sēdē atbalstīja Ekonomikas ministrijas gatavotos Ministru kabineta noteikumus par atbalstu iesācējuzņēmumu apmācību un semināru rīkošanai. Tie nosaka atbalsta piešķiršanas nosacījumus Latvijā reģistrētu komersantu, biedrību vai nodibinājumu rīkotajiem kontaktu dibināšanas un komunikācijas pasākumiem, apmācībām un semināriem iesācējuzņēmumiem. Atbalstu piešķirs Latvijas Garantiju aģentūra.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.