Krievijas TV turpina “Latvijas spiegu seriālus”. Tomēr jautājums paliek – kas ir Dudarevs? 14
“Komēdija ir beigusies. Tā paziņo Andrejam. Viņš Krievijā ir “persona non grata” (nevēlama persona). Iebraukšana mūsu valstī viņam ir slēgta uz desmit gadiem. Dudarevu izraidīja no Krievijas,” tā aizkadrā saka Krievijas kanāla NTV raidījuma “Ārkārtējs notikums. Nedēļas apskats” žurnālists. Pats Andrejs Dudarevs par šo izraidīšanu 1. martā uzzina no šīs televīzijas pārraides, ko skatās mājās Latvijā… Krievijā viņš bijis pērn novembrī, pēc tam mierīgi aizbraucis mājās, un pasē joprojām ir derīga daudzkārtēja Krievijas vīza. Tā viņš tagad stāsta Latvijas žurnālistiem.
Latvijas Civilās aviācijas aģentūras aeronavigācijas informācijas nodaļas vecākā inspektora (darbs tikai ar dokumentiem), 1969. gadā dzimušā Latvijas pilsoņa Andreja Dudareva parādīšanās pagājšvētdien Krievijas telekanālā NTV spiega lomā (tiek apgalvots, ka viņš 22 gadus strādājis Rietumu specdienestos un piedāvājis slepenu informāciju Krievijai) liek uzdod jautājumu: kas tas bija? Provokācija no vienas vai otras puses, no abām? Kaut kas nopietns, tikai krievi izdomāja uzmest? Vienkārši dumjība, pļāpīgums no Dudareva puses, vai vēl kaut kas cits?
Latvijas Aizsardzības ministrija (AM), reaģējot uz šo sižetu, teic, ka nekomentēs “telekanāla spiegu seriālus”. AM Militāri publisko attiecību departamenta direktors Kaspars Galkins aģentūrai LETA atgādina, ka līdz ar Latvijas kļūšanu par Eiropas Savienības prezidējošo valsti sagaidāma dažādu stāstu parādīšanās mediju telpā. Secinājumus katrs varot izdarīt pats. Aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis piebilst, ka šis gadījums spilgti ilustrē Krievijas mēģinājumu graut uzticēšanos starp sabiedrotajiem un Latvijas bruņotajiem spēkiem.
“Spiega” Dudareva versija
Andrejs Dudarevs padomju gados dienējis gaisa spēkos kā navigācijas speciālists, Latvijas armijā līdz 2009. gadam bijis gaisa telpas novērošanas speciālists, dienestu beidzis kā kapteinis. 2010. gadā viņš stājies darbā Civilās aviācijas aģentūrā.
Man ar Andreju Dudarevu bija gara saruna, pēc kuras vienojamies, ka uzrakstīšu viņa versiju par viņa piedzīvojumiem.
“Tas sižets ir safabricēts. Kāpēc mūsu sabiedrībai ir jātic un jāuztraucas par krievu seriāliem? Reāli man jautāja par vienu, bet sižetā aizkadra balss formulēja savu jautājumu vai skaidroja to, ko es it kā esmu teicis. Reāli tā bija iepriekš plānota mācību iestādes pirmsiestāšanas intervija, kurā mēs runājām par manu darbu, dienestu, diplomu, iespējamām studijām, bet sižetā tas tika pasniegts, it kā mēs runājam par manu iespējamo sadarbību ar Krievijas specdienestiem. Reāli es domāju, ka tiekos ar augstskolas juristu un personāldaļas vadītāju, bet sižetā tiek pasniegts: jau zinu, ka tiekos ar Krievijas specdienestu cilvēkiem. Bet sākšu no paša sākuma.