Komandante būtu sajūsmā – 17 dažādi sieri kā Kathultas dzīrēs. Gatavojam siera plati! 0
No šā piena produkta var pagatavot simtiem ēdienu, taču siera garšas nianses īpaši var izbaudīt, ēdot dažādu šķirņu sieru, kas tikko uzgriezts un pasniegts ar augļiem, dārzeņiem un mērcītēm.
Trīs tūkstoši šķirņu
“Sieru uzskata par mākslas darbu, par cilvēka prāta un spēju lielāko sasniegumu, jo no vienas izejvielas – piena – pasaulē ir radītas ap 3000 siera šķirņu un veidu, Latvijā – vismaz 120,” stāsta biedrības Siera klubs valdes priekšsēdētāja Vanda Davidanova.
Katrai siera šķirnei ir tai raksturīga forma, konsistence, krāsa, smarža un garša. Turklāt katrs siera klucis, cilindrs vai ritulis – liels vai mazs – ir dzīvs, jo tajā darbojas vērtīgie mikroorganismi jeb baktērijas. No šā produkta gatavo neskaitāmus ēdienus, taču siera plate tiek uzskatīta par kulinārās mākslas virsotni.
Siera plati var pasniegt gan nelielās ģimenes svinībās, gan plašākā pulcēšanās reizē, kad sanāk draugi un radi, gan lielos godos. To, cik daudz siera izvēlēties, atkarīgs no viesu skaita un pasākuma norises ilguma.
Daudz, bet bez pārspīlēšanas
Platei ieteicams izvēlēties sieru, kura garša, konsistence un krāsa atšķiras. Jo vairāk siera šķirņu, jo plate būs bagātīgāka, viesiem ar atšķirīgu gaumi būs no kā izvēlēties, taču arī pārspīlēt nevajadzētu.
“Optimālais variants – kādas sešas septiņas dažādas siera šķirnes. Var kārtot tikai cieto vai mīksto sieru, taču plate izdosies kolorītāka, ja tiks izmantots dažādas konsistences siers,” iesaka Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikuma skolotāja Inese Bedeice.
Veidojot plati, sieru var griezt šķēlēs vai nolikt palielu gabalu, lai katrs baudītājs pats nogriež tik, cik vēlas (tad siers tik ātri neapkalst!). Var kārtot uz dekoratīva koka dēļa, atšķirīgas krāsas paplātēm vai lēzeniem šķīvjiem, vai arī speciālā siera traukā.
Ar dekorēšanu nevajadzētu aizrauties. Pie katras šķirnes jābūt atsevišķam nazim, lai nesajauktos siera garšas.
“Tie, kas labi pazīst šo produktu, var veidot siera plati franču gaumē: kārtot aplī pulksteņrādītāja virzienā, uz sešiem liekot vismaigāko sieru un pakāpeniski virzoties garšas ziņā uz pikantākiem un asākiem.
Tādā secībā sieru arī izgaršo,” vērtīgu padomu sniedz Inese Bedeice. Vienai personai vajadzētu paredzēt 150–180 gramu no katras siera šķirnes.
Ar ko pasniegt
Piedevu klāsts šīm gardajām uzkodām ir ļoti daudzveidīgs. Var izmantot žāvētus augļus, riekstus, mandeles, selerijas kātus, paprikas šķēles, tomātus, vīnogas, citus svaigus augļus, dārzeņus un ogas.
Tās var būt mērces, kas pagatavotas no sezonālajām ogām, piemēram, blendētas zemenes, vai medus, vai bezpiedevu jogurts, kam pievienoti zaļumi. Tikpat labi ar siera plati sader kraukšķīga maize, krekeri, džems un vīns.
Uzmanību vajadzētu pievērst arī augļu un dārzeņu krāsai, jo tai ir būtiska nozīme, pasniedzot ēdienu.
“Sarkanu akcentu siera platei piešķirs paprika, ķirštomāti un zemenes, zaļo – vīnogas, gurķu un bumbieru šķēlītes, piparmētra un salātu lapiņas,” uzskaita Inese Bedeice. Siers ir unikāls produkts, kam ir lieliska saderība ar jebko.
Garšas nianses
“Veidojot plati, ņemu vērā, kas to ēdīs,” teic Auces bērnudārza Pīlādzītis šefpavāre Ilva Liepniece. “Bērnu galdam parasti izvēlos maigāku sieru, ko kombinēju ar augļiem vai ķirštomātiem, kas piesaista mazo skatienus.”
Ilva uzskaita, ka mazās Jaunpils mocarellas ir kā radītas, lai pasniegtu ar dzeltenajiem vai sarkanajiem ķirštomātiem. Zelta siers lieliski sader ar bumbieriem, meloni un hurmu. Pavasara siers, kas piesaista ar krāšņo izskatu, labi garšos ar vīnogām.
Ja gribas kaut ko pikantāku, jāizvēlas Mednieku siers, kas labi garšo ar marinētiem šampinjoniem un marinētiem pipargurķīšiem. Savukārt siers Olimps, kam ir valriekstu garša, nevainojami sader ar svaigu gurķi, bet feta un Mūka siers – ar olīvām un papriku.
“Ja ir šaubas par saderību, var veidot vienkāršāku plati,” iesaka Ilva Liepniece. “Sieru glīti sagriež šķēlītēs vai kubiņos, kārto siera rindu, tad auglīšus vai dārzeņus, tad atkal sieru un tā, līdz plate gatava.”
Lai iemīļotu – jānogaršo!
AS Jaunpils pienotava ir viena no Latvijā lielākajām siera un biezpiena ražotnēm. Šos izcili augstās kvalitātes produktus esam iecienījuši ne tikai savā zemē – tos eksportē uz daudzām Eiropas un pasaules valstīm (ASV, Singapūru, Austrāliju, Izraēlu). Jaunpilī ražo arī sviestu, krējumu, rūgušpienu, rjaženku un saldos desertus.
Attēlos redzamās plates sagatavotas tikai no Jaunpils siera šķirnēm: Zelta, Naskajām mocarellas bumbām, siera standziņām, Pavasara, lielajām un mazajām mocarellas bumbām, Mednieku, Bauskas, kas cita no citas atšķiras ar garšu, krāsu, konsistenci un tauku daudzumu.
PADOMI
• Iegādājoties sieru, ja vien iespējams, to vajadzētu nogaršot.
• Sieru izņem no ledusskapja vismaz stundu pirms pasniegšanas.
• Siera plati sagatavo īsi pirms pasniegšanas galdā.
Siers lieliski sader ar ogām, augļiem un arī plānajām vafelītēm.
Mocarellas mazās bumbiņas var pamīšus ar ķirštomātiem uzdurt uz koka iesmiņiem.
“Zelta siers labi garšos ar bumbieriem, meloni un hurmu, savukārt Mednieku siers – ar marinētiem šampinjoniem,” uzskaita Ilva Liepniece.
Ja ir šaubas par konkrētās siera šķirnes un augļu un dārzeņu saderību, plati var veidot vienkāršāk.