Rihards Kols
Rihards Kols
Foto: Edijs Pālens/LETA

Kols: Uzņēmējiem, kam ir sadarbība ar Lielbritāniju, jāparedz riski bezvienošanās breksita gadījumā 0

Uzņēmējiem, kam ir sadarbība ar Lielbritāniju, jāparedz riski gadījumam, ja Lielbritānija no Eiropas Savienības (ES) izstāsies bez vienošanās, un jāmēģina nodrošināties vēl pirms breksita stāšanās spēkā, aģentūrai LETA norādīja Saeimas Ārlietu komisijas vadītājs Rihards Kols (VL-TB/LNNK).

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Viņš skaidroja, ka Latvija ir identificējusi jomas, kurās jutīs Lielbritānijas izstāšanos no ES visnegatīvāk.

“Bezvienošanās breksits varētu atstāt negatīvu ietekmi uz Latvijas izaugsmi, bet mūsu ekonomiskās atkarības ar Lielbritāniju ir sabalansējamas ar preču tirdzniecības bilanci,” pauda komisijas vadītājs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Viņš norādīja, ka uzņēmējiem, kam ir sadarbība ar Lielbritāniju, vajag pārskatīt līgumus, mēģinot paredzēt riskus un meklēt alternatīvas, lai apdrošinātos pirms tā, ko “neviens nezin, kā būs”.

Kols norādīja, ka septembrī Lielbritānijas parlaments ar likumu uzdeva publiskot analīzi “Yellow Hammer”, kas tika veikta premjerministra Borisa Džonsona valdības laikā. Kols norāda, ka šajā dokumentā minēti tādi apzīmējumi kā “haoss, plaši nemieri un pārtikas preču trūkums”. Komisijas vadītāja ieskatā, tas ir dramatiski, ka jau ar 1.novembri var iestāties šādas sekas.

Vaicāts, kā vērtē Džonsona piedāvāto jauno breksita plānu, Kols to atzina par pretrunīgu. “Viņa plānā mazākais jautājums ir saistīts ar Ziemeļīriju, robežu un muitu. ES vēlas saglabāt tirdzniecību ar Īriju un muitu atsevišķi,” skaidroja Kols.

Tāpat viņš uzskata, ka piedāvājums no Džonsona absolūti nerisina tos smagākos jautājumus, kas saistījās ar vienošanos.

Vaicāts, vai varētu notikt bezvienošanās breksits, Kols sacīja, ka nevēlas spekulēt, tomēr atzina, ka viss process bijis neprognozējams.

“Neviena puse no tā neiegūs, ja nepanāks vienošanos. Neviens nebūs ieguvējs,” uzstāja Kols. Viņš arī norādīja, ka ES līderi būtu gatavi pagarināt termiņu, bet iemeslam jābūt kādai konkrētai rīcībai no Lielbritānijas puses.

Kols sacīja, ka breksits būs mācību grāmata starptautisko tiesību un ārpolitikas studentiem, jo šis ir bezprecedenta gadījums.

Kā ziņots, Eiropas Komisijas prezidents Žans Klods Junkers trešdien brīdinājis Lielbritānijas premjerministru par problemātiskiem punktiem Londonas jaunajā breksita plānā.

Junkers pauda bažas par Londonas ierosināto muitas režīmu, kura mērķis ir izvairīties no pārbaudēm uz Ziemeļīrijas un Īrijas robežas.

Taču telefonsarunā ar Džonsonu Junkers arī atzina, ka Lielbritānijas priekšlikumā ir pozitīvi aspekti. Viņš arī norādīja, ka ES sarunvedēji objektīvi izvērtēs Londonas iesniegto priekšlikumu.

Jau vēstīts, ka Džonsona plānā, kas Briselei tika iesniegts trešdien, nav iekļauts tā dēvētais pagaidu risinājums, ko atbalstīja ES.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.