“Citādāk tas arī nevarēja būt.” Kolkas pagasta vadītājs Pinkens uzvar domi 1
Kolkas pagasta pārvaldes vadītāja Alda Pinkena gandrīz pusgadu ilgā cīņa ar Dundagas novada domi par atjaunošanu amatā ir beigusies ar viņam labvēlīgu Kurzemes rajona tiesas spriedumu.
Tajā uzlikts par pienākumu pašvaldībai nekavējoties atjaunot A. Pinkenu iepriekšējā darbā un izmaksāt viņam 2000 eiro par darba piespiedu kavējumu – kopā par labu A. Pinkenam no Dundagas novada domes jāpiedzen neizmaksātā alga 6803 eiro apmērā.
Taču neatkarīgi no domes lēmuma Kolkas pagasta pārvaldniekam jānodrošina iespēja uzreiz atgriezties agrākajā darbā un saņemt daļu no ieturētās algas. Dundagas novada domē informēja, ka tikai pēc sprieduma izvērtēšanas tā lems par turpmāko rīcību.
“Cerēju. Priecājos. Citādāk tas arī nevarēja būt,” “Latvijas Avīzei” sacīja A. Pinkens, kurš ļoti cer, ka šis tiesas spriedums liks domes vairākumam, kas ar vienas balss pārsvaru pērn augustā atbrīvoja viņu no amata, izdarīt secinājumus un mainīt savu politiku. Vēl jo vairāk tāpēc, ka šī tiesāšanās pašvaldībai ir radījusi vairāk nekā 15 000 eiro zaudējumus.
Šos aprēķinus jau dienas pirmajā pusē pēc sprieduma paziņošanas sociālajos tīklos publiskoja domes opozīcijas deputāte Tamāra Kaudze, kura ierakstīja: “Šodien 22. janvārī svinam uzvaru. Taisnīga tiesa ir lēmusi.” Pašvaldībai A. Pinkenam ir jāsamaksā ne tikai vidējā darba alga, bet arī kompensācija 1500 eiro par morālo kaitējumu, kā arī valsts nodeva 629 eiro. Dome vairāk nekā 6500 eiro ir samaksājusi arī zvērinātajam advokātam Kārlim Boldiševičam, kurš to pārstāvēja tiesā.
Pērn augustā par Kolkas pagasta pārvaldes vadītāja atbrīvošanu balsoja domes priekšsēdis Aldis Felts, deputāti Regīna Rūmniece, Gunārs Kristiņš, Jānis Mauriņš un Māris Napskis, kurš oktobrī nolika deputāta mandātu, jo nevarēja apvienot domnieka pienākumus ar pamatdarbu.
Sazinoties ar vairākiem deputātiem, neviens “LA” nebija gatavs komentēt tiesas spriedumu.
A. Pinkens pagastu vadīja desmit gadus un bija iemantojis iedzīvotāju cieņu, ar ko arī var skaidrot milzīgo publicitāti, kādu ieguva viņa atbrīvošana. To dome pamatoja ar vairākiem pārkāpumiem, piemēram, ar saimniecisku līgumu slēgšanu bez saskaņošanas ar domi.
Iedzīvotāji pagasta pārvaldnieka aizstāvībai 22. augustā Dundagā sarīkoja protesta akciju, kurā piedalījās ap 300 cilvēku, bet 31. augustā Senās ugunsnakts laikā no Dundagas līdz Kolkai apdzīvotajās vietās sadevās rokās, veidojot cilvēku ķēdes.
Līdzīgi gadījumi notiek arī citās pašvaldībās, bet tur iedzīvotāji nav tā iestājušies par nepamatoti atbrīvotajiem darbiniekiem, jo lielā novadā, iespējams, par šādiem gadījumiem cilvēki nemaz neuzzina.
Janvāra sākumā Latvijas Radio ziņoja, ka Zemgales rajona tiesa likusi Ogres novada pašvaldībai atjaunot amatā atbrīvoto Iepirkumu nodaļas darbinieci Žanetu Avotiņu, pret kuru bijis vērsts mobings, “kad viņa cēlusi gaismā likumpārkāpumus domē”. Zināms, ka Ogres novada dome spriedumu ir pārsūdzējusi.