Kokveida peonijas – skaistas, bet dārgas. Tāpēc audzē pats! 0
Ļoti skaists krūms ir kokveida peonija, taču par tām ir maz informācijas, dārzos vēl retums. Kāpēc kokveida peoniju stādi ir tik dārgi? Kā šos augus kopt? LINDA JŪRMALĀ
Stādu tirgotāji un audzētāji kokveida peoniju dārgumu skaidro ar to, ka pat sēklaudžiem paiet ilgs laiks no sēklas līdz ziedēšanai gatavam stādam. Tie ir aptuveni astoņi gadi, ja augs nav apsalis un tam bijuši labvēlīgi dzīves apstākļi.
– Sēklai augsnē jāiziet 2–3 gadu stratifikācija, kamēr uzdīgs. Sevišķi dārgas ir izcili skaistās kokveida peoniju šķirnes. Tās tiek ievestas no ārzemēm, jo Latvijā ar to potēšanu tirdzniecības nolūkos neviens nenodarbojas, eksperimentē tikai augu kolekcionāri, – skaidro puķu selekcionārs Raimonds Petrovskis, kurš kokveida peoniju šķirnes kolekcionē jau vairāk nekā 40 gadu. Viens no iemesliem, kāpēc nepotē kokveida peonijas, ir tas, ka nav kur ņemt šķirņu potzarus, jo kokveida peonijas aug lēni. Latvijā vēl nav iestrādņu kā, piemēram Ķīnā, kur peoniju audzētavas tās nodod no paaudzes paaudzei.
Kokveida peoniju sēklaudži un šķirnes
Sēklaudži
• Lētāki par šķirnēm
• Nekad nevar zināt, kādā krāsā būs ziedi
• Ziedi ir lieli un smaržīgi, nav pildīti
• Nozied pāris dienās
Šķirnes
• Liela šķirņu dažādība
• Ziedi ir bagātīgi pildīti
• Ziedi ir 20–30 cm diametrā
• Ziedi ilgi nenobirst
Par peoniju jaunumiem augu kolekcionāri gatavi maksāt simtiem eiro un pasūta tos no ārzemju katalogiem.
Kokveida peoniju šķirņu izveide un audzēšana sevišķi attīstīta ir Amerikā, Holandē. Arī poļi ierodas Latvijā ar savu preci un vilinoši zemām cenām, taču jāuzmanās – nereti viņi piedāvā tikai potcelmu ar asniņu.
Audzē peoniju pats
Vienkāršākais un lētākais veids, kā tikt pie kokveida peoniju sēklaudžiem, – audzēt pašam. Tiklīdz sēklas ienākas, kļūst melnas, tās sēj zemē vai podiņā un ierok ēnainā vietā, lai sēklas neiekalst. Der iespraust mietiņu, lai neaizmirst, kur iesēta. Pirmos dīgstus var gaidīt pēc 2–3 gadiem. Ja vismaz 20–30 m attālumā nebūs citas kokveida peonijas, pieredze liecina, ka vairākums sējeņu būs līdzīgi mātesaugam, taču īstas garantijas nav.
! Ja peonijas sēt nedomā, sēklotnes krūmam labāk tomēr nogriezt, lai neatņem spēku. Pašu vainagu labāk neaiztikt.
Jūrmalā aug labi
Padomju gados ar kokveida peoniju selekciju nopietni nodarbojās jūrmalniece Elvīra Zvaigznīte. Tieši Jūrmalas klimats un vide kokveida peonijām, tāpat kā rododendriem, ir īpaši labvēlīgi. Dendroloģe Ārija Galeniece atceras, ka selekcionāres dārzā peonijas ziemā segtas ar niedru segām. Elvīra Zvaigznīte gan audzējusi sējeņus, gan potējusi šķirnes uz sēklaudžiem. To darījusi vēlu rudenī, pirms sala, lai potzari neapsalst. Dendroloģe atzīst, ka sējeņi ir pārāki savas ziemcietības dēļ, jo šķirnēm bieži apsalst dzinumi un tad to galos ziedu nav. Kokveida peoniju ienaidnieks ir zemesvēzis, kas apgrauž saknes. Tāpēc selekcionāre jaunos stādus audzējusi mežmalā, paēnā, jo zemesvēžiem vietas bez saules nepatīk.
Izdevies pārstādīt arī lielas kokveida peonija, tikai saknes jāizrok pēc iespējas rūpīgāk. Kuplu krūmu var arī dalīt. Galvenais – pēc pārstādīšanas vajag bagātīgi laistīt, noēnot. Taču kokveida peonijām sakņu sistēma ir jutīga, tāpēc speciālisti iesaka tomēr nepārstādīt, jo augi var neieaugt. Raimonds Petrovskis to pieļauj jauniem sējeņiem, bet ne potētajām šķirnēm. Tās ir pārāk dārgas, lai riskētu.
Kokveida peonijas līdz stādīšanai pastāvīgā vietā paaudzē podos un tos ierok zemē, lai neizkalstu. Tā savulaik rīkojies arī viens no kokveida peoniju popularizētājiem profesors Arturs Mauriņš, kuram sējeņi auguši podos zem ābeles. No izžūšanas un sala tās sargājusi lapu kārta.
Par šķirņu pavairošanu ar spraudeņiem pārbaudītas pieredzes nav, ir tikai nostāsti, ka kādam tas izdevies.
Augu kolekcionāri kokveida peoniju sugas un šķirnes iegādājas arī lielveikalos, kur tās ir lētākas nekā tirgos. Audzēšanas pieredze ir dažāda.
Kopšana pūles neprasa
Kokveida peoniju kopšana ir vieglāka par vieglu – var nedarīt neko! Kad sējeņi ieauguši, nevajag ne papildu laistīšanu, ne barošanu. Raimonds Petrovskis uzskata: labāk lai kokveida peonija dzīvo pusbadā, aug lēni un nobriest, jo tad dzinumi ziemā neapsals. Pavasarī krūmam var uzbērt aptuveni pustējkaroti ilgstošas iedarbības mēslojuma.
Arī stādīšanas bedrē nevajag gatavot treknu substrātu. Piemērota ir laba dārza augsne. Nav vēlami kūtsmēsli. Neder mitra, zema vieta.
Ziemošanā der palīdzēt
Sējeņus var vispār nesegt. Skaistās šķirnes gan vēlams lolot. Piemēram, šopavasar to ziedpumpuri apsala. Ja pamatīgi apsalušas, nogriež zemu, lai atjaunojas. Vēlu rudenī kokveida peonijai var uzbērt ķerru sausas, neitralizētas kūdras, lielam krūmam – pat divas. Pavasarī mulču atrauš.
Potētās kokveida peonijas stāda tā, lai potējuma vieta būtu līdz ar zemi. Apkārt sakņu kakliņam uzber grants kalniņu, lai pasargātu potējuma vietu. Vēl labāk, ja potējuma vieta atrodas 10 cm zem zemes un apkārt tai uzbērta grants kārtiņa. Tad var cerēt, ka apsakņosies pati šķirne. Turklāt, ja augs apsals, to droši varēs apgriezt līdz zemei, nebaidoties skart šķirnes daļu.