Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto: SHUTTERSTOCK

Latvijas apstrādes rūpniecības izaugsmi šā gada 3. ceturksnī noteica kok­rūpniecība 7

Ingrīda Mičāne, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Latvijas apstrādes rūpniecības izaugsmi šā gada 3. ceturksnī noteica viena apakšnozare – kok­rūpniecība, vietnē “makroekonomika.lv” ziņo Latvijas Bankas ekonomiste Agnese Rutkovska.

“Neraugoties uz Covid-19 ierobežojumiem, rūpniecībai 3. ceturksnī salīdzinājumā ar 2. ceturksni bija 7,4% kāpums. Tomēr šo izaugsmi galvenokārt noteica kokrūpniecība. Vēl pozitīvs devums vērojams  iekārtu, mehānismu, gumijas un ķīmijas produktu ražošanā, tomēr lielā daļā nozaru pirmskrīzes ražošanas apjomi nav sasniegti,” tā ekonomiste.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vienlaikus viņa atzīst, ka kokrūpniecībai kopumā pērn klājies plāni. Tā saskārās ar dažādiem izaicinājumiem, piemēram, mizgraužu postījumu dēļ pārsātināts koksnes piedāvājums, zemas cenas kokmateriāliem, pieprasījuma problēmas atsevišķos segmentos.

“Šis gads ar augstākām koksnes cenām un mazākiem mizgraužu postījumiem ir krietni labvēlīgāks, un paldies Meža mātei, Pērkontēvam vai nejaušām apstākļu sakritībām, bet tik nozīmīgas nozares spēja kāpināt apgrozījumu krīzē ir īpaši svētīga,” norāda ekonomiste.

Tiesa, nav gluži tā, ka šobrīd visā kokrūpniecībā ir ziedu laiki.

Pamatproduktiem klājas labi, un daudziem uzņēmumiem pieprasījums pēc atsevišķiem produktiem krietni pārsniedz ražošanas iespējas, taču blakusproduktiem (šķeldai, skaidai, papīrmalkai) šis tomēr ir grūts periods.

Ražošanas jaudu noslodze 4. ceturksnī rūpniecībai uzrāda tālāku uzlabojumu, tomēr kopumā līmenis joprojām iepaliek. Kok­apstrāde arī šajos datos demonstrē augstāku jaudu nekā pirms gada.

“Tomēr oktobrī rūpnieku noskaņojums pasliktinājās, kas liek domāt, ka ražošanas jaudas sāk skrubināt krīzes otrais zobs jeb pandēmijas 2. vilnis, kas ir niknāks pretinieks salīdzinājumā ar šogad lēnīgāko egļu astoņzobu mizgrauzi. Tāpēc, neraugoties uz kokapstrādes spēcināšanos, no ražošanas apjomu kritumiem turpmākajos mēnešos diez vai izdosies izvairīties,” rezumē ekonomiste.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.