Koki pie autoceļiem 0
Pagājušā gada nogalē remontēja ceļu Višķi – Aglona, cirta arī kokus, sakrāva un aizveda. Cirtēji paskaidroja, ka tie pieder valsts ceļu uzņēmumam. Lūdzu skaidrojumu par šo koku piederību! Vai zemniekam, kura zemi šķērso valsts nozīmes ceļš, ir tiesības cirst kokus ceļa braucamās daļas malās? Vitolds Valainis Aglonas pagastā
Zemkopības ministrijas Meža departamenta Meža resursu un medību nodaļas vecākā referente Lelda Pamovska atgādina, ka valsts autoceļu piederību paredz likuma “Par autoceļiem” 4. pants, kas nosaka: valsts autoceļi un to zemes, tai skaitā ceļu zemes nodalījuma joslas ar visām šo autoceļu kompleksā ietilpstošajām būvēm, ir Latvijas Republikas īpašums, kas nodots valsts akciju sabiedrības “Latvijas Valsts ceļi” pārziņā.
Tostarp likuma 27.1 pants paredz, ka valsts, pašvaldību un komersantu autoceļu būvniecībai, uzturēšanai un aizsardzībai tiek noteikta ceļu zemes nodalījuma josla. Šīs joslas minimālais platums no autoceļa ass uz katru pusi ir:
1) 25 metri – divu brauktuvju autoceļam ar sadalošo joslu līdz 10 metriem;
2) 15,5 metri – vienas brauktuves autoceļam ar klātnes platumu no 12,5 metriem līdz 20 metriem;
3) 13,5 metri – vienas brauktuves autoceļam ar klātnes platumu no 10,5 metriem līdz 12 metriem;
4) 11 metru – vienas brauktuves autoceļam ar klātnes platumu no 8,5 metriem līdz 10 metriem;
5) 9,5 metri – vienas brauktuves autoceļam ar klātnes platumu līdz 8 metriem.
Atbilstoši likuma “Par autoceļiem” 22. pantam, lai nodrošinātu autoceļa lietošanu un aizsardzību, šī ceļa īpašniekam ir tiesības aizvākt no klātnes un zemes nodalījuma joslas izbirušus kravas priekšmetus, kokmateriālus, kā arī augošus un gāztus kokus vai krūmus un citas lietas, kas apdraud satiksmes drošību vai traucē ceļa uzturēšanai, un pieprasīt juridiskajām vai fiziskajām personām ar šo priekšmetu pārvietošanu un uzglabāšanu saistīto zaudējumu atlīdzināšanu.
Autoceļam (tā nodalījuma joslai) piegulošās zemes īpašnieks ir tiesīgs cirst kokus vien savā īpašumā esošajā zemē normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā. Ja koki aug mežā, ciršanu reglamentē “Meža likums” un Ministru kabineta “Noteikumi par koku ciršanu mežā”. Ja koki aug zemē, kas nav mežs, spēkā ir Ministru kabineta “Noteikumi par koku ciršanu ārpus meža”.