Koka paneļi interjerā. Skaisti, bet jutīgi pret mitrumu 0
Vēsturiski koka panelējums ir viens no senākajiem un vienlaikus arī dārgākajiem sienu apdares veidiem. Mūsdienu tehnoloģijas tagad paver jaunas iespējas, kā iegūt koka panelējuma efektu par samērā zemāku cenu, bet ar papildu funkcijām.
Agrāk galvenais koka paneļu izejmateriāls bija masīvkoks. Protams, tas izmaksāja ļoti dārgi un bija pieejams ne katram maciņam. Turklāt paneļi bija smagi, neērti transportējami un sarežģītāk montējami. Šie paneļi tika veidoti ar pildiņiem, rievām un gropēm, lai maksimāli saskanētu ar telpā esošo koka durvju vai mēbeļu dizainu. Mūsdienās joprojām tiek izmantoti arī masīvkoka paneļi, bet līdzās tiem ražo arī karkasa veida paneļus, kuros par pamatni lieto ekonomiskāku šķirņu – egles, priedes – koksni, bet virspusi pārklāj ar biezu oša, ozola, sarkankoka, riekstkoka u. c. nažfinieri. Vizuāli karkasa paneļi daudz neatšķiras no masīvkoka paneļiem, tomēr, vērīgāk ieskatoties, var pamanīt, ka virsējais, dekoratīvais slānis nav biezs. Tāpēc šie paneļi nav tik izturīgi kā masīvkoks – tos vieglāk ieskrambāt.
Pie koka paneļiem tiek pieskaitīti arī lētāki izstrādājumi, kas veidoti uz dažādu kokskaidu plātņu pamatnes, bet pārklāti ar finierējumu. Šiem izstrādājumiem masīvkokam piemītošo skaņas un siltuma izolāciju piešķir pildījums. Savukārt paneļi uz MDF bāzes ir mitrumizturīgi. Tos iespējams lietot arī virtuvē vai vannasistabā, bet dekoratīvo finierējuma slāni no mitruma pasargā krietna lakas kārta.
Priekšrocības
Vienkārši montēt. Kurš gan negribēs veikt sienu remontu pāris dienu laikā bez putekļiem un netīrumiem? Izmantojot koka paneļus, tas ir pilnīgi iespējams. Tā kā paneļus montē uz speciāliem profiliem, iepriekšēja sienu sagatavošana – tīrīšana, gruntēšana, slīpēšana utt. – nav nepieciešama.
Ja paneļus montē uz profiliem, starp sienu un paneli veidojas neliela atstarpe, kurā iespējams paslēpt vadus. Galvenais, jāatceras, ka starp paneļiem jāatstāj brīva neliela siltuma šuve, jo koks mitruma un temperatūras svārstību ietekmē izplešas un saraujas. Pirms ieklāšanas paneļus ieteicams vismaz diennakti paturēt konkrētajā telpā. Pavisam plānus un vieglus paneļus iespējams pie sienas arī līmēt ar ūdensizturīgu līmi, bet tad gan siena jāizlīdzina, jānotīra un jānožāvē.
Viegli remontēt. Ja tomēr gadījusies kāda kļūme, koka paneļu virsmu slīpē un tad atkal pārklāj ar laku vai vasku. Ja nepieciešams telpai piešķirt citu noskaņu, koku var pārslīpēt, nolakot ar citāda veida vai toņa laku, to var arī pārkrāsot, izmainot telpas izskatu līdz nepazīšanai.
Papildu skaņas izolācija. Panelis jau pats par sevi nedaudz izolē skaņu, bet pieejami arī speciāli akustiskie paneļi, kas ne vien pasargās no kaimiņu trokšņiem, bet ļaus arī izveidot telpā labu akustiku.
Nodrošina siltumu. Koks ir ļoti labs siltuma izolators. Tāpēc koka paneļi labi noderēs mājas gala dzīvokļu noformējumā, arī mansardos, guļamistabās un bērnu istabās.
Interesanti, dekoratīvi un grezni. Masīvkoka paneļi, kas imitē korpusa mēbeļu dekoratīvos elementus, vairāk raksturīgi un atbilstoši klasiskiem interjeriem. Visbiežāk tie veidoti no cēlkoka un rada interjerā greznu un solīdu iespaidu. Dažas mēbeļu fabrikas pat piedāvā paneļus un mēbeles vienā kolekcijā. Tad šāds panelējums tiek vēl papildināts ar tajā iebūvētiem plauktiem, gaismas ķermeņiem, spoguļiem utt. Mūsdienīgie karkasa veida paneļi pieejami gan gludi, gan ar imitētu dēlīšu, koka šķilu, koka mizas u. c. faktūru. Tie piemēroti gan atturīgiem un mūsdienīgiem, gan romantiskiem un vintage stila interjeriem.
Trūkumi
Visu veidu koka paneļi ir jutīgi pret temperatūras un mitruma svārstībām telpā. Tāpēc jāseko līdzi, lai telpās būtu izlīdzināts gaisa mitrums un temperatūra, lai tajās periodiski nav pārāk karsts un sauss vai, tieši pretēji, vēss un mitrs gaiss.