Siguldā darina unikālas lampas no malkas pagalēm 3
Siguldietis ELVIJS VĪBOTS darina unikālus gaismekļus no neierasta materiāla – malkas pagalēm.
Izceļ koka dabisko skaistumu
“Kamēr vien sevi atceros, esmu kaut ko darinājis no koka. Kā daudzi puikas bērnībā ar nazīti no malkas šķilas griezu kuģīšus un mašīnītes, vēlāk jau taisīju nopietnākus darbus,” ne tik senu laiku atceras Elvijs.
“Koks ir dabisks un dzīvs materiāls, kas sniedz iespēju izpausties dažādos veidos.” Neilgu laiku pastrādājis Anglijā, Elvijs sapratis, ka urbānā vide nav domāta viņam, jo bez dabas tuvuma nejūtas komfortabli.
Atgriezies Latvijā, strādājis gan kokaudzētavā, gan mēbeļu ražotnē, gan celtniecībā par namdari. “Vēlējos atrast nodarbi, kas man patiktu, būtu tuva manai dabai un vēlmēm,” savus meklējumus pamato Elvijs.
“Sapratu, ka esmu saglabājis noturīgu interesi par koku un protu strādāt ar to un tas mani iedvesmo uz vēl jauniem sasniegumiem.”
Uzcēlis darbnīcu un sācis darboties – restaurējis mēbeles, izgatavojis dažādus koka interjera priekšmetus, citas lietas, līdz nejauši radusies doma, ka varētu darināt gaismekļus no… pagalēm.
Pirms trim gadiem piedaloties malkas talkā pie labākā drauga, uzmanību piesaistījusi kāda paliela oša šķila.
“Atvedu mājās un noliku darbnīcā. Kad koks aptuveni pusgadu bija žuvis, tas ieguva tik skaistu oranžu nokrāsu, ka man ienāca prātā – es taču no šīs pagales varētu uztaisīt lampu, radot sajūtas, pēc kurām tik ļoti tiecas cilvēki. Vēlējos dot kokam otru iespēju dzīvot un priecēt cilvēkus.”
Pirmo gaismas ķermeni Elvijs uzdāvinājis draugam, no kura bija paņēmis iepatikušās malkas pagales. Arī nākamie tikuši draugiem. Novērtējuši Elvija unikālos darinājumus, viņi iedrošinājuši turpināt iesākto.
Tagad jaunā vīrieša radītie koka gaismekļi ar siltu gaismu piepilda telpas ne vien dažādos Latvijas reģionos, bet arī aizceļojuši uz vairākām pasaules valstīm. Tos var atpazīt pēc zīmola Wood Light Art.
Ar pacietību soli pa solim
Tagad Elvijs nevar paiet garām vienaldzīgs nevienai malkas grēdai, vienmēr tai uzmet vērtējošu skatienu, vai nebūs kāds noderīgs materiāls, no kā varētu tapt gaismas ķermenis.
“Kad biju izmēģinājis vairāku koku pagales, secināju, ka lampu darināšanai vispiemērotākais ir baltalksnis. Koksnei ir skaista tekstūra un tonis. Pēc tam, kad gatavo lampu noklāju ar lineļļu, koksne iegūst piesātinātu oranžu toni.”
Elvijs izstāsta darbu secību, darinot gaismekli. Ņem kārtīgi izžuvušu malkas pagali, ar cirvi pāršķeļ uz pusēm un abām pagales daļām izdobj vidu. Tad uz pagales virsmas zīmē rakstu: dabas motīvus, latvju zīmes vai ko citu.
Pēc tam pāršķelto pagali no iekšpuses un ārpuses nogludina, izmantojot gan elektrisko leņķa slīpmašīnu jeb fleksi, gan kaltu, gan speciālas neilona saru sukas un smilšpapīru. Kad tas paveikts, pagales abas daļas salīmē un ķeras pie ornamenta veidošanas.
“Tā izgriešanai izmantoju rokas frēzi, ar ko visu var skaisti izgriezt, mainot dažāda izmēra uzgaļus, – sākot ar resnākajiem un pamazām pārejot uz tievākajiem.
Kad ornaments gandrīz pabeigts, negludākās vietas apstrādāju ar smalkām vīlītēm, nazīti un neilona saru suku, ko stiprinu pie flekša. Virsma kļūst ne vien gluda, bet arī izceļas koksnes tekstūra,” darba gaitu ieskicē Elvijs.
Nākamais solis – gaismekli noklāj ar dārza mēbeļu apstrādes līdzekli, kura sastāvā ir lineļļa un terpentīns. Aptuveni pēc pusstundas noslauka koksnē neiesūkušos eļļu un vēl divas vai trīs reizes uzklāj dārza mēbeļu apstrādes līdzekli.
Gaismeklim ļauj vairākas dienas žūt. Kad tas izdarīts, no pagales uztaisītajā lampā iestiprina LED spuldzi un elektrības vadu ar slēdzi. Īsākā lampa bijusi 30 centimetru augsta, bet garākās sasniedz vismaz 80 centimetru.
“Esmu uztaisījis ap 200 lampu. Dzirdot atzinīgus vārdus par tām, jūtos iedrošināts turpināt iesākto. Zinu, ka daži šos gaismekļus ir veduši radiem uz Austrāliju, ASV, Angliju, Islandi un Grieķiju. Tās labi izskatās gan privātajos mājokļos, gan birojos.”
Elvijs atzīst – esot interese paplašināt darbības lauku. Nesen uzmeistarojis nelielu četrstīgu ģitāru ukuleli, bet uz restaurēšanu gaidot ģitāra un mandolīna.