Lāsmas Kondrātes koka izjūta: no lelļu mēbelēm līdz “Salone Satellite” 0
Nākamās dizaineres Lāsmas Kondrātes opis mājās pats bieži meistarojis saimniecībai nepieciešamas lietas. Paņemt skārda gabalu un izbaulēt no tā lāpstu bijusi nieka lieta. Tas, kā mājās pats var uztaisīt nepieciešamo, mazo meiteni suģestēja, un viņa čakli nagloja visu, kas kustas un nekustas, līdz otrs opis konfiscēja deficītās naglas. Tomēr jau sešu gadu vecumā Lāsma sameistaroja savu pirmo individuālā dizaina mēbeļu kolekciju. Radi no Amerikas bija atsūtījuši Bārbijas. Un kā tad lelles var dzīvot bez savām mēbelēm. Ar mazu fuksīti tika sazāģēti apdares dēļi un sanaglotas leļļu mēbeles. Kā par brīnumu, meitēnam visi pirksti pēc šī radošā eksperimenta palikuši vietā.
Koks ir sakrāla matērija
Pēc Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolas Tekstila nodaļas pabeigšanas Lāsma mazliet iepauzēja, pastrādāja aušanas darbnīcā un apdomāja nākotnes nodomus. Sastādīja prioritāšu sarakstu. Pirmajā vietā bija Mākslas akadēmija, tad Rīgas Celtniecības koledžas Restaurācijas nodaļa, kur būtu interesanti specializēties koka restaurācijā. Galu galā izdevās iestāties Mākslas akadēmijas Vides mākslas nodaļā. Pirmajā kursā iznāca daudz veidot koka konstrukcijas un tā atkal satikties ar bērnībā pazaudēto koku.
“Man koks ir sakrāla matērija. Redzams, ka pēdējā laikā tas visā pasaulē kļūst par trendu. Domāju, tas saistīts ar cilvēku centieniem atjaunot pavājināto saikni ar dabu. Izglītība devusi pilnīgāku izpratni par veselīgu dzīvesveidu un dabisko materiālu nozīmi. Tāpat pasaules ekoloģiskais stāvoklis ir neviennozīmīgs. Es priecājos, ka materiāls, ko izmantoju, atjaunojas, ka nocirstā koka vietā izaug cits. Man patīk, ka koks ir daudzreiz pārstrādājams, man vienmēr žēl izmest koku ārā, ja no tā var uztaisīt kaut ko skaistu vēl un vēl. Man patīk, ka koku var restaurēt. Man patīk sajūta, kokam pieskaroties, un tas, ka tam ļoti ilgi saglabājas dabiskā smarža,” spriež Lāsma.
Meistarstiķis – koka lampa
“Vispirms man parādījās šaudīgas vīzijas par koka objektu un gaismu. Tad veidojās lampas pirmtēls. Tad to sāku veidot funkcionālu un pārcelt plaknē. Zīmēju uz papīra un mērīju leņķus, lai lampa negāztos. Kad sāku taisīt kokā, no pāris idejām nācās atteikties. Arī lapas elektriskās daļas tehniskā realizācija bija sarežģīta. Nebija piemērotu vadu. Pirmais variants sanāca nepietiekami stabils. Otrais variants neizturēja stilu, jo tam bija apaļas pamatnes kantes. Tikai trešais variants sanāca, kā vēlējos. Koka gaismeklis “Osis” bija pietiekami efektīgs, tam izdevās izturēt atlasi un iekļūt prestižajā izstādē “Salone Satellite 2013″ Maskavā,” stāsta Lāsma
Pirmā kursa studentam tas nemaz nebija peļams sasniegums. “Salone Satellite” ir liela starptautiska izstāžu rīkotājorganizācija, kas bāzējas Itālijā. Izstādēs piedalās simtiem dalībnieku, arī prestižas pasaules firmas. Pie pašas ieejas tiek atvēlēta vieta arī jaunajiem un tādā veidā sniegta platforma pirmo kontaktu dibināšanai. Latvijā lampa “Osis” sekmīgi piedalījās konkursā par “Gada balvu dizainā 2014”.
Nākotnes pedāļi
“Mācības akadēmijā bija ļoti aizraujošas. Paralēli klasiskajām mākslas disciplīnām apguvu arī tektoniku, instalācijas un eksperimentālo kompozīciju. Tā kā akadēmijas laikā paralēli mācībām strādāju, nopelnīto naudu šobrīd ieguldu savas darbnīcas izveidošanā Siguldā. Man mājinieki dāsni atvēlēja daļu no pagrabstāva ar tīri labiem logiem. To vispirms iztīrīju no krāmiem, tad vectēvs izveidoja pamatīgu galdu, uz kura novietot slīpējamo lenti, urbi un lentzāģi.
Šobrīd akadēmijā gatavoju bakalaura darbu profesores Barbara Ābeles vadībā. Gatavoju rīku komplektus ar sociālu ievirzi – ar Alcheimera slimību sirgstošajiem. Tie palīdz vingrināt un nostiprināt muskulatūru, savstarpējos vingrinājumos komunicēties ar mājiniekiem. Pedāļos būs sensuālā matērija, kas imitē sniega, zāles un citas izjūtas,” stāsta Lāsma.
VĒRTĒJUMS
Dizainere Ieva Pastare, zīmola “Drawies” autore: “Lāsmu kā profesionāli vērtēju augstu. Viņas darbos ir jūtams atturīgs minimālisms, dabiskums un siltums. Lāsmas koka dizaina lietas izceļas ar formas tīrību, rotaļīgu, akurātu funkcionalitāti un skandināvisku vieglumu. Viņa ir cilvēks, kas savas idejas arī īsteno pati, labi izprotot koka īpašības, idejas konstrukciju un uzbūvi, kas dizaineram ir pievienota vērtība. Koks ir dabisks materiāls, tas uzsūc sevī visu apkārtējo enerģiju, un liekas, ka caur to strāvo arī Lāsmas iekšējā gaišā aura.
Lāsmas darbnīcā, kur top visdažādākās koka lietas, tiek palīdzēts arī draugiem ideju īstenošanā un katra, pat visbezcerīgākā situācija tiek atrisināta. Viņas ceļš ir tikai sācies. Noteikti Lāsma vēl pārsteigs ar daudzām augstvērtīgām, atraktīvām un funkcionālām dizaina lietām.”