Foto-Fotolia

Koka kāpnes uzkalniņā. Padomi ierīkošanā saviem spēkiem + Shēmas 0

Kā ierīkot koka kāpnes uzkalniņā, kas ir aptuveni trīs metrus augsts un 30 grādu slīpumā? OSKARS no Birzgales pagasta

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

“Ierīkojot kāpnītes šādā vietā, jāņem vērā vairāki faktori: grunts īpašības un iespēja pasargāt koksni no mitruma ietekmes. Lai ierīkotu kāpnes, vispirms vēlams mērogā uzzīmēt to shēmu uz papīra. Tā būs vieglāk aprēķināt nepieciešamo materiāla daudzumu,” skaidro Māris Stiprais, būvfirmas KMT Projekts valdes loceklis.

Kāpnes jābalsta uz 120 x 120 mm skujkoka brusām. Tās metra dziļumā jāiegremdē gruntī, pirms tam materiālu rūpīgi apstrādājot ar antiseptiskiem līdzekļiem, lai novērstu koksnes bojāšanos. Jāizvēlas līdzekļi, kas tieši piemēroti saskarsmei ar grunti, piemēram, VINCENTS POLYLINE Inwood Eco (litra cena 4,86 eiro). Virs zemes jāatstāj pietiekami gari brusu gali, lai pie tiem varētu piestiprināt kāpņu vaigus un no to apakšējās malas līdz gruntij atliktu vēl 10–15 centimetru. Tas nodrošinās labāku koksnes aizsardzību pret mitrumu. Konstrukcija vējos un ātrāk žūs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kāpņu vaigiem parasti izmanto augstvērtīgas 50 x 300 mm šķērsgriezuma koka plankas. Koksnē nedrīkst būt zaru, plaisu, cita veida bojājumu – šīm konstrukcijām jāiztur vislielākā slodze, noturot gan pašu kāpņu, gan kāpēju svaru, arī papildu slodzi, kas rodas, atsperoties pret katru pakāpienu kāpšanas laikā. Pakāpieniem arī izmanto kvalitatīvus 30–40 mm biezus kokmateriālus. Kāpņu vaigus pie balstiem stiprina ar 16 mm diametra bultskrūvēm. Optimālais kāpņu laiduma platums ir 900–1000 mm.

Par piemērotāko kāpšanai uzskata 27–33 grādu leņķi. Taču par maksimāli pieļaujamo uzskata 45 grādu leņķi. Ja nogāze ir stāvāka, ieteicams apsvērt nevis vienlaidu kāpnes, kas piekļaujas nogāzes slīpumam, bet paralēlas tai, izmantojot pagriezienus un kāpņu laukumiņus.

Pakāpienu izmēram jābūt tādam, lai pārvietošanās pa kāpnēm būtu maksimāli ērta un droša, pieskaņota cilvēka auguma parametriem. Optimālais pakāpienu augstums ir no 150 līdz 180 mm. Pakāpiena platumam jābūt tādam, lai uz tā nodrošinātu pēc iespējas vairāk vietas pēdai. Piemērotākais diapazons ir no 310 līdz 270 mm. Pieredzējuši meistari uzskata, ka optimālais pakāpiena platums ir 280 mm. Šaurāki pakāpieni, īpaši kāpjot uz leju, var būt kritiena iemesls.

Kāpņu apakšā un augšpusē vēlams izveidot laukumiņus, lai kāpšanu sākt un nobeigt varētu no droša pamata.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.