Koka apdare sienām: Kā izvēlēties materiālu un paveikt darbu? 0
Dabīgais koks spēj būtiski mainīt ne tikai mājokļa interjeru, bet arī iekštelpu mikroklimatu. Tomēr koksnei, no kā izgatavoti apdares dēļi, ne tikai ir priekšrocības, bet arī trūkumi.
Priekšrocības:
• ekoloģisks materiāls;
• laba skaņas izolācija, ja tiek izmantots kopā ar siltinājumu;
• neliels svars;
• veidojas mehāniski izturīga konstrukcija;
• koksne labvēlīgi ietekmē mikroklimatu telpā.
Trūkumi:
• koksne ir higroskopiska (uzsūc mitrumu), tāpēc tiek apstrādāta ar dabīgām eļļām vai vaskiem;
• degoša (tomēr jāņem vērā, ka ikdienā mūsu mājokļos ir ļoti daudz sintētisku materiālu, kas ir daudz degošāki par koku, turklāt degšanas laikā izdala toksiskas vielas);
• apdarei parasti izmanto 120–150 mm platus dēļus, tāpēc montāža aizņems ilgāku laiku, nekā izmantojot ģipškartona vai cita materiāla apdares plātnes.
Egli, priedi vai osi?
Lētākais apdares dēļu materiāls ir priede. Šai koksnei ir skaista tekstūra, maz zaru, īpaši, ja apdares dēļi izgatavoti, salīmējot atsevišķus koksnes fragmentus. No egles izgatavotie apdares dēļi ir mazāk izteiksmīgi, tajos mēdz būt vairāk zaru vietu, kas ar laiku var izkrist.
Arī koksne nav tik izturīga kā priedei. Izvēloties skujkoku materiālus, vēlams izraudzīties tādus, kuros nav sveķu kabatu. Priedes un egles apdares dēļi nopērkami, sākot no 6–7 eiro par kvadrātmetru.
Gan priedes, gan egles apdares dēļi telpu piepildīs ar tikko jaušamu skujkoka aromātu. Tomēr nedrīkst aizmirst par labu ventilāciju. Ja telpā gaiss sastāvēsies, tas kļūs nepatīkams.
Protams, apdarei var izmantot liepas, bērza, kļavas, oša vai lapegles dēļus, taču šie kokmateriāli maksā ievērojami dārgāk. Lapegle kalpos visilgāk, tā ir noturīga pret dažādām sēnītēm un trupi.
Arī liepai būs ilgs mūžs, turklāt tās koksne ar laiku nekļūs tumša. Oša dēļi ir cieti, izturīgi pret puvi un ļoti dekoratīvi, īpaši, ja izzāģēti no koka vidus. Interesantu dzeltensarkanu sienas nokrāsu var iegūt no melnalkšņa dēļiem.
Šai koksnei ir ļoti gluda faktūra un nav smaržas, tā ir neuzņēmīga pret citām smaržām. Melnalkšņa apdares dēļi maksā, sākot no 9–10 eiro par kvadrātmetru.
Aprēķinot nepieciešamo apdares dēļu apjomu, kopējai kvadratūrai ieteicams pieskaitīt 5–10% rezervei.
Kā stiprināt dēļus
Apdarei paredzētie kokmateriāli pirms montāžas kādu laiku jāiztur telpā, kur tos izmantos. Sauss materiāls uzsūks gaisa mitrumu un pēc montāžas vairs būtiski neuzbriedīs, bet mitrāks – izžūs.
Ja pamatu veido gluda virsma vai koka karkasa konstrukcija un telpa ir sausa un labi vēdināma, apdares dēļus var stiprināt tieši pie sienas vai griestiem. Taču akmens, betona un citu nelīdzenu vai mitru sienas materiālu gadījumā apdares dēļi stiprināmi pie iepriekš sagatavota latojuma.
Sausās un labi vēdināmās telpās latas var uzstādīt visā garumā bez ventilācijas spraugām galos. Mitrās telpās, piemēram, vannasistabās, latojumā atstāj nelielas spraugas, lai nodrošinātu efektīvāku gaisa cirkulāciju starp sienu un apdares dēļiem.
Plānojot sienu no iekšpuses arī siltināt, vispirms pie mūra sienām skrūvē vertikālo latojumu vēlamā siltinājuma slāņa biezumā. Starp mūri un sienu nepieciešama gaisa sprauga un vēja izolācija.
Tālāk seko siltinājuma slānis, tvaika izolācija (kas neļaus samirkt siltinājumam un kavēs tā daļiņu nonākšanu telpā) un vēl viens latojums, kas nodrošinās gaisa spraugu un pie kā tiks stiprināti apdares dēļi.
Jārēķinās, ka telpas apdzīvojamā platība samazināsies latojuma un pašu apdares dēļu biezuma dēļ. Izvēlētajā virzienā – vertikāli, horizontāli vai pa diagonāli – piestiprina apdares dēļus.
Šim nolūkam nevajadzētu izmantot parastās naglas. Ar laiku tās sāks rūsēt, iekrāsojot koksnē tumšus laukumus. Ieteicamāk izmantot no krāsainajiem metāliem izgatavotas naglas vai naglas ar krāsaino metālu pārklājumu.
Ja ar apdares dēļiem paredzēts apšūt arī griestus, sāk ar tiem. Nomēra un piezāģē katru dēli. Nav racionāli sagatavot lielāku daudzumu vienāda garuma dēļu. Lai arī sienas vizuāli šķiet taisnas, izmantojamo dēļu garums var atšķirties.
Pirmā dēļa tālāko malu stiprina skrūves, tam skrūvējot cauri. Pēc tam skrūves vietu aizšpaktelē vai piesedz ar dekoratīvu līstīti. Otru malu stiprina ar speciālām metāla skavām, tāpat kā pārējos dēļus.
Tādējādi pašiem dēļiem skrūves cauri nav jāskrūvē. Simts šādu skavu maksā nedaudz vairāk par diviem eiro. Apšujot sienas, rīkojas līdzīgi. Uzstādot apdares dēļus vertikāli, jāsāk ar telpas ārējo stūri, ja horizontāli – no grīdas, un dēļiem jābūt vērstiem ar spundējuma gropi uz leju.
Salaiduma vietās ar sienu, grīdu un griestiem jāatstāj 10 mm sprauga. Vietās, kur paredzētas rozetes vai slēdži, dēļos rūpīgi izzāģē atbilstīgas atveres. Darbu pabeidz, pieskrūvējot dekoratīvās līstītes stūros un grīdlīstes.
Kosmētika apdares dēļiem
Nepastrādāta apdares dēļu koksne ar laiku kļūst tumšāka. Krāsošana vai lakošana ir viens no veidiem, kā saglabāt koka virsmu, vienlaikus izceļot tās tekstūru.
Pirms apdares dēļu izmantošanas tie noteikti jāapstrādā ar koksnes aizsardzības līdzekļiem. Koksnes degtspējas samazināšanai izmanto antipirēnus, kas īpaši svarīgi dzīvojamajās telpās.
Antipirēni ekspluatācijas laikā neizdala bīstamus savienojumus un praktiski neietekmē koksnes ārējo izskatu. Savukārt antiseptiskas iedarbības līdzekļi palīdzēs izvairīties no koksnes inficēšanās ar trupi, kā arī apturēs pelējuma izplatīšanos.
Pat sausā telpā gaisā ir neliels daudzums tvaiku, kas kopā ar putekļiem rada ideālu vidi dažādu mikroorganismu attīstībai. Ja ir vēlēšanās izmainīt koksnes nokrāsu un vienlaikus to antiseptizēt, var izmantot beices.
Populārākās ir tās, kas koksni iekrāso tumšāku. Beices neveido plēvīti, bet iesūcas koksnē noteiktā dziļumā. Tieši šī īpašība izceļ koksnes tekstūru. Pēc beicēšanas apstrādātā virsma jālako, pretējā gadījumā tā izskatīsies netīra.
Lineļļa arī lieliski iesūcas koksnē, padarot virsmu daudz izturīgāku. Ar lineļļu apstrādāti apdares dēļi ir izturīgi pret mitrumu, ilgstoši noturīgi pret trupi, iegūst skaistu matētu nokrāsu un izceļ koksnes tekstūru.
Iekšdarbiem var izmantot arī akrila lakas, kas arī aizsargā koku no ārējās iedarbības un izceļ tā tekstūru. Pirmais slānis parasti ir bezkrāsains, bet nākamajiem var pievienot tonējošos pigmentus.
Laba alternatīva lakām ir vaska maisījumi, kas labi aizsargā virsmu un piešķir tai matētu spīdumu. Viens no optimālajiem variantiem apdares dēļu apstrādei ir akrila lakas uz ūdens bāzes. Tās veido izturīgu dekoratīvu pārklājumu un neizbalo, ir veselībai nekaitīgas.