* 1


Savu pamatfunkciju – dzirdēt – implants nodrošina gandrīz vienmēr, taču rezultāti ir dažādi. Ja ierīce ievietota bērnam, kuram ir vairākas blakusdiagnozes, valodas prasmes var veidoties sliktāk vai neveidoties vispār. Piemēram, pacientiem, kuriem ir nedzirdība un garīga atpalicība, valodas prasmes būs daudz sliktākas nekā tiem, kuriem ir tikai nedzirdība. Reizēm blakusdiagnožu kopums ir visai liels, tāpēc ārsti uzsver, ka šis ir vienīgi dzirdes implants – cilvēkam tiek dota iespēja dzirdēt skaņas, bet netiek apsolīta prasme runāt. Lai veidotos valoda, jābūt gan dzirdei, gan izpratnei par dzirdēto.

Reklāma
Reklāma

*

“Izārdīs Latviju pa vīlēm!” Soctīklotāji “izceļ saulītē” vecu premjeres ierakstu soctīklos, kas izsauc viedokļu vētru
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
“Latvija ir iegājusi Nāves spirālē! Ar čurainu lupatu jāpatriec!” Hermanis par politiķiem, kuri valsti ved uz “kapiem”
Lasīt citas ziņas

Rezultātu var ietekmēt cilvēka vecums implantācijas brīdī, blakussaslimšanas, valodas centru traucējumi un to attīstība smadzeņu garozā. Bērnam būtisks faktors ir tas, cik daudz laika vecāki ik dienu ir gatavi veltīt darbam ar savu atvasi. Bez pieaugušo milzu piepūles vēl neviens bērns ar kohleāro implantu nav iemācījies runāt.

*

Tomēr dažkārt kohleārais implants nav piemērots. Par kavējošu faktoru ārsti uzskata dzirdes zudumu ļoti ilgu laiku. Ja dzirdes nervs nekad nav stimulēts vai tas nav darīts pietiekami ilgi, šis nervs, iespējams, nespēs pienācīgi nodot smadzenēm saņemto skaņas informāciju. Kohleārais implants nevar palīdzēt situācijā, ja dzirde zudusi nevis auss gliemeža, bet gan dzirdes nerva dēļ.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ķirurģiska iejaukšanās var izrādīties neveiksmīga tad, ja auss gliemezis ir sliktā stāvoklī un tajā nevar ievietot elektrodu, kā arī tad, ja dzirdes nervs ir bojāts vai tā nav.

*

Galvas iekšpusē esošā iekārtas daļa paredzēta lietošanai visa mūža garumā, taču tā, tāpat kā jebkura tehniska ierīce, var sabojāties, tomēr tā notiek ļoti reti. Ārpusē esošā daļa tiek mainīta reizi piecos gados.

*

Kaut gan implants ir diezgan vienkārši lietojams, tomēr ir jāievēro piesardzības pasākumi. Veikalu aizsardzības ierīces veido magnētisko lauku, tāpēc, ejot tām cauri, ieteicams implantu izslēgt, lai nedzirdētu skaņu. Lidostu aizsardzības ierīcēs magnētiskais lauks ir vēl spēcīgāks, tāpēc drošības pārbaudē implants jāizslēdz un tā ārējā daļa jānoņem. Lidojot procesoram jābūt izslēgtam pacelšanās un nosēšanās laikā, kā arī vienmēr, kad jāpiesprādzējas ar drošības jostām. Ja pacients lido viens, jāinformē stjuarte, ka viņš ir nedzirdīgs.

*

Pret implantu jārūpējas ne vien kā pret ļoti dārgu iekārtu, bet arī kā pret lietu, ar kuru cilvēks atguvis zaudēto funkciju. Ierīces ārējās detaļas vienmēr jāuztur tīras un jācenšas samazināt to saskari ar statisko elektrību. Jāizvairās no sporta veidiem, kuros iespējams saņemt tiešus triecienus auss apvidū. Apzinoties, ka implants ir elektroniska iekārta, nevajadzētu to mest ūdenī, taču pastāv arī speciāli ūdens aizsargi – tos izmantojot, cilvēks var peldēties vai mazgāties, nenoņemot ierīces ārējo daļu.

Reklāma
Reklāma

36,6 °C konsultantes SANDRA KUŠĶE, Latvijas Bērnu dzirdes centra vadītāja

MĀRA LASMANE, Latvijas Nedzirdīgo savienības Rīgas reģionālās biedrības priekšsēdētāja

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.