Pētnieki: Kodolieroču lietošanas gadījumā uz Zemes iestāsies ilgtermiņa klimata izmaiņas 17
Dace Bumbiere, “Planētas Noslēpumi”, AS “Latvijas Mediji”
Amerikāņu pētnieki secinājuši, ka kodolieroču lietošanas gadījumā uz Zemes iestāsies ilgtermiņa klimata izmaiņas. Viņi izmantojuši jaunu klimatisko modeli, kas iekļauj rādītājus par aerosolu un slāpekļskābes izmešiem atmosfērā, un ar tā palīdzību konstatējuši kodolieroču lietošanas ietekmi uz ozonu un zemes virsmu sasniedzošās ultravioletās gaismas daudzumu.
Pētnieki uzmodelējuši gan lokāla, gan vispasaules mēroga konflikta ar tāda veida ieroču pielietošanu iespējamās sekas. Un noskaidrojies, ka, piemēram, atombumbas pielietošana var uz ļoti ilgu laiku sagraut planētas ozona slāni, kas izraisīs spēcīga ultravioletā starojuma nokļūšanu un kas, protams, ļoti nopietni ietekmēs cilvēku veselību un nodarīs kaitējumu pārtikas produktiem.
Attiecīgajā pētījumā gluži konkrēti aplūkots hipotētisks reģionālais Indijas un Pakistānas kodolkarš un tostarp arī ASV un Krievijas lielizmēra konflikts. Pirmajā gadījumā atmosfērā varētu nonākt piecas megatonnas kvēpu un aptuveni gada laikā turpinātu pieaugt ultravioletā starojuma intensitāte, bet ozona slānis samazinātos par ceturto daļu un atjaunotos ne ātrāk kā 12 gadu laikā.
Savukārt amerikāņu un krievu karā rastos vismaz 150 megatonnas kvēpu, bet ultravioletā starojuma intensitāte pieaugtu astoņus gadus, savukārt ozona slāņa samazinājums sasniegtu 75% un tāds paliktu vismaz 15 gadus.
Rezultātā amerikāņu pētnieki secinājuši, ka realitātē kodolkarš sevī satur pat ievērojami lielāku apdraudējumu visai pārējai pasaulei un planētai kopumā, nekā uzskatīts iepriekš.