Ekrānšāviņš no youtube.com

Kodes apēd vēsturiskos britu interjerus 1

Anglijas vēsturisko piļu senos tepiķus, gobelēnus, tērpus un cita veida tekstilijas nopietni apdraud straujā kožu savairošanās, britu medijiem atzinuši eksperti no Anglijas vēsturiskā mantojuma komisijas “English Heritage”. Pēdējo piecu gadu laikā kožu skaits pilīs klimata pasiltināšanās dēļ ir dubultojies, turklāt parādās aizvien jaunas kožu sugas.

Reklāma
Reklāma
“Izārdīs Latviju pa vīlēm!” Soctīklotāji “izceļ saulītē” vecu premjeres ierakstu soctīklos, kas izsauc viedokļu vētru
7 lietas, kas notiek ar ķermeni, ja rītu sāc ar kafijas tasi tukšā dūšā
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
Lasīt citas ziņas

Trauksmi ceļ “English Heritage” speciālisti, kas nodarbojas ar vēsturisko tekstiliju restaurāciju publikas apskatei pieejamajās muižās un pilīs. Pēdējos gados kožu nodarītais posts tajās pieaug.

Kāpuri apēd ne tikai tekstilu, bet arī sabojā zvērādas un dzīvnieku izbāzeņus. “The Telegraph” vēsta, ka kodes uzbrukušas karaļa Henrija VIII medību pils Grīničā, Londonas dienvidaustrumos “Art deco” stilā 20. gadsimta 30. gados tapušajiem greznajiem interjeriem. Restauratoriem nācies izkarsēt “Eltham Palace” buduāra autentisko dīvānu, grāmatskapi, kā arī visus telpā esošos vēsturiskos tepiķus un aizkarus, lai iznīcinātu kožu kāpurus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Komisijas pārstāvis norādījis, ka ap 400 šīs valsts institūcijas pārraudzībā esošo objektu telpu tīrīšanai un dezinfekcijai gada tiek tērēts miljons mārciņu. Ja to nedarītu, jau pēc 12 mēnešiem kukaiņi interjeriem nodarītu “milzīgu postu”. Agrākajos gados konstatēts, ka kodes krietni pabojājušas par Anglijā vislabāk saglabāto viktoriānisma laikmeta lauku savrūpnamu uzskatīto muižu Brodsvorthollā, Dienvidjorkšīrā. Kodes bija pamielojušās ar muižā glabātajiem 18. gadsimta cukura un tabakas magnāta Petera Telusona izmeklētajiem sienu un grīdu tepiķiem un šī šveiciešu izcelsmes uzņēmēja ceļa somu oderējumu.

“Kāpuri dažos mēnešos var izēsties cauri gadsimtiem seniem tepiķiem un drēbēm. Kožu kāpuri ir restauratoru šausmīgākais murgs un notiek cīņa, lai to daudzumu kontrolētu”, presei sacīja “English Heritage” pārstāve Embera Ksavjera-Rouve. “The Telegraph” atgādina, ka Anglijas karaliene Elizabete I 1590. gadā algojusi astoņus kalpotājus, lai tie izsistu kodes Vindzoras pilī, bet dažus gadus vēlāk seši vīri noalgoti uz četrām dienām, lai iznīdētu kodes Londonas Tauerā un Vaitholas pilī.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.