– Kāda ir stādīšanas tehnoloģija? 4
– Dubultrindas 0,75 x 15,0 m. Plantācija tiek veidota tā, lai būtu piemērota specializētai kārklu novākšanas tehnikai un lai blīvums atbilstu sagaidāmai ražai.
Ja sastāda pārāk blīvi, tad kārkli savā starpā var sākt konkurēt. Optimāli stādīt 12 000-18 000 stādu hektārā.
– Vai kārklu mēslošana palielina ražas iznākumu?
– Mēslošana dod ievērojamus rezultātus, taču tas ir dārgs pasākums. Esam mēslojuši ar šķidro digestātu, taču jāatzīst, ka šajā produktā aktīvo vielu ir salīdzinoši maz un optimāla barības vielu daudzuma nodrošināšanai nepieciešams ļoti liels apjoms, kas vairs nav ekonomiski izdevīgi. Domājam par sausā digestāta izmantošanas iespējām, apsveram variantu mēslot ar dūņām. Bet ciematu attīrīšanas iekārtām ir mazas jaudas, piemēram, Stalbes ciemā gadā nesaražo pat tik, lai varētu nomēslot 3 ha.
– Kā tad kārklu laukā var iestrādāt mēslojumu?
– Tas ir jādara vai nu pirms stādīšanas, vai tad, kad kārklu raža novākta, proti, kad lauks ir atbrīvots. Plānojam kārklu mēslošanai izmantot pelnus. Pelni no katlumājām, kas kurina šķeldu, atbilst kaļķošanas materiālam. Mēģināsim jaukt tos ar kūtsmēsliem un veidot kompostu. Taču mēsli šajā pusē ir deficīts. Lopkopji tos izmanto savu lauku mēslošanai, un neviens pat īsti negrib pārdot. Mēs dodam priekšroku organiskā mēslojuma izmantošanai.