Foto – Shutterstock

Koalīcijas politiķu vairākums skeptisks par Kopdzīves likumu 2

Koalīcijas politiķu vairākums pašlaik pauž skeptisku vai noraidošu pozīciju iespējai atbalstīt iedzīvotāju iniciatīvu par Kopdzīves likuma pieņemšanu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Konceptuāli šo iniciatīvu atbalsta partijas “Kustība “Par!”” (“Par!”) deputāti.

“Vienotība” savulaik jau diskutēja par šiem jautājumiem, un viedokļi deputātiem bija dažādi – gan atbalstoši, gan noliedzoši, – atgādina frakcijas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa. Toreiz “Vienotība” secināja, ka neatbalstīs šādu iniciatīvu. Ņemot vērā iedzīvotāju iniciatīvu, diskusijas par šo jautājumu notiks arī tagad, tomēr Āboltiņa bija skeptiska par vairākuma atbalstu Kopdzīves likuma pieņemšanu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Savukārt “Vienotības” frakcijā ietilpstošie “Par!” deputāti pēc būtības atbalsta šo iniciatīvu, jo piedāvātais regulējums jau ir spēkā lielākajā daļā Eiropas un jau sen to vajadzēja ieviest arī Latvijā, norādīja deputāts Ints Dālderis (Par!/V).

Nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK līdzpriekšsēdētājs Gaidis Bērziņš sacīja, ka politiskais spēks savu nostāju nav mainījis un šādu iniciatīvu neatbalsta. Viņš šādu priekšlikumu vērtēja kā “vēlmi nonivelēt Satversmi”.

Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) par nostāju šajā jautājumā spriedīs pēc iniciatīvas nonākšanas Saeimā, aģentūrai LETA sacīja ZZS Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis. Viņš atturējās prognozēt, kāda būs politiskā spēja nostāja šajā lietā.

Jau ziņots, ka sabiedrības iniciatīvu portālā “Manabalss.lv” savākti 10 000 parakstu par Kopdzīves likuma pieņemšanu Latvijā. Parakstu vākšanu pirms nepilniem trim gadiem uzsāka politiķis Juris Pūce (LA), kurš patlaban ir Rīgas domes deputāts.

Pūces ieskatā likuma pieņemšanas nepieciešamību nosaka tas, ka vairums Latvijā dzīvojošo pāru jau patlaban nav laulāti, bet viņu savstarpējās juridiskās attiecības un attiecības pret valsti nav pietiekami aizsargātas. Piedāvātais likumprojekts paredz izdarīt izvēli, kādu jau izdarījušas vairums Rietumu valstu, tajā skaitā Igaunija, uzsvēra Pūce. Iniciatīva attieksies gan uz pretējā dzimuma, gan viendzimuma pāriem.

Pūce iniciatīvas pieteikumā uzsvēra, ka patlaban valsts aizsardzība nav pieejama nelaulātiem pāriem – valsts dažādā veidā apgrūtina šo pāru dzīvi un rada necilvēcīgas situācijas, kuras šie pāri nevar atrisināt. “Partneris, kura nelaulātais dzīvesbiedrs cietis negadījumā, nedrīkst pieņemt nepieciešamos medicīniskos lēmumus sava dzīvesbiedra vietā. Nelaulāts dzīvesbiedrs nesaņem sava partnera kopšanas tiesības invaliditātes gadījumā. Nelaulāti dzīvesbiedri nesaņem nodokļu atvieglojumus, nevar mantot, nesaņem atbalstu no valsts vai pašvaldības dzīvesbiedra bojāejas gadījumā. Šo un līdzīgu apstākļu iespaidā valsts nedrīkst radīt šķēršļus Latvijas pilsoņiem tikai tāpēc, ka tie nav izvēlējušies vai šobrīd nemaz nevar laulāties ar saviem dzīves partneriem,” pauda Pūce.

Reklāma
Reklāma

Pieņemot Kopdzīves likumu, Latvija atzīs katra cilvēka tiesības uz savu personisko ceļu uz laimi, uzsvēra Pūce, piebilstot, ka tādējādi tiks nodrošināta līdztiesība starp laulātiem un nelaulātiem pāriem, kopā dzīvojošas pilngadīgas personas spēs atrisināt daudzās juridiskās problēmas, ko rada pašreizējās tiesiskās sistēmas nepilnības, tai skaitā nodrošinās nelaulātu pāru tiesības uz valsts aizsardzību un aizsargās ārpus laulības dzimušus bērnus, un piešķirs dažāda veida ģimenēm līdzīgas tiesības attiecībās ar valsti.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.