Koalīcijas partneri nav gatavi noteikt precīzu datumu “čekas maisu” atvēršanai 1
Valdošās koalīcijas partneri pagaidām nepauž atbalstu nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK (VL-TB/LNNK) ierosinājumam, ka likumā ir nepārprotami jānosaka datums, no kura “čekas maisu” saturs jāpadara publiski pieejams.
Pašlaik likumā noteikts, ka bijušās Valsts drošības komitejas (VDK) dokumenti būs publiski pieejami pēc to zinātniskās izpētes, kas būs jāveic līdz 2018.gada 31.maijam. Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS) šodien pēc koalīcijas sanāksmes pauda, ka līdz ar to jautājums par “čekas maisu” atvēršanu likumā jau tiek regulēts. Viņš arī norādīja, ka izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis (V) ir iesniedzis starpziņojumu par to, kā zinātniskās izpētes komisijai veicas ar uzdevumiem, kā arī ieteikumiem par to, kas līdz maija beigām vēl ir jāizdara.
Šadurskis piebilda, ka likumā ir noteikts termiņš – nākamā gada 31.maijs, un pēc tam, balsoties uz komisijas ziņojumu, tiks sagatavoti noteikumi par kārtību un veidu, kā tiek publiskota tā datubāzes daļa, kas satur personu informāciju.
Tikmēr VL-TB/LNNK politiķis Jānis Dombrava pauda, ka nacionālā apvienība ir gatava sagatavot likuma grozījumus, lai līdz 2018.gada beigām čekas maisi tiktu publiskoti. Viņš pauda, ka pašlaik ir vērojama vilcināšanās ar zinātnisko izpēti, līdz ar to nav skaidrības par brīdi, kad informācija tiks publiskota. VL-TB/LNNK piedāvā likumā paredzēt “ļoti konkrētu termiņu”, uzsvēra Dombrava.
Kā ziņots, saskaņā ar komisijas priekšsēdētāja Kārļa Kangera pārstāves, Latvijas Universitātes Latvijas vēstures institūta sekretāres Martas Starostinas vēstīto aģentūrai LETA, VDK zinātniskās izpētes komisija ir nolēmusi vērsties pie Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa, lūdzot atcelt īpašo VDK likumu un nodot “čekas maisus” atklātībai.
Kangeris atgādināja, ka komisija jau 2015.gada vienbalsīgi pieņēma lēmumu, ka vēsturiskās patiesības, vārda brīvības un sabiedrības saliedētības vārdā esot jānodrošina pilnīga un tūlītēja visu VDK dokumentu, arī Satversmes aizsardzības birojā esošo, nodošana atklātībai un brīvai pētniecībai bez līdzšinējās diskriminācijas.