Koalīcijas partijas cer, ka jauns likums palīdzēs risināt problēmas ar LTV valdes locekļu atlasi 0
Koalīcijas partijas vienojušās, ka nepieciešams pēc iespējas ātrāk izstrādāt jaunu Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu un to pārvaldības likumu, kas palīdzēs risināt visas ar to saistītās problēmas, piemēram, LTV valdes locekļu atlasi.
Koalīcijas sadarbības padomes sēdē lūdza vērtējumu Saeimas Juridiskajam birojam par to, vai pašreizējais Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likums dod iespēju atlaist NEPLP, tomēr pagaidām partijas šajā jautājumā ir piesardzīgas.
“Attīstībai/Par” Saeimas frakcijas vadītājs Daniels Pavļuts sarunā ar “LA” uzsvēra, ka jāsaprot, kā rīkoties, lai neizveidojas vēl viens “Dimanta precedents” (2015. gadā Saeima lēma atlaist tā laika NEPLP vadītāju Aināru Dimantu, norādot, ka pēc Valsts kontroles konstatētajiem pārkāpumiem Dimants zaudējis labu reputāciju. Tam sekoja tiesu darbi.) Jaunais likums, pēc D. Pavļuta domām, būtu labākais variants. “Krīze, kas NEPLP radās saistībā ar LTV valdes locekļu konkursu, ir radījusi iespēju šo jautājumu ātrāk sakārtot,” uzsvēra “AP” frakcijas vadītājs.
Otrdien apakškomisijas un Cilvēktiesību un sabiedrisku lietu komisijas sēdē plānots spriest par sabiedriskajiem medijiem un šīs jomas problēmjautājumiem. Komisijas priekšsēdētājs Artuss Kaimiņš (“KPV LV”) sacīja, ka viņa ieskatā jauns likums radīs labu arhitektūru turpmākai nozares darbībai un nākotnē novērsīs tādu situāciju izveidošanos, kāda nesen notikusi LTV valdes konkursā. Uz jauno likumu cerības liek arī “Vienotības” frakcijas deputāts Arvils Ašeradens. Viņš paredz, ka tas palīdzēs stabilizēt gan sabiedrisko mediju uzraudzības institūciju, gan sabiedrisko mediju pārvaldību, kā arī norāda, ka tas mazinās sabiedrisko mediju spiedienu uz reklāmas tirgu.
Tikmēr Saeimas priekšsēdētājas vietniece Dagmāra Beitnere-Le Galla arī uzskata, ka likuma pieņemšanas gaitai jābūt samērīgai, jo sabiedrība nevar atļauties, ka tiktu pieņemts “brāķis”. Runājot par NEPLP, D. Beitnere-Le Galla norāda: “NEPLP tagad jādod laiks attapties pēc notikušā un izdarīt savus secinājumus.”
Viņš uzskata – kamēr top jaunais likums, ir iespējams regulēt sabiedrisko mediju pārvaldību, veicot grozījumus esošajā Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā. “Prasības un kritēriji sabiedrisko mediju valdes locekļiem jādefinē precīzāk, un varam tās ierakstīt likumā. Tas arī palīdzēs izvairīties no līdzīgām situācijām kā iepriekšējā LTV valdes konkursā,” norādīja R. Jansons.
Nav skaidrs, vai Saeima tuvākajā laikā apspriedīs kāda jauna NEPLP locekļa kandidatūras vai arī šis jautājums tiks atlikts, gaidot jauno likumu. Šī vieta kļuva vakanta pēc Guntas Līdakas atkāpšanās no padomes.