Koalīcijā pārrunās NA priekšlikumu prezidentu vēlēt atklātā balsojumā 6
Koalīcijas partijas trešdien pārrunās Nacionālās apvienības (NA) priekšlikumu Valsts prezidentu ievēlēt atklātā balsojumā, pirmdien žurnālistiem teica Ministru prezidente Laimdota Straujuma (“Vienotība”).
Par Satversmes grozījumu nodošanu izskatīšanai parlamenta komisijām deputātiem būs jābalso ceturtdien.
“Trešdien partijas par to vēl runās,” pēc valdību veidojošo partiju sanāksmes sacīja Straujuma. Viņa vērsa uzmanību, ka iepriekš šādus grozījumus Satversmē bija iesniegusi arī “Vienotība”.
Arī NA līdzpriekšsēdētājs un Saeimas frakcijas vadītājs Gaidis Bērziņš norādīja, ka Nacionālā apvienība uzskata, ka šis jautājums jau no “Vienotības” puses ir bijis rosināts, bet tajā brīdī nav bijis vienota viedokļa.
“Šobrīd mēs aicinām “Vienotību” arī pievienoties iespējamam balsojumam Saeimā un atbalstīt atklātu prezidenta ievēlēšanas kārtības noteikšanu Satversmē,” sacīja Bērziņš,
Viņš piebilda, ka apvienība respektē to, ka Zaļo un zemnieku savienībai (ZZS) ir atšķirīgs viedoklis. “Bet šajā gadījumā mēs uzskatām, ka šis ir pietiekami svarīgs jautājums, ņemot vērā, ka tuvojas prezidenta vēlēšanas,” pauda Bērziņš.
Savukārt Straujuma norādīja, ka šis ir jūtīgs jautājums, ņemot vērā to, ka gan “Vienotība”, gan NA ir pārkāpusi koalīcijas vienošanos, kas paredz neiesniegt likumu grozījumus, kad kāda no valdību veidojošajām partijām iebilst.
Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS) akcentēja, ka vienīgi ZZS nevienu reizi nav koalīcijas līgumu pārkāpusi. “Šī nav laba prakse. Bet es nedomāju, ka ZZS tagad būtu jāgaida iespēja pārkāpt šo līgumu,” teica ZZS pārstāvis.
ZZS viedoklis arī pēc trešdien gaidāmajām koalīcijas partneru pārrunām nemainīsies, pārliecināts Dūklavs. “ZZS viedoklis vienmēr ir bijis stabils, un nekas nav mainījies,” viņš uzsvēra. Dūklavs piebilda, ka būtu jājautā, kādēļ pārējās valdību veidojošās partijas savu nostāju par prezidenta ievēlēšanu ir vairākkārt mainījušas.
Pēc NA pārstāvja Bērziņa domām, prezidenta ievēlēšanas kārtību vajadzētu pārrunāt un pēc tam būtu redzams, vai ir iespējams deputātu atbalsts atklātam balsojumam. “Ja šī atbalsta nav, skaidrs, ka šis jautājums šīs Saeimas darba kārtībā vairs nevar parādīties,” uzskata politiķis.
Jau vēstīts, ka NA atkārtoti Saeimā iesniegusi grozījumus Satversmē, lai Valsts prezidentu ievēlētu atklātā balsojumā, aģentūra BNS uzzināja parlamentā. Pagājušajā nedēļā Saeimas vairākums to noraidīja, tādējādi likumprojekts netika nodots Saeimas komisijām tālākai izskatīšanai.
“Balsojums par Valsts prezidentu paliek vienīgais aizklātais balsojums Saeimā, tāpēc būtu jānodrošina, ka arī tas ir atklāts un nav vienīgais izņēmums,” pauž likumprojekta autori.
NA uzskaita, ka Saeimas prezidijs, Valsts kontrolieris, Latvijas Bankas prezidents, Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja priekšnieks, tiesībsargs, Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome, Ģenerālprokurors, Augstākās tiesas priekšsēdētājs, Nacionālo bruņoto spēku komandieris un daudzas citas amatpersonas tiek ievēlētas atklāti un informācija par deputātu balsojumiem ir publiski pieejama.
Tāpat likumprojekta iesniedzēji norāda, ka portālā “Manabalss.lv” tiek vākti paraksti par atklātu Valsts prezidenta ievēlēšanu.