Ko vērts apmeklēt “Muzeju naktī” 0
Naktī no 19. uz 20. maiju Latvija jau astoto reizi kļūs par muzeju zemi – 133 Rīgas un novadu muzejos norisināsies starptautiskā Eiropas muzeju akcija “Muzeju nakts”. Līdztekus durvis apmeklētājiem vērs arī teātri, koncertzāles, bibliotēkas, augstskolas un kultūrvēsturiskas ēkas.
Ar ilgu un cerību zilo krāsu Muzeju nakts šogad aizsāk trīs gadu ciklu, ko pa kārtai veidos trīs krāsas un trīs Latvijas dārgumi – zilā jūra, zaļais mežs un sarkanais dzintars. Piedāvājam “Latvijas Avīzes” pieturzīmes Muzeju nakts notikumu jūrā.
Rīga
Aizjūras viesi Rīgas biržā
Mākslas muzejs Rīgas birža (19.00 – 1.00), ko atklāja aizvadītā gadā, Muzeju naktī piedalās pirmoreiz, aicinot izbaudīt īstenu aizjūras zemju eksotiku. Te Rīgas birža vienas nakts garumā atgriezīsies pie tās saknēm, tirgošanās – apmeklētājus gaida raibs Austrumu tirdziņš. Tajā līdzās Austrumu saldumu degustācijai varēs iepazīt tālo zemju draugus gan no Filipīnām, gan Ķīnas – muzejā viesosies to vēstniecību darbinieki, posušies nacionālajos tautas tērpos. “Visu nakti muzeja ātrijā notiks dažādi priekšnesumi, varēs baudīt gan vēderdejas, gan akrobātu grupas lokano uzstāšanos, iluzionista trikus, bet pašmāju koris, kura jaunākajai dalībniecei ir vien pieci gadi, dziedās dziesmas ķīniešu valodā,” stāsta Rīgas biržas pārstāve Dace Krīgere. Savukārt tie, kam veiksies muzeja rīkotajās viktorīnās, uzrādot konkursā laimētu uzlīmi, varēs aplūkot jaunatklāto Austrumu galeriju muzeja 3. stāvā, kur izstādīta apjomīga Tālo un Tuvo Austrumu mākslas kolekcija.
Vērts apmeklēt
Latvijas Kara muzejā (19.00 – 1.00) varēs iepazīt jūrnieka ikdienu. 1. un 2. stāvā gaidāmas gaismu spēles ar muzeja eksponātiem un mākslas objektiem, būs aplūkojami jūrnieka draugi – dažāda lieluma un krāsu papagaiļi. Līdztekus varēs aplūkot izstādi “Ar sarkanbaltsarkano karogu mastā”, jūrnieku formastērpu kolekcijas un piedalīties radošā darbnīcā “Jūrnieka mezgls”. 3. stāvā apmeklētājus gaidīs LR Jūras spēki un virtuāli varēs iepazīt krasta apsardzes jaunos patruļkuģus, bet 4. stāvā – Rekrutēšanas un aunsardzes centra darbu.
Rīgas Vēstures un kuģniecības muzejā (19.00 – 1.00) varēs doties ceļojumā cauri Rīgas gadsimtiem. Muzeja kuģniecības vēstures speciālistu veidotā īpašā vienas nakts izstādē “Kuģi, ostas, jūrnieki” būs aplūkojamas unikālas lietas no muzeja krājuma. Amizantā foto akcijā “Kopā ar jūrnieku pie “Jūrnieka”” ikviens ar savu fotoaparātu varēs fiksēt neaizmirstamo maija nakts mirkli. Kolonnu zālē (19.00 – 20.00) koncertu sniegs topošie jūrnieki. Savukārt 3. stāvā aplūkojami septiņdesmit pieci fantāzijas un reālu kuģu modeļi, ko radījuši Rīgas bērni.
Koris “Latvija” tā telpās Kaļķu ielā 11 a (ieeja no Zirgu ielas) (19.00 – 1.00) pirmoreiz notiks performance “Skaņu vilnis”, kurā ar mūzikas un instalāciju palīdzību skanēs mūzika no kora “Latvija” albuma “No Baltijas krasta”, piedaloties Jelgavas teātra aktieriem. Līdztekus par godu kora 70. gadu jubilejai būs aplūkojama izstāde, kurā apkopoti vēstures materiāli par kori, tā diriģentiem un koncertiem no pašiem tā pirmsākumiem, tostarp, piemēram, arī kādreizējie koristu tērpi. Starplaikos kora dziedātāji mācīs apmeklētājus iedziedāties.
Centrs
Ienirsti Dabas muzeja zemūdens pasaulē
Latvijas Dabas muzejs (19.00 – 1.00) šogad piedāvās iepazīt Baltijas jūras ne tik zināmās puses, sākot no aizvēsturiskiem laikiem, par kuriem vēstīs aplūkojamās fosilijas, tāpat arī materiāli par to, kāda reiz īsti izskatījusies mūsu jūra. Varēs uzzināt par senākajiem un eksotiskākajiem jūras dzīvniekiem, aplūkot jūras ūdru, iepazīt dažādus gliemjus, koraļļus. Īpaša uzmanība tikšot veltīta arī ronīšiem. “Pie mums varēs uzzināt arī to, kādēļ jūrā nedzīvo kukaiņi. Atklāsim interesantus faktus par mieturaļģēm jeb mieturītēm, ļoti nozīmīgu Baltijas jūras ekosistēmas daļu – izrādās, mūsu jūrā valda sievišķība, jo līdz šim nav izdevies atrast nevienu vīrišķu šīs sugas pārstāvi,” atklāj muzeja pārstāve Gunta Bagrade. Tikmēr mazus un lielus priecēs iespēja samērīties ar garāko jūras dzīvnieku zilo vali vai mazo jūras zirdziņu, sacensties ar ežzivi spējā piepūsties vai sarauties. Drosmīgākie aicināti uzstādīt rekordu elpas aizturēšanā.
Vērts apmeklēt
Latvijas Leļļu teātrī (19.00 – 23.30) lelles ar devīzi “Leļļu teātrim jūra līdz ceļiem” pierādīs, ka var visu, pat vairāk nekā cilvēki. Varēs uzzināt, ko nozīmē jēdziens “melnais kabinets”, būs apskatāmas marionetes un partera lelles. Baseinā peldēsies Zelta zivtiņa, par kārtību rūpēsies Neptūns, bet skudriņām pāri kauliem liks skriet Leļļu teātra Spoks. Kopā ar aktieriem un lellēm varēs dzert tēju kafejnīcā, bet 23.00 uz teātra balkona atnācējus priecēs teātra darbinieku grupa “7 dēli”.
Ministru kabinets (19.00 – 23.00) Muzeju naktī piedalās pirmoreiz, aicinot uzgleznot savu Latviju zilajā – cerību – krāsā. Gleznotāja Jāņa Anmaņa vadībā varēs piedalīties krāsu spēlēs uz desmit audekliem starp debess zilo, rudzupuķu zilo, jūras dzelmju zilo, dūmakaini zilpelēko un zilzaļo, karaliski violeto (19.00–21.00). Valdības nama “cerību pastkastē” ikviens aicināts iemest vēstījumu par savām cerībām un sapņiem, kas saistīti ar dzīvi, ģimeni un Latvijas nākotni. Apmeklētāji lūgti neaizmirst personu apliecinošu dokumentu.
Paula Stradiņa medicīnas vēstures muzejs (19.00 – 1.00) šogad dāvās piejūras kūrorta jaukumus. Varēs iejusties 20., 30. gadu gaisotnē, uz savas ādas izmēģināt gan smilšu terapiju, gan dūņu un īsta Ķemeru sērūdens vannas. Anša Rūtentāla kustību teātris piedāvās 20 minūšu garus vingrojumu ciklus. Jaunums – muzejs gādā arī par tiem, kas nīkst garajās rindās, jo arī gaidītājiem tiks piedāvāta iespēja izvingroties.
Ārpus centra
Atpūtini ķermeni un prātu Spīķeros
Spīķeru koncertzāle (19.00 – 1.00) ielūdz uz Muzeju nakts meditācijām, kurās varēs iepazīt indiešu klasiskās dejas un apgūt dažādu meditāciju pieredzi. “Rīgas radošo pukstu zāle kļūs par īpašu vietu Rīgā, jo šeit varēs ierasties pēc miera, uzkrāt enerģiju, atpūtināt ķermeni un prātu. Katru stundu kopā ar pieredzējušiem skolotājiem no Latvijas, Indijas un Krievijas apmeklētājiem būs iespēja iepazīties praksē ar dažiem meditāciju veidiem un tehnikām,” atklāj Spīķeru koncertzāles pārstāve Kristīne Komarovska. Te varēs apgūt tantriskus elpošanas vingrinājumus, īpašas kustības, lai atbrīvotu enerģijas plūsmu ķermenī, arī koncentrēšanās meditācijas pamatus budisma tradīcijās, balss enerģijas kontroli un ķermeņa atbrīvošanas tehniku. “No vietas, kurā ierasts klausīties mūziku, Muzeju naktī koncertzāle pārtaps par vietu, kurā ieklausīties sevī.” Katras meditācijas ilgums būs viena stunda, vēlamais apmeklētāju vecums – no 13 gadiem. Spīķeros varēs sastapt arī Premalu Madīnu – dejotāju, pedagogu un horeogrāfu ar starptautisku pieredzi.
Vērts apmeklēt
Sarkandaugavā pirmoreiz Muzeju nakts apmeklētājiem nebijušu pieredzi piedāvā alus darītava “Aldaris (Tvaika 44), kas vērs durvis visiem interesentiem (19.00 – 1.00). Unikāla iespēja iepazīties ar alus brūvēšanu, tās tradīcijām, dzirdēt stāstus par alus darīšanas vēsturi, aplūkot vēsturiskos kausus, senu etiķešu un 19. gs. mucu eksponātus un arī piedalīties alus degustācijās. 19.00 – 1.00 maršrutā “Stacijas laukums – alus darītava “Aldaris”” kursēs bezmaksas retro tramvajs (uzziņas 67023201).
Juglā Brīvdabas muzejā (19.00 – 24.00) Kurzemes zvejniekciemā, kāpās pie Juglas ezera, piedāvās programmu “Vai saiva ir dulla vai verga?”. Notiks zvejas rīku un piederumu ekspozīcija, dažādu darbu demonstrēšana un rotājumu gatavošana. Kopā ar Baibu Magonu pasākuma dalībnieki varēs apgūt senās rotaļas un spēles, varēs baudīt folkloras kopu “Delve” un “Cielava” uzstāšanos, bet zinātkārākie varēs klausīties etnogrāfa Mārtiņa Kuplā stāstījumā par senajām vienkoču laivām.
Pārdaugavā, Jāņa Akuratera muzejā (19.00 – 00.30), rakstnieka stāsta “Degoša sala” simtgadei par godu paredzama plaša programma – gaišajā salonā notiks bērnu mākslas skolas audzēkņu izstāde “Degošā sala”. Savukārt 20.00 jūras tēmai pievērsīsies muzikāla programma “Ar karalisko Thuli”, ko izpildīs koris “Unigunde” diriģenta Edgara Račevska vadībā. Mūzikas jūra turpinās viļņot Kamīnzālē, piedaloties komponistam Imantam Zemzarim, vēlāk – pianistei Jautrītei Putniņai, bet noslēgsies ar Jura Kulakova vokāli instrumentālo vīziju.
Rīgas apkārtne
Ūdens mistērija Turaidā
Turaidas muzejrezervāts (19.00 – 1.00) aicina saskatīt jūru rasas lāsē. Turaida ir vieta, kas izsenis bagāta avotiem, kuru plūsma virs un zem zemes ietekmējusi dabas norises, cilvēku dzīvi un notikumus. Muzejs aicina iepazīt ūdens spēku un jaunas vēstures lappuses, lūkojoties Turaidas ūdeņu atspulgos, avota lāsēs, muzeja ekspozīcijās un sajust seno ēku – pieminekļu īpašo valdzinājumu pusnakts stundās. 19.00 – 20.00 TMR vides nodaļas vadītāja Aivara Irbes vadībā notiks ekskursija “Avoti Turaidas muzejrezervātā”. Ūdens baudāms arī iekšķīgi – arī zāļu tējas veidā. 19.30 – 20.00 var pievienoties ekskursijām “Turaidas muižas dīķu sistēma” un “Turaidas pils akas un pirtis”. Savukārt tikšanās ar ģeoloģijas zinātņu doktori, rīkstnieci Liju Bērziņu palīdzēs noskaidrot āderu noteikšanas metodes, izprast to ietekmi uz veselību. Pusnaktī pirmatskaņojumu piedzīvos īpaši Muzeju naktij komponētais Raimonda Tigula skaņdarbs un vizuālais stāsts “Ūdens runā – mēs esam.”
Vērts apmeklēt
Raiņa un Aspazijas vasarnīca Jūrmalā atgādina, ka “Muzeju nakts” tematisko trīs gadu ciklu “Trejkrāsainā saule” iedvesmojušas Raiņa dzejas rindas par sauli, kas atspīd drīz zila, drīz zaļa, drīz sarkana. Pieminot tautas dzejnieku, te notiks apjomīgas gleznas “Gals un sākums” (60 m) veidošana. Tālāk Muzeju nakts turpināsies izklaidējošā atmosfērā – varēs piedalīties smilšu saujas stafetē vai kolektīvā spēlē meklēt sešas jūras. Pirms pusnakts memoriālajās istabās tiks stāstīti spoku stāsti, bet pēc pusnakts – kopīgas vakariņas no līdzatnestajiem groziņiem un dejas.
Jūrmalas pilsētas muzejs (18.00 – 2.00), atzīmējot 50. jubileju, Muzeju naktī aicina iepazīt ekspozīciju “Rīgas Jūrmalas un Ķemeru kūrorta vēsture” un jubilejai veltītās izstādes. “Ģipša darbnīcā” (18.00 – 20.00) radoši varēs darboties lieli un mazi. Savukārt 22.00 – 2.00 mūziku no vecām filmām un platēm spēlēs Valdis Ābols, Anda Apsīte un Anna Ābola.
Olaines Vēstures un mākslas muzejā aplūkojama neparasta ceļojoša izstādi – “Ūdens zīmes”. Tās gleznu autori ir nevis cilvēki, bet delfīni. Savdabīgie mākslas darbi ir tapuši Lietuvas Jūras muzejā, kas atrodas Klaipēdā. Klaipēdas delfinārijā uzturas septiņi Melnās jūras delfīni, trīs no tiem iemācīti gleznot, turot otu mutē.
Novados
Kurzeme
Jūras krupim grāvī grūti
Kamēr Tallinā tikko grandiozi atklāts iespaidīgs jūras muzejs, Latvija par savu vēl sapņo. Liepājā, angārā Vecajā ostmalā 55 – vietā, kur nākotnē plānota Liepājas Jūrniecības muzeja būvniecība, tiks atklāta Liepājas muzeja krājuma interaktīvās navigācijas priekšmetu un kuģu zvanu izstāde “Jūras krupim grāvī grūti”, kā arī notiks citas ar jūras tēmu saistītas aktivitātes. Radošā apvienība “Nomadi” piedāvās noskatīties performanci “Jūras zilais”, notiks radošās darbnīcas “Jūra un skaistumkopšana Liepājas kūrorta tradīcijās”, kā arī balle ar grupas “Oranžās brīvdienas” piedalīšanos. Līdz tam ikviens var piedalīties tradicionālajā Tvīda braucienā – retro velosipēdu un tērpu parādē, kas Liepājā notiks jau trešo gadu. Tvīda brauciens virzīsies pa noteiktu maršrutu cauri Liepājai un noslēgsies Liepājas promenādē, kur vecās noliktavas telpās turpināsies Muzeju nakts aktivitātes.
Vērts apmeklēt
Tukuma muzejs (19.00 – 1.00) aicina apmeklēt Muzeju nakts pasākumus vairākās muzeja struktūrvienībās. Audēju darbnīcā apmeklētājus sagaidīs īsts Kapteinis, kas ievedīs jūras krāsu pasaulē un tīklu aušanas un virvju vīšanas prasmēs. Bērni interaktīvās spēlēs iepazīs augus, no kuriem iegūst krāsu dzijas krāsošanai. Durbes pilī būs iespēja apskatīt piecas dažādas izstādes, klausīties dzejas lasījumu no dzejnieces Ģertrūdes fon den Brinkenas jaunās grāmatas “Kad mājās nāc”, klausīties mūziku, ieskatīties jūras ceļos un pusnaktī doties lāpu gājienā uz pils parku cerībā ieraudzīt Durbes pils Balto dāmu. Džūkstes Pasaku muzejā (19.00 – 1.00) Džūkstes pagasta “Lanceniekos” apmeklētājus gaida ikgadējais stāstnieku saiets “Mainām pasaku pret pankūku zem zilās debesu bļodas”. Līdztekus apskatāma ekspresizstāde “A. Lerha-Puškaiša rokraksts un daiļrade”, kas tapusi ar Latviešu folkloras krātuves un Misiņa bibliotēkas atbalstu. Muzejs piedāvās daudzveidīgu programmu: noklausīties lekciju par Pasaku tēva devumu dārzkopībā, varēs darboties ar rokas lellītēm, piedalīties krāsaino gliemežvāku darbnīcā.
Talsos Latvijas Lauksaimniecības muzejā gaidāma izstādes “Sieru ēdu, pienu dzēru, sūkalāsi mazgājos” atklāšana. Nevajadzētu palaist garām zviedru fotogrāfa Hansa Dejnes dāvinājumu muzejam – 23 govju portretus “Kurzemnieces”. 19.30 – 24.00 visiem saldummīļiem “Skrīveru saldumi” piedāvās vairāk nekā 10 dažādu veidu konfektes “Gotiņa” un sev piemērotu našķi atradīs ikviens.
Latgale
Sapnis par jūru Latgalē
Skrindu muzejā Vabolē šogad par jūru sapņos. Muzeja direktore Anna Lazdāne saka – šis sapnis būšot salds. Uz tikšanos ar apmeklētājiem aicināts saldumu iesaiņojumu kolekcionārs Jānis Ivbulis no kaimiņiem – Līksnas pagasta, bet muzejā varēs novērtēt viņa “saldo” kolekciju. Muzeja vadītāja aicina arī novērtēt pēdējā gada laikā pēc muzeja projekta tapušās dokumentālās filmas par cilvēkiem un viņu dzīvi Latgalē – gan “Kāzu muzikanti Latgalē”, gan “Ūdens dzirnavnieku stāsti Latgalē”, gan filmu “Muna sāta – muna dzeive” – dzīvesstāsti un vēsturiski notikumi Līksnas un Vaboles pagastos. “Vārīsim tēju, būs kāds salds našķis, klausīsimies latgaliešu dziesmas, taisīsim kuģīšus un ceļosim domās,” aicina muzeja saimniece.
Vērts apmeklēt
Muzeju nakti Līvānos varēs baudīt divējādi – gan tiešā saskarē ar ūdeņiem Līvānu pussalā, kur pie Aktīvās atpūtas centra būs iespēja iznomāt kanoe laivas, velosipēdus, kā arī nūjošanas inventāru, gan Latgales Mākslas un amatniecības centrā (17.00 – 24.00). Te varēs iesaistīties apceļošanas akcijā “Zalta rūku ceļš Latgolā”, apskatīt Ūdens galeriju, aplūkot Latgales mākslinieku gleznu izstādi “Latgales jūra”, bet nadzīgākie varēs iemēģināt roku kopīgā jūras gleznošanā, minēt krustvārdu mīklas, skatīties dokumentālās filmas.
Rēzeknē Latgales kultūrvēstures muzejā (19.00 – 1.00) šajā Muzeju naktī tiks stāstīti Latgales jūras stāsti. Speciāli šai naktij veidotajā izstādē fotogrāfs Aleksandrs Bondarenko ļaus paskatīties uz Rēzekni caur zilās krāsas variācijām dabā, ielās un cilvēkos. Muzeju nakts rīkotāji aicina neaizmirst mājās arī siltāku jaku, jo ciemosies arī kaimiņi rikavieši, kuri iesaistīs rēzekniešus ganu dienas tradīciju izspēlē, tāpēc būs arī rumulēšanās pagalmā, un zili brīnumi zvejnieku stāstos. Bet drosmīgie aicināti pavērot Rēzekni no augšas, jo šajā naktī atvērta būs arī Rēzeknes Sv. Trīsvienības evaņģēliski luteriskā baznīca.
Aizraujoša var izvērsties ekskursija tiem, kas vēl nav paguvuši aplūkot daļēji atjaunoto Daugavpils cietoksni – Austrumeiropā vienīgo bez pārmaiņām saglabājušos 19. gadsimta pirmās puses cietokšņa paraugu. Pašlaik cietoksnī ris restaurācijas darbi – 2013. gadā tā Arsenāla ēkā tiks izveidots Daugavpils Rotko mākslas centrs. Muzeju naktī (19.00 – 1.00) cietoksnī notiks vakara ekskursijas pa cietokšņa valni, kazemātiem un ūdens pacelšanas ēku. Cietokšņa dārzā vērojama instalācija – strūklakas sapņi par jūru, kā arī plakātu izstāde “Baltic Ships”.
Vidzeme
Muzeju tūre Limbažos
Ja vēlaties vienā naktī aptvert pēc iespējas vairāk muzeju, tad īsti vietā būs Limbažu muzejs, kas piedāvā veselu ceļojumu Muzeju naktī. Iepriekš muzejā iegādātās biļetes (Ls 2) ļaus vienā maršrutā aptvert Bārdu dzimtas muzeju “Rumbiņi”, Augstrozes baznīcu, Krusta kalnu, Umurgas baznīcu un visbeidzot – Cēsis (18.50). Cits ekskursiju loks piedāvā apmeklēt Melngaiļa muzeju, Saulkrastu podnieku darbnīcu “Cepļi” un Minhauzena muzeju (18.40). Savukārt trešā ekskursija ļaus doties uz ziemeļu pusi – aplūkojot Baumaņu Kārļa piemiņas vietu Viļķenē, Ķirbižu meža muzeju, Salacgrīvas muzeju, pierobežā iegriezties Ainažu Jūrskolas Ugunsdzēsības muzejā un arī Staiceles muzejā (18.30).
Vērts apmeklēt
Amatas novada Melānijas Vanagas muzejs (18.00 – 22.00) aicina lielus un mazus ciemiņus. Amatas pamatskolā (18.00 – 19.00) gaidīs Lūcija Volberga – neparasts cilvēks, kas saprot leļļu valodu. Viņa dzimusi Sibīrijā, Tjuhtjetā, kur 16 gadus izsūtījumā pavadīja Melānija Vanaga. Bērni varēs iepazīt princeses, pelnrušķītes, pirātus un raganas no Lūcijas lielās leļļu saimes, var ņemt līdzi arī savējo. 20.00 – 20.30 – ceļojums pa Amatas upi no Melturiem līdz ietekai Gaujā.
Ķegumā AS “Latvenergo” Enerģētikas muzejā varēs aplūkot nesen atklāto izstādi “Ķeguma spēkstacijas būvgaita caur Eduarda Krauca fotoobjektīvu”, kurā eksponētas ievērojamā Latvijas skaņu kinohroniku aizsācēja, kinooperatora un fotogrāfa fotogrāfijas no UNESCO programmas “Pasaules atmiņa no Latvijas nacionālajā reģistrā iekļautās stikla plašu negatīvu foto kolekcijas.
Strenču slaveno Plostnieku svētku dienā jau no 13.00 durvis apmeklētājiem pirmoreiz Muzeju naktī vērs Strenču Psihoneiroloģiskās slimnīcas muzejs. Tajā apkopota informācija par dakteriem, kas strādājuši Strenču slimnīcā. Ekspozīcijā aplūkojami ārstu un slimnieku darbā, ikdienā un sadzīvē lietotie priekšmeti – muzeja vadītāja Baiba Leite zina pastāstīt par katru no tiem, jo viņas mamma bija strencēniešiem zināmā daktere Solome, kura savu mūžu veltījusi Strenču Psihoneiroloģiskajai slimnīcai.
Zemgale
RAF busiņu festivālā – unikāls industriālais mantojums
Industriālā parka “NP Jelgavas biznesa parks” teritorijā, kur agrāk atradās leģendārā Rīgas autobusu fabrika jeb RAF, Muzeju naktī pirmo reizi Latvijā notiks RAF “vintage” festivāls, kurā vienuviet būs iespējams apskatīt vairāk nekā 15 dažādus RAF autobusu modeļus. No tiem lielākā daļa ir auto inženiera Andra Dambja privātās kolekcijas eksponāti. Te varēs iepazīties ar vēsturiskām relikvijām – gleznām, plakātiem, rasējumiem, galdiem, krēsliem un pat to laiku datortehniku, kā arī unikālu fotoizstādi, kas atspoguļo rūpnīcas strādnieku ikdienu. Apmeklētājiem būs iespēja iejusties populārā “RAF 22031 Latvija” neatliekamās medicīniskās palīdzības automašīnas pasažiera lomā, savām acīm skatīt vienu no tikai desmit jebkad saražotajiem “RAF 976M” autobusiem, kā arī iztēloties, kā savulaik notika tirdzniecība no “RAF 2924” autoveikala. Būs aplūkojams arī Latvijas Antīko automobiļu kluba biedra Valda Ģīļa pasaulē vienīgais līdz šim pilnībā restaurētais mikroautobuss “RAF 977 Latvija”.
Dobeles novadpētniecības muzejs Muzeju naktī nodomājis pārbaudīt, kā veicas makšķerēšana Bērzes upē. Visu dienu notiks sacensības par lielāko lomu. Vakarā visi makšķernieki aicināti tikties pie ugunskura un pārrunāt piedzīvoto. Tiek veidota ekspresizstāde “Lielais loms”. Tiks rādīta melnbaltā Rīgas kinostudijas mākslas filma “Atbalss”, kas uzņemta 1959. gadā pēc Jāņa Jaunsudrabiņa triloģijas “Aija” motīviem. Zaļumballes ainas filmētas Dobeles pilsdrupās. Varbūt kāds dobelnieks vai viesis varēs sevi atpazīt?
Kārļa Ulmaņa piemiņas muzejs “Pikšas” (16.00 – 24.00) aicina Zemgales zilenēs! Par to, kā stādīt, audzēt un iegūt ražu no krūmmellenēm, zilenēm piemājas dārziņā, 16.00 pieredzē dalīsies Latvijas Augļkopju asociācijas valdes priekšsēdētāja Māra Rudzīte un Kroņauces vīnogu dārza īpašnieks Edgars Zihmanis. 19.00 varēs klausīties Līvbērzes kultūras nama pašdarbnieku stāstos par to, kas notiek “Kad sirds sakrīt zileņcērpā”, bet pēcāk – Imanta Ziedoņa “Zilo pasaku”. Vecāki varēs izlocīt kājas dančos kopā ar folkloras kopām, bet noslēgumā – etnomūziķu “džemošana”.
Viesītē Muzeju nakts paies ar devīzi “Zili brīnumi”. 19.00 sāksies orientēšanās – “Sameklē kultūrvēsturiskās vietas Viesītē”, iepazīstot vietu, kas agrāk dēvēta par Āžu miestu. Viesītes muzeja lepnums ir saglabātās šaursliežu dzelzceļa ēkas, mazais bānītis, divi vagoni un dzelzceļa inventārs. Muzeja ekspozīcija “Ar Mazo Bānīti pa Sēliju” būs atvērta līdz 1.00. īstie brīnumi sākšoties, kad tiks veidota novada garākā un arī gardākā sviestmaize.
Uzziņa Pilna Muzeju nakts programma, karte un cita informācija atrodama http://www.muzejunakts.lv “Rīgas satiksme” sabiedriskā transporta kustību pilsētā nodrošinās līdz 2.00. |