Ko uzņēmēji sagaida no 13.Saeimas? LA aptauja 0
Jāmainās Ekonomikas un Finanšu ministrijai
Eduards Filippovs, biedrības “Latvijas Biznesa savienība” valdes priekšsēdētājs: “Sarūgtinājums par zemo aktivitāti, kas liecina par apātiju un neticību pārmaiņām. Tomēr tās būs, divas trešdaļas Saeimā mainās, un visu izšķirs vērtību orientācija, motivācija un personīgās īpašības. Ne jau tā, ka laime iestājusies, – mēs nevēlamies radikālas pārmaiņas. Jāsaglabā pēctecība iesāktajam, bet vēlamies redzēt pārmaiņas Ekonomikas un Finanšu ministrijā, it īpaši administratīvā sloga samazināšanu uzņēmējdarbības vidē, it īpaši mazajam biznesam. Ceram uz samazināto PVN atsevišķās nozarēs. Nodokļu samaksājamība mūs uztrauc. Mazajam biznesam iecirtusi kases aparātu reforma. Vēlamies lielāku Ārlietu ministrijas iesaistīšanos eksportspējas veicināšanā. Tāpēc mums nav ne gaiša, ne tumša skata uz nākotni, bet ceram, ka visas partijas spēs konstruktīvi risināt konkrētos uzņēmējdarbības jautājumus.”
Jārisina darbaspēka problēmas
Mihails Ščepanskis, jaunuzņēmuma “Cenos” vadītājs: “Ir gandarījums par to, ka jaunās partijas parādījušas labāku sniegumu, nekā prognozēts. Šīs partijas, ļoti iespējams, varētu veidot arī koalīcijas kodolu. Tomēr nedaudz uztrauc tas, ka konservatīvie spēki ir populārāki par liberālo spārnu – tas var atstāt negatīvu ietekmi uz darba tirgu. Gandrīz katrā partijā ir pa kādam ļoti spēcīgam ministra amata kandidātam. Piemēram, kaut Jānis Bordāns grib būt premjers, redzu viņu kā spēcīgu tieslietu ministru, Danielu Pavļutu – ekonomikas ministru. Tādi kandidāti ir vairākās partijās. Skatoties uz vēlēšanām kā uzņēmējam, mūsu uzņēmumam bija parocīgi un izdevīgi, ka pēdējā laikā par labu LIAA programmām bija pārdalīti diezgan lieli naudas līdzekļi – gan eksporta veicināšanai, gan jaunuzņēmumu iniciatīvu atbalstīšanai. Tas bija saistīts arī ar politisko gribu, iespējams, Ašeradena personīgiem lēmumiem. Gribētos, lai šis kurss saglabātos. Otrs – visu laiku mēģinu risināt darbaspēka problēmas. Visi uzņēmumi cīnās par labākajiem programmētājiem, mārketinga speciālistiem, pārdevējiem, līdz ar to migrācijas politika ir svarīgs aspekts izaugsmes veicināšanai.”
Uzturēt ģimeni vai maksāt nodokļus?
Edīte Strazdiņa, kooperatīva “Mūsmāju dārzeņi” vadītāja: “Vēlēšanas parādīja, ka sabiedrība alkst izmaiņas, un varbūt rezultāts nav slikts – 13. Saeimā būs gan jaunas vēsmas, gan arī vecie prāti. Attiecībā uz lauksaimniecību ir vēl viena lieta, kas dara bažīgu. Viens no uzvarētājiem – JKP – iepriekš ļoti deklarēja, ka jāatbalsta mazās lauku saimniecības, bet varbūt nedaudz piemirsa par nodokļu maksātājiem. Jo, piemēram, dārzeņkopības nozarē no strādājošām 400 saimniecībām 300 ir mazās, proti, tādas, kas tikai uztur savas ģimenes, kas, protams, ir ļoti labi. Tomēr vajadzīgi nodokļi, kas uztur valsti, un tos budžetā ienes tieši lielās saimniecības. Jārēķinās, ka Zemkopības ministrija ir viens no grūtākajiem kumosiem. Ja ZZS atstās ministriju, ceru, ka jaunais ministrs būs pietiekami harismātisks vadītājs ar stingru roku. Tam jābūt līderim ar savu komandu, kas pārredz visu spēles laukumu.”
Sagatavojuši: Ivars Bušmanis, Ingrīda Mičāne, Raivis Šveicars