
Ko uzdzert zālēm? Ar ko kopā tās lietot? Svarīgākais par to, kā pareizi lietot zāles 0
Parasti ieteicamo zāļu dzeršanas laiku un veidu noteicis ārsts, izrakstot zāles, un tas norādīts arī medikamentam pievienotajā instrukcijā. Tomēr tāpat var rasties jautājumi, piemēram, kas domāts ar zāļu dzeršanu pirms ēšanas un vai var ar vienu ūdens malku noskalot visu sauju ar zālēm, kas tobrīd lietojamas utt. Konsultē ģimenes ārste Gerda Lielause.
Zāles jādzer noteikto laika posmu un norādītajos laikos, nevajadzētu patvaļīgi pārtraukt to lietošanu.
Lietojiet tikai noteikto zāļu devu.
Ja vienlaicīgi jālieto vairāki medikamenti, konsultējaties ar ārstu vai farmaceitu par pareizāku lietošanas secību, lai samazinātu mijiedarbības un blakusparādību risku.
Jāievēro zāļu uzglabāšanas nosacījumi, lai kaitīgo faktoru ietekmē nemazinātos zāļu iedarbība vai nepalielinātos nevēlamo blakusparādību rašanās risks. Daļa medikamentu jāuzglabā istabas temperatūrā sausā vietā, citi – ledusskapī. Noteiktus medikamentus pēc atvēršanas jānovieto ledusskapī vai var turēt istabas temperatūrā. Medikamenti jāsargā no tiešajiem saules stariem un jānovieto bērniem nesasniedzamā vietā. Jānoskaidro, vai pēc atvēršanas nav noteikts termiņš, kurā zāles jāizlieto. Ja ir, tad jāpieraksta atvēršanas datums.
Lietojot dažus medikamentus, jāpievērš uzmanība ikdienas uzturam, jo tā ietekmē šo zāļu iedarbība var būtiski mainīties. Piemēram, ir preparāti, ko nedrīkst lietot kopā ar piena vai taukvielām bagātiem produktiem. Īpaši jāuzmanās no greipfrūta un greipfrūta sulas, jo tie var traucēt zāļu pareizu darbību.
Zāļu kursa laikā nedrīkst lietot alkoholiskos dzērienus. Alkohols var mijiedarboties ar dažām medikamentu sastāvdaļām, pavājināt vai pastiprināt to iedarbību un nelabvēlīgi ietekmēt aknu veselību. Piemēram, preparāti, kas izraisa miegainību, var padarīt vēl miegaināku, ja tos lieto kopā ar alkoholiskajiem dzērieniem.
Ko uzdzert zālēm?
Iekšķīgi zāles parasti lieto, uzdzerot istabas temperatūras vai siltu ūdeni. Parasti uz katru tableti ir pietiekoši ar pusglāzi vai vienu glāzi. Ja lietojat medikamentu, kuram svarīgi uzdzert lielu šķidruma apjomu, ārsts vai farmaceits par to brīdinās.
Derēs arī silta (ne karsta!), neitrāla zāļu tēja – piemēram, kumelīšu vai liepziedu. Par sulām – dažiem medikamentiem var būt īpašas norādes par to lietošanu. Kafija un stipra tēja, gāzēti vai saldināti dzērieni nebūtu nekas labs, ko uzdzert zālēm. Dažu zāļu lietošana kopā ar kofeīnu saturošiem dzērieniem vai pienu var izsaukt nepatīkamu mijiedarbību. Lietojot antibiotikas, mikrofloras normalizēšanai dienas laikā (ne kopā ar zālēm) noderēs kefīrs un tīrkultūra.
Kā lietot?
Rūpīgi jāievēro lietošanas instrukcijas norādījumus par zāļu lietošanu – ja nav rakstīts, ka doto kapsulu vai tableti drīkst košļāt, sasmalcināt vai lauzt sīkākās daļās, tad to arī nedrīkst darīt, jo šādi aktīvā viela var nedarboties tā, kā paredzēts un nepieciešamā zāļu iedarbība netiks sasniegta. Tabletes pieļaujams dalīt, ja tām ir viena vai vairākas dalījuma līnijas. kapsulas parasti lieto neatvērtas
Ja kādu medikamentu ir neērti lietot tā zāļu formas dēļ (nevarat norīt tableti vai kapsulu), pajautājiet ārstam vai farmaceitam, vai nav pieejama šķidra vai šķīstoša zāļu forma šim pašam medikamentam.
Sīrupi un citi šķidrumi pirms lietošanas jāsakrata, lai tie būtu pareizā koncentrācijā.
Sūkājamās tabletes parasti lieto pret kakla sāpēm, tādēļ pēc tabletes lietošanas 30 minūtes nedrīkst ēst un dzert, lai medikamenta aktīvās sastāvdaļās varētu lokāli iedarboties kakla un rīkles gļotādā.
Pilienveida zāles parasti pilina nelielā ūdens daudzumā, jo viss šķīdums ir jāizlieto. Eļļas pilienus labāk uzpilināt uz neliela maizes kumosiņa, ko uzreiz apēst.
Ja medikaments jādozē pašiem, jāizmanto mērglāze, mērkarote u.tml., kas pievienoti iesaiņojumam. Ja nav, aptiekās to var iegādāties atsevišķi.
Kad lietot?
Ja lietošanas instrukcijā minēts, ka zāles jādzer pirms ēšanas, tas nozīmē, ka tās jālieto ne vēlāk kā stundu pirms ēšanas. „Tukšā dūšā” nozīmē: no rīta pirms ēšanas, pēc nakts miera. Ja pirms ēšanas jālieto vairākas zāles, starp tām vēlams ievērot 15–20 minūšu intervālus, lai pēdējās tabletes no tām būtu lietotas stundu pirms ēdienreizes. Ja zāles kairina kuņģi, tas jāsaka ārstam.
Tas ir svarīgi, jo, lietojot dažas zāles kopā ar ēdienu, var būt traucēta zāļu uzsūkšanās. Ir atsevišķas zāļu grupas, ko, tieši pretēji, ieteicams lietot pēc ēšanas, lai samazinātu blakusparādību risku vai veicinātu labāku uzsūkšanos.
Ja lietošanas instrukcijā minēts, ka zāles (piemēram, stipras iedarbības antibiotikas) jādzer ēšanas laikā, tas nozīmē: uzreiz pēc ēšanas, nevis starp diviem kumosiem.
Ja norādīts, ka zāles jādzer pēc ēšanas, tas jādara divu stundu laikā pēc maltītes (ja tā bijusi kārtīga), vai pusstundas, stundas laikā.
Zāles ir jācenšas lietot vienā un tajā pašā laikā, ievērojot lietošanas intervālus. Ir medikamenti, kuriem „brīvdienu” laika nobīde par 1-2 stundām nav tik būtiska. Taču ir arī zāles, kuru lietošanā ļoti precīzi jāievēro lietošanas laiks.
Ja norādīts, ka zāles jālieto divas reizes dienā, intervālam starp tām jābūt 12 stundas. Trīs reizes dienā nozīmē, ka zāles jālieto ik pēc 6-8 stundām. Par to, vai svarīgi ir lietot precīzi noteiktos laikos, ārsts vai farmaceits jūs brīdinās.
Būsim veseli!