Ko spēj aromāts? Aromterapija imunitātei 0

Augu dabīgo vielu koncentrātiem jeb ēteriskajām eļļām piemīt ne vien spēja uzlabot noskaņojumu, mazināt stresu, nomierināt, bet arī antibakteriāla iedarbība. Kad plosās vīrusi un pēc ziemas ir novājināta imunitāte, telpas var dezinficēt, iededzot aromlampiņu un karsējot ūdenī iepilinātās ēteriskās eļļas.

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

SPA dienas centra “Taka SPA” aromterapijas speciāliste Liene Āķīte stāsta, ka augu ekstraktus sāka lietot aptuveni pirms 6000 gadu, bet ēteriskās eļļas – pirms kādiem 1000 gadiem, kad persiešu zinātnieks Avicenna izgudroja pirmo primitīvo ēterisko eļļu ieguves aparātu, novērtējot smaržvielu spēcīgo ietekmi uz cilvēka fizisko un psihoemocionālo pašsajūtu. Dažādiem vīrakiem bija un joprojām ir liela loma reliģiskos rituālos – baznīcās, tempļos, lūgšanas un upurēšanas ceremonijās, jau senajā Ēģiptē bagāti ļaudis tos izmantoja ārstniecībā un kosmētikā. Arī mūsu senči pirtī kāra kadiķu slotas, lai peroties ieelpotu šī skujkoka uzmundrinošo aromātu.

 

Tikai augstvērtīgas!

Ēteriskās eļļas iegūst no dažādām augu daļām: saknēm, lapām, ziediem, kātiem, sēklām un augļiem. Lai izgatavotu vienu litru šo dabīgo vielu koncentrāta, nepieciešams liels daudzums vajadzīgā auga daļu un jāievēro arī specifiskas novākšanas un iegūšanas metodes.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Aromterapijā drīkst izmantot tikai augstvērtīgas ēteriskās eļļas, jo tās nonāk cilvēka ķermenī.

 

– Šo kvalitatīvo eļļu īpatsvars attiecīgo preču segmentā ir neliels – tikai 4 %, jo iegūšanas process ir garāks un komplicētāks nekā citām, toties iedarbība – ārkārtīgi efektīva, līdz ar to – augsta cena. Ir jāsaprot, ka 10 ml rožu ēteriskās eļļas nevar maksāt astoņus latus, jo, lai iegūtu tādu daudzumu šī auga esences jeb izvilkuma, nepieciešams liels apjoms ziedlapiņu. Tāpēc ziedu ēteriskās eļļas ir dārgākās – pāris mililitru cena var būt 100 latu vai pat vairāk.

Aromterapijas produktu kvalitāte ir riskanta lieta, tāpēc speciāliste tos iesaka iegādāties aptiekās, specializētajos veikalos vai aromterapijas salonos.

– Par ēteriskās eļļas augsto kvalitāti liecina uzraksts uz pudelītes, ka tā ir lietojama iekšķīgi. Ne visi ražotāji atļaujas šādu norādi…

 

Ar aromlampiņu


Brīnišķīgās dabas dāvanas – ēteriskās eļļas – iekļūst organismā, tās lietojot iekšķīgi, caur ādu, izmantojot masāžas laikā vai pievienojot vannas ūdenim, kā arī ieelpojot. Mājas apstākļos tās visbiežāk lieto kvēpināšanai, šim nolūkam izmantojot aromlampiņu. Tajā aizdedzina tējas svecīti, un liesmiņa karsē virs tās trauciņā ielieto auksto ūdeni, kam pievienoti daži pilieni vienas vai pāris ēterisko eļļu (ieteicams lietot ne vairāk kā trīs!). Uz 20 kvadrātmetriem nepieciešami 5 – 8 pilieni šo dabīgo vielu koncentrāta. Aromātiskie garaiņi piepilda telpu un veic savu svētīgo darbu – stiprina mājokļa iemītnieku dabiskās aizsargspējas, uzlabo noskaņojumu, kā arī attīra gaisu no baktērijām un vīrusiem. Aromlampiņu var aizdegt divas reizes dienā – no rīta un vakarā, šim rituālam veltot no pusstundas līdz stundai.

Reklāma
Reklāma

– Tagad, pavasarī, kad esam izsmēluši organisma rezerves, noder tā saucamo garšvielu grupas ēteriskās eļļas (rozmarīns, muskatrieksts, piparmētra, krustnagliņa, kanēlis), jo tās ir spēku un enerģiju vairojošas. Lai dezinficētu telpas, var izmantot jebkuru skuju grupas eļļu (priede, egle, kadiķogas), arī eikaliptu, tējaskoku, duglasiju un rozmarīnu. Efektīvi darbojas citrusu grupas eļļas (citrons, apelsīns, mandarīns), – uzskaita Liene Āķīte. – Mājās nevajadzētu turēt vairāk par četrām, piecām, jo ar vienu jau var daudz ko izdarīt. Turklāt tām piemīt spējas sadarboties, ja vienlaikus izmanto divus vai trīs augu izvilkumus.

Uzmundrinoša iedarbība ir apelsīna, bergamotes, ciedra, rozmarīna un sandalkoka eļļai. Imūnsistēmu stimulē no lavandas, kumelītēm, sandalkoka, jasmīna un timiāna iegūtie dabīgo vielu koncentrāti. Nogurumu mazina tējas koka, majorāna un ģerānijas ēteriskās eļļas.

 

Tagad, pavasarī, kad esam izsmēluši organisma rezerves, noder tā saucamo garšvielu grupas ēteriskās eļļas (rozmarīns, muskatrieksts, piparmētra, krustnagliņa, kanēlis), jo tās ir spēku un enerģiju vairojošas.

 

Ja pudelīte ar šo vērtīgo šķidrumu nav atvērta un nolikta tumšā vietā, to var uzglabāt ilgstoši. Tiklīdz pudelīti atver, ik reizi, noņemot korķīti, ēteriskā eļļa izgaro, jo tā ir ātri gaistoša.

– Piemēram, citrusu grupas eļļas ieteicams izmantot gada laikā. Pēc tam tās vairs nav tik iedarbīgas.

Ūdens aromlampiņas trauciņā nedrīkst būt par maz, jo pretējā gadījumā tas ātri iz­tvaiko un iepilinātā eļļa piedeg. Vēl jāpieskata, lai ūdens nesāktu vārīties un lai eļļa neiekļūtu sveces liesmā, jo ir viegli uzliesmojoša. Pēc lietošanas lampiņu mazgā ar ziepjūdeni, pēc tam skalo ar ūdeni, kam pievienots nedaudz etiķa.

 

 

Uzziņa

• Aromterapijā drīkst izmantot tikai augstvērtīgas ēteriskās eļļas!

• Viena smarža uz dažādiem cilvēkiem iedarbojas atšķirīgi.

• To, kura ēteriskā eļļa ir piemērotākā konkrētā situācijā, katrs nosaka pats, šo eļļu pasmaržojot un izvērtējot savu reakciju. Ja aromāts šķiet nepatīkams, tas nevar palīdzēt!

• Visām ēteriskajām eļļām piemīt maģiskas spējas uzburt noteiktas asociācijas. Cilvēka reakciju nosaka arī atmiņas, kādas saistās ar konkrēto smaržu.

• Augstvērtīgas ēteriskās eļļas neatstāj traipus, tās droši var pilināt uz spilvendrānām un apģērba.

 

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.