Bagātākais cilvēks Latvijā? 0
“Vācijā ir savs baņķieris Mendelsons, Francijā – savs Rotšilds, pie mums Latvijā – savs Hofs,” ironizēja 20. gadu prese. Brāļi Jēkabs un Arnolds Hofi, izskatīgi vecpuiši pašos labākajos gados, patiesi bija visai pretenciozas un, ko tur slēpt, Rīgas dāmu iekārotas personības. Daudzi uzskatīja, ka, pateicoties tēva Leiba Hofa kapitālam, ko viņam bija izdevies saglābt lielinieku Krievijā un arī Latvijas bankas 500 miljonu rubļu (10 miljonu latu) aizdevumam – par to 20. gadu vidū tika sacelts īsts tracis –, Jēkabs Hofs ir bagātākais cilvēks Latvijā. Līdzās Jelgavas tekstilfabrikai Hofu īpašumā bija Staiceles papīra fabrika, Internacionālā banka, Liepājas–Aizputes un Smiltenes–Valmieras–Ainažu dzelzceļa sabiedrību akciju kontrolpakete. Brāļi dzīvoja greznā astoņistabu dzīvoklī namā Ganību dambī, kura iekārtošanai bija iztērējuši, kā baumoja, ne mazāk kā piecus miljonus rubļu (100 000 latu). No barona Nolkena bija nopirkuši salona iekārtu par 350 000 rubļu (7000 latu), no barona Kaulbarsa – par 180 000 rubļu (3600 latu) mahagonija koka mēbeles ēdamistabai. Darba kabinetu Luija XV stilā bija izrakstījuši no pašas Parīzes. Šo greznību vēl papildināja astoņi persiešu paklāji, Sevras porcelāna vāzes un vēl un vēl…
Viena no bagātākajām Rīgā bija Soboļeviču dzimta, kam 20. gadu beigās piederēja “Tanheizera” alus brūzis, gumijas fabrika “Kontinents” un citi uzņēmumi. Viņu bagātība tika lēsta ap 10 miljoniem latu. Soboļevičs bijis bagāts jau cara laikos, un arī kara vētrās viņam izdevies savu mantu pavairot. Saglabājies nostāsts, ka, saslimis ar vēzi, viņš nosūtījis kādam slavenam ārstam divus miljonus rubļu ar vēsti: “Man gribas dzīvot, vai nu žēlošu naudu.” Profesors atlidojis ar aeroplānu un miljonāru izglābis.
Ar milzīgu bagātību varēja lepoties Mizrahu dzimta, kam 20. gadu beigās piederēja Volfšmita alus darītava, un viņi nodarbojās arī ar bekona eksportēšanu. Viņu dēli tika uzskatīti par skaistākajiem līgavaiņiem Latvijā.