Latvijas ”dīvaino” miljonāru vidū netrūka arī dažādu partiju politiķu, kuri centās izmantot valsts sviras sava maka pildīšanai. Šeit – ironijaa par tā laika socialdemokrātu līderu alkatību. Attēli no žurnāliem “Atpūta” (1926., 1930., 1938.), “Svari” (1929.), “Aizkulises” (1930.)

“Mandarīna” portrets interjerā 0

Kādi tad bija tipiska Latvijas “mandarīna” vaibsti – vismaz brīvvalsts laika preses skatījumā. Lūk, daži tolaik visbiežāk tiražētie stereotipi! Vispirmais, kas viņu iekārdina, ir iespēja labi paēst – “mandarīns” sēžas pie galda četras reizes dienā, un viņa ēdienkartē ir visdārgākais, kas vien Armijas ekonomiskajā veikalā dabūjams – putni, kaviārs, lasis, šķiņķis. Tad viņš iegādājas mašīnu – skaists “Cadillac”, “Chrysler” vai “Renault” maksā 500 000 rubļu (10 000 latu). Un pēc tam jau miljonārs sēž, lepni atgāzies, savā auto, un visi, kas to redz, vai mirst aiz skaudības. Taču “mandarīnam” ir arī “otra puse” – viņa pie savas modistes jau ir pasūtījusi dārgākās tualetes, sapirkusies dārglietas, kā arī, protams, izdīkusi vīram absolūti nepieciešamo eksistences minimumu – bizāmkotika mēteli, divus lapsas kažokus (pelēku un sudraba) un sabuļādas apmetni. Pēc tam “mandarīnu” pāris pievēršas mājas pirkšanai – tai jābūt ienesīgai ar pieciem stāviem un labā vietā, lai var izdevīgi izīrēt. Kad viņu īpašumā jau divas trīs mājas Rīgā un tās apkaimē, pienākusi kārta pašu pilij – īpašumam Mežaparkā. Un tad nu rodas problēmas, jo jaunbagātnieki ir nobrieduši, lai pārkvalificētos par īstu aristokrātiju. Tomēr viņiem pietrūkst gaumes un intelekta, lai izvēlētos “pareizās” gleznas, “pareizās” mēbeles utt.

Reklāma
Reklāma
“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Lasīt citas ziņas
Žurnāls “Elegantā Rīga” 1930. gadā rakstīja: “Šie jaunbagātnieki nekad nesapratīs, kā var maksāt par kādu senu itāliešu vai flāmu skolas gleznu pusmiljonu, jo par 300 000 rubļiem taču var dabūt lielu, ļoti lielu Tilberga gleznu, kas ar savām milzīgām dimensijām aizpilda visu istabas sienu. Un kā gan var izdot lielas summas, lai iegādātos sev retu, izmeklētu bibliotēku?”
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.