Foto – Shutterstock

Ko sievietei iesākt ar… ūsiņām 0

Ūsiņas, sejas un zoda apmatojums bojā ne tikai sievietes izskatu, bet arī garastāvokli. Dažas cenšas atbrīvoties pat no vismazākās pūciņas. Tomēr, pirms piesaka karu nevēlamajiem matiņiem, jānoskaidro, kāpēc tie radušies, jo citādi tas līdzināsies cīņai ar vējdzirnavām.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Pa kādam atsevišķam matiņam nevēlamā vietā mēdz izspraukties lielākajai daļai sieviešu, jo daba mūs apveltījusi ne tikai ar sievišķajiem hormoniem estrogēnu un progesteronu, bet arī ar vīrišķajiem, kas atbildīgi par ķermeņa apmatojumu. Testosterons nosaka motivāciju aktīvi darboties, nodrošina vispārēju ķermeņa labsajūtu un, ja tā var teikt, piešķir dzīvei garšu.

“Nereti sievietes domā, ka pret testosteronu jācīnās, bet reti kura zina, ka tieši no tā olnīcās veidojas sievišķais hormons estrogēns,” atklāj ginekoloģe Eva Barkāne. “Svētajos rakstos teikts, ka Dievs izveidoja Ievu no Ādama ribas. Sievietes hormoni nevarētu rasties bez vīrišķajiem, kas ir pirmsākums. Androgēni sievietei veidojas galvenokārt divos endokrīnajos dziedzeros – olnīcās un virsnierēs. Testosterons olnīcās viszemākajā līmenī ir menstruāciju laikā, tuvojoties cikla vidum, pakāpeniski pieaug, bet maksimālo līmeni sasniedz pirms ovulācijas,” skaidro ārste.

CITI ŠOBRĪD LASA

Sievietes nereti cer, ka atbrīvoties no vīrišķajiem hormoniem palīdzēs tabletes un apmatojums izzudīs, taču patiesībā tas nav tik vienkārši. Svarīgi saprast, kāpēc veidojas vīrišķā tipa apmatojums, izstrādāt ārstēšanas plānu un soli pa solim sākt problēmu risināt.

Hormonu spēles

“Sievietei piedzimstot, viss viņas ķermenis ir klāts ar gaišām pūciņām. Pakāpeniski sākot funkcionēt dzimumdziedzeriem, veidojas arī apmatojums. Tā daudzums un augšanas forma ir viena no dzimumnobriešanas pazīmēm, ko ietekmē vīrišķo hormonu līmenis organismā. Vispirms apmatojums parādās uz kaunuma paugura, bet aptuveni pēc 1,5–2 gadiem arī padusēs. Meitenei sasniedzot dzimumbriedumu, apmatojums dzimumorgānu apvidū veidojas pēc sievišķā tipa – trīsstūrveidā ar virsotni uz leju. Ja tas aug kā trijstūris ar virsotni uz augšu līdz nabai, tas ir pēc vīrišķā tipa.

Kaut gan testosterona līmenis šajā vecumā visām ir augsts un vairāk vai mazāk līdzīgs, apmatojums veidojas atšķirīgs, citām tas ir tumšāks. To, cik daudz pigmenta matiņi uzkrāj, nosaka ģenētika.

Matiņu augšana kā vīrietim ir tikai viena no hiperandroginēmijas pazīmēm. Par pastiprinātu androgēnu veidošanos un aktivitāti organismā liecina ādas taukainība un pumpas jeb akne, matu izkrišana. Lielākajai daļai sieviešu šīs problēmas kombinējas, bet var būt arī tikai viens no simptomiem.

Ģenētisku noslieci uz pastiprinātu apmatojumu (rokām un kājām) medicīnā dēvē par hipertrihozi, kas nav uzskatāma par slimību un ko nevar izārstēt.

Hirsutisms jeb apmatojums pēc vīrišķā tipa raksturīgs vidēji 10% sieviešu. Tas izpaužas ar matiņiem uz sejas, ap krūšu galiem, reizēm starp krūtīm, starp nabu un kaunumu, uz augšstilbu iekšējām virsmām.

Vispirms jāpārliecinās, vai vīrišķos hormonus neražo virsnieru vai olnīcu ļaundabīgs audzējs. Šajā gadījumā liekais apmatojums rodas pēkšņi 2–4 mēnešu laikā dažādās ķermeņa vietās. Vienlaikus rupjāka kļūst balss, un, ja netiek uzsākta ārstēšana, pakāpeniski samazinās krūšu dziedzeri. Šie audzēji ir viegli diagnosticējami un, par laimi, sastopami samērā reti.

Reklāma
Reklāma

Visbiežāk pastiprināta vīrišķo hormonu sintēze ir saistīta ar olnīcu un virsnieru slimībām vai ar tā saukto idiopātisko hiperandroginēmiju, kad liekais apmatojums veidojas nezināmu iemeslu dēļ. Nereti izteikts apmatojums veidojas aptaukošanās dēļ. To var veicināt ilgstoša dažu medikamentu, piemēram, glikokortikoīdu, lietošana.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.