Foto: LETA /AFP

Ko sevī glabā Lielā Sfinksa? 2

Autors – GUNTARS PĻAVINSKIS

Augšējās un Lejas Ēģiptes robežlīnijā Gīzā pie Lielajām piramīdām guļošās noslēpumainās Sfinksas krūtis rotā frāze: “Noraugos jūsu kņadā.” Milzīga un majestātiska, tā pauž patiešām mīklainu spēku, akmenī cirstās acis šķiet gudras un saspringtas, lūpas rotā grūti aprakstāms nicinošas nokrāsas smaids, bet skatiens kopumā vērsts ļoti tālu… pagātnē. Lielā Sfinksa droši un uzticami sargā savus noslēpumus un periodiski bez liekām ceremonijām atvēsina pārlieku uzmācīgu tūristu kvēli, kad tie kārtējo reizi sadomā tos atminēt…

Reklāma
Reklāma

Nezināmais un tā fanātiskie nīdēji

Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Reiz kādam fotogrāfam nejauši izdevās nofotografēt divus pirmajā acumirklī grūti atšķiramus objektus, kas bija it kā iekārušies gaisā virs Sfinksas pleca. Fotogrāfs nolēma uzrāpties uz tā, lai tādējādi visu labāk aplūkotu. Viņam arī izdevās utrausties augšā, un viņš jau grasījās fotografēt, taču tajā mirklī fotofilmiņa fotoaparātā pati no sevis visbanālākajā veidā vienkārši uzsprāga, bet pats fotogrāfs, saņēmis mīklainu grūdienu, novēlās zemē. Tajā brīdī viņa galvā esot atskanējuši vārdi: “Tev vēl par agru nākt uz šejieni…”

Šis noslēpumainais vēl jo noslēpumaināko senatnes meistaru darinājums pārsteidz ar saviem grandiozajiem izmēriem: attālums no priekšējās ķepas līdz astes galam ir 73 metri, augstums – 20 metri, galvas izmērs – 5 metri, sejas platums – 4 metri.

CITI ŠOBRĪD LASA
Degunu, kura garums bijis aptuveni 2 metri un daļu zoda Sfinksa pazaudēja Viduslaikos. Turklāt vēsturniekiem arī labi zināms šā notikuma vaininieka vārds – tas bijis kāds islāma reliģiskais fanātiķis Muhameds Saims ad Dars. 1378. gadā viņš uzrāpies Sfinksā un ar metāla stieni to metodiski sakropļojis – lai cilvēki pārtrauktu pielūgt šo briesmoni. Un tieši Viduslaikos iesākās smilšu uzbrukums Gīzas auglīgajām zemēm. Ēģiptieši vēl joprojām gluži nopietni uzskata, ka tādā veidā dievi kārtējo reizi atriebušies cilvēkiem par pastrādāto zaimošanu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.