Ko sēt ātrai ēšanai un skaistumam – siltumnīcā un arī uz lauka 2
Ja reiz laika apstākļi ir tik labi, būtu grēks neiesēt kaut ko agrai vitamīnu ražai. Viss labi augs vēl tukšajā plēves siltumnīcā, taču šo to var mēģināt sēt arī uz lauka.
Sāk audzēt balzamīnes
Dārzam un balkonkastēm lieliska puķe ir balzamīne, ko viegli audzēt. Tās zied ilgi un bagātīgi. Sēj agri pavasarī un dēstus audzē siltā vietā. Dārzā izstāda pēc salnām.
‘Athena F1 Appleblossom’ – maigi rozā, pildītas, 25–30 cm augstas.
‘Fanciful Red’ – sarkanas, bagātīgi pildītas, ap 20 cm augstas.
Steidz sēt redīsus
Nav ko kavēties ar redīsu sēju, jo ražu varēs baudīt tikai 30–40 dienas pēc iesēšanas.
Lai dažādotu redīsu sortimentu, var iegādāties dažādu šķirņu sēklas – izsēj nedaudz no katras paciņas. Pārējās sēklas paglabā. Lai ražas vākšanas laiku pagarinātu, pēc pāris nedēļām sēj jaunu porciju.
‘Jutrzenka’ – pavasara, vasaras un rudens sējai. Redīsi 45–60 mm gari, rozā, ovāli, nedaudz cilindriski. Miza ļoti plāna, mīkstums balts, sulīgs, ļoti garšīgs. Neizkurtē.
‘Malaga’ piemēroti pavasara un rudens sējai. Apaļajai saknei ir tumši violeta miziņa un koši balts sulīgs mīkstums ar maigu garšu.
‘Rudi’ – agrīna šķirne, piemērota audzēšanai visu sezonu. Saknes skaisti sarkanas, apaļas, neizkurtē, miziņa neplaisā.
Maurlociņi nākotnei
Tagad sēj maurlociņus stādiem, kurus vēlāk izstādīs paliekošā vietā. Tie ražo ilgus gadus bez pārstādīšanas. Labi vairojas, un vēlāk varēs pavairot arī ar ceru dalīšanu. Dārzā jau drīz varēs vākt ražu. Tie ir dekoratīvi ziedēšanas laikā.
‘Bohemia’ – agra un ļoti ražīga šķirne, piemērota gan ražas vākšanai uz lauka, gan steidzināšanai. Pirmo ražu var vākt jau 110 dienas pēc sējas. Laba salizturība.
Gardā eruka salātiem
Agrai zaļumu ražai var sēt rukolu, eruku. Tās nebīstas vēsuma. Agrai ražai sēj segtās platībās.
‘Olivetta’ ir daudzgadīgā rukola. Var audzēt arī segtajās platībās. Tad lapiņas būs ar maigāku garšu un tīrākas. Ziemā vēlams piesegums.
Platlapu rukola sadīgs aptuveni nedēļas laikā. Regulāri griež lapiņas, lai augtu jaunas. Ilgstošai ražai sēj atkārtoti.
‘Wild’ lapiņas ir smalkas, īpaši piemērotas salātiem. Augam ilgs ražošanas laiks. Dobē var atkārtoti sēt ik pēc 2–3 nedēļām. Jaunās lapiņas ir maigākas, vecākās – asākas. Šķirne ātraudzīga un izturīga pret sausumu. Var audzēt gan dobē, gan balkonkastē.
Profesionāļu sēklas
Labu ražu var vākt no tā sauktajām profesionālajām sēklām. Ir sēklas, kas ir tikai kodinātas, un tādas, kurām speciāls apvalks sekmīgam startam. Šīs sēklas noteikti stāda pietiekami atstatu citu no citas, jo sadīgs visas.
Profesionāliem audzētājiem paredzētās sēklas parasti var iegādāties lielos iepakojumos, taču sēklu veikalos tās piedāvā arī izfasētas mazās paciņās.
Iecienīta ir ‘Kaspars F1’ – ļoti agra šķirne ar spilgti sarkaniem redīsiem, kas neizkurtē. Var audzēt visu sezonu.
‘Rondar F1’ – ļoti agri pavasara, rudens redīsi. Sakne apaļa, sarkana. Neizzied un neizkurtē.
Spināti veselībai
Vitamīnu porcijai sēj spinātus. Tie der gan svaigam patēriņam, gan saldēšanai.
Jaunzēlandes spināti ir viengadīgi, ātri augoši, ar bagātīgi lapotu stublāju. Martā sēj pa 2–3 sēklām podiņos. Sēklas uzdīgst 20–40 dienās. Pēc salnām stāda dobē. Atkārtotai ražas ieguvei var sēt visu sezonu. No aprīļa beigām jau var sēt tieši dobē.
‘Corvette F1’ – ražo visu sezonu, lapas nelielas, iegarenas, gaļīgas, ar izcilu garšu. Var audzēt gan dobēs, gan podos un kastēs. Atkārtotai ražai sēj ik pēc 2–3 nedēļām.
Izmēģina kressalātus
Kressalātiem ir patīkama pikanta sinepju garša. Tajos ir daudz C, PP, B grupas vitamīnu. Ja Siltumnīcas vai dārza nav, pirmos kressalātus var izaudzēt arī uz palodzes pat ziemā. Augs ir aukstumizturīgs, tāpēc var mēģināt sēt arī dārzā. Vēlāk atkārtotai ražai sēj ik pēc nedēļas.
Saulespuķu kolekcija
Tajā ietilpst sešu dažāda garuma un ziedu formu šķirnes: ‘Colour Fashion’ (1,8 m garas), ‘Italian White’ (1,5 m), ‘Debilis Mixed’ (1,5 m), ‘Red Sun’ (1,8 m), ‘Russian Giant’ (3 m), ‘Teddy Bear’ (0,4 m). Aptuveni 25 sēklas no katras šķirnes. Sēj uz lauka līdz jūnijam. Zied līdz salnām.
Dārza delfīnijas
‘Magic Fountains The Blues’ – daudzgadīga ziemciete, ap 90 cm gara. Izcili skaisti ziedi dažādos zilās krāsas toņos. Iepakojumā 40 sēklas. Agri sēj kastītēs telpās, no maija – dobē. Sēklām jādīgst tumsā. Kad sēklas iesētas, uz augsnes uzklāj papīru. To noņem, kad parādījušies asni. Uzzied otrajā gadā pēc sēšanas.
Jaunums
Okra veģetāriešiem
Ir laiks sēt dēstiem okru jeb bāmiju. Tā ir sevišķi populāra veģetāriešu, vegānu un austrumtautu ēdienu mīļotāju ēdienkartēs.
Audzē ar dēstiem. Sēj februārī–aprīlī podiņos, sēklas pirms tam diennakti mērcējot ūdenī. Nenobriedušus augļus izmanto kulinārijā (sautējumos, grilēšanai). Augu var stādīt arī traukos, jo tas ir dekoratīvs.
Netici
Dažkārt uz ziemciešu iepakojuma rakstīts, ka tās zied jau pirmajā gadā pēc sējas. Taču tā nav nekāda īpaša šķirne. Ja daudzgadīgās ziemcietes vai divgadīgās puķes iesēj ļoti agri, tās var uzziedēt tā paša gada vēlā rudenī. Taču lielākā daļa stādu tomēr ziedēs tikai otrajā gadā.
Bēdīga ziņa
Sēklu veikalos par deficītu kļuvušas firmas Johnsons sēklas. Tās bija slavenas ar izcilām šķirnēm un labu dīgtspēju. Sevišķi skaistas ir šīs firmas piedāvātās delfīnijas un citas ziemcietes.
Tas noticis tāpēc, ka sēklas Latvijas veikaliem piegādā vairākas vairumtirdzniecības firmas. Viena no tām ievedusi Johnsons sēklas, taču diemžēl pārtraukusi darbību. Citas firmas pagaidām Johnsons sēklas neieved.
Ja kādas šīs firmas sēklas iepatikušās, to iegādi nevajag atlikt, jo veikali pārdod sēklu atlikumus.
Padoms
Kūdras podiņš
Ir augi, kuriem nepatīk pārtādīšana, un saknes traumē izņemšana no plastmasas podiņa. Lai tas nenotiktu, augus sēj kūdras podiņā, ko pēc tam izstāda zemē. Ja vēl nav stādīšanas laiks, mazāko podiņu var ievietot lielākā un vēl kādu laiku paaudzēt.
Šādi podiņi noteikti patiks visiem ķirbjaugiem, arī gurķiem. Par šādu augšanas vietu priecāsies arī puķzirnīši.
Ko darīt ar sadīgušiem stādiem
Dažādas ziemcietes var iegādāties arī kā sakņu kamolus vai sakneņus, piemēram, flokšus, peonijas, īrisus. Tā var tikt pie dažādām kārotām šķirnēm. Turklāt tas maksās lētāk, nekā pērkot augus stādaudzētavā podā.
Taču dažkārt gadās, ka tie jau veikalā vai sūtīšanas procesā ir atdzīvojušies un plastmasas maisiņā krietni sadīguši. Tādus nevajag tūliņ stādīt dārzā, bet iestādīt podā – tā būs drošāk, jo maisiņā izdīgušie dzinumi ir ļoti vārgi.
Stādu paaudzē telpās un izstāda dārzā, kad sals vairs nav gaidāms. Ja dzinumi ir maziņi un tos var ierušināt augsnē, sakņu kamolu var stādīt dārzā uzreiz (ja laika apstākļi ļauj).