Ko saglabāt vecā mājoklī? 0
Mūsdienās ļoti aktuāla ir mantotu māju atjaunošana vai senu mājokļu iegāde. Ja esat kļuvis par šāda mājokļa īpašnieku, dažreiz gūti saprast, ko modernizēt, bet ko vērts saglabāt.
Pašreizējie pētījumi parāda, ka jau ilgu laiku par nenovecojušām vērtībām un dizainā joprojām aktuālām tendencēm tiek uzskatīti šādi mājokļa elementi.
Parketa un dēļu grīdas
Ja vien konkrētie speciālisti atzīst, ka grīdas ir iespējams atjaunot, neveicot pamatīgus apakšējā klājuma remontdarbus (ja bojātas nesošās konstrukcijas, bijusi puve vai sēnītes utt., remontdarbi izmaksās ļoti dārgi), to noteikti vērts darīt, jo atjaunošana izmaksā kaut nedaudz, bet lētāk. Turklāt, atjaunotais segums piešķirs mājoklim to šarmu, ko nespēs jauni materiāli.
Skaisti logi
Mūsdienu logi ir daudz energoefektīvāki, bet vizuāli garlaicīgi un neizskatīgi. Tiem nav ne matētu stiklu ar rakstiem, ne vitrāžu, ne grebtu rāmju, kas vērojami pagājušo gadsimtu celtnēs.
Protams, jārēķinās, ka tas būs pamatīgs ieguldījums, jo, lai vecos logus padarītu hermētiskus, var nākties veidot jaunus rāmjus, jaunus stiklus un izmantot dažādas namdaru gudrības. Turklāt, bez ļoti labiem meistariem neiztikt.
Iebūvēti elementi
Atsevišķos mājokļos ir saglabājušies kamīni, plītis un krāsnis, kā arī iebūvēti skapji, bibliotēkas grāmatu plaukti, koka sienu paneļi, sienu un griestu rotājumi no ģipša, senas kāpnes u.c. Arī šie elementi ir tie, kas mājoklim piešķir senatnīguma noskaņu.
Ja tos nav iespējams atjaunot vai tas ir finansiāli ļoti neizdevīgi, varbūt iespējams kaut vai daļu no tiem izgatavot no jauna pēc veco oriģinālu parauga.
Verandas
Verandas ir īpašas omulības nesējas. Tās noteikti vērts saglabāt, atjaunot, arī modernizēt, jo tādējādi mājoklim tiek iegūta ne vien papildus vizuālā izteiksmība, bet arī reāli izmantojama dzīvojamā platība.