Ko Rīgā glābj, to laukos šaus. Rīgas cūkas jau šiverē pa Tīnūžu pagalmiem 14
Neilgi pēc Rīgas mežacūku pārvietošanas uz Tīnūžu apkārtnes mežiem bariņš sivēnmāšu ar sivēniem redzētas šiverējam tuvējo māju pagalmā – šādu informāciju saņēmis Valsts meža dienests (VMD). Rīgas reģionālās virsmežniecības inženieris medību jautājumos Raimonds Fridvalds spriež, ka kustoņu bariņš, visticamāk, ir tās 15 mežacūkas, kas 13. jūlijā no Mežciema tika pārvietotas uz Rīgas pašvaldības meža teritoriju Tīnūžu pagastā. Dzīvnieku deportācija notikusi Medību koordinācijas komisijas uzdevumā, lai novērstu mežacūku nodarītos postījumus un apdraudējumu galvaspilsētas sabiedrības drošībai.
Savukārt Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) otrdien aicinājis pašvaldības veicināt mežacūku medīšanu. Pēc konsultācijām ar nozares ekspertiem PVD nosūtījis vēstuli Latvijas pašvaldībām ar lūgumu izmantot Medību likumā deleģētās tiesības – atļaut mežacūku medības medību iecirkņa platībās, sākot no 200 hektāriem. Šāds lēmums pieņemts sakarā ar Āfrikas cūku mēra izplatību mežacūku populācijā Latgalē un Vidzemē (šogad reģistrēti jau 396 saslimšanas gadījumi).
Zoologs, bijušais medību virsuzraugs Latvijā Jānis Ozoliņš atgādina: “Jau agrāk esmu teicis – šaubīgā puse šajos apstākļos, kad Latvijā plosās Āfrikas cūku mēris un ir problēmas ar mežacūku skaita samazināšanu, ir tās vest un tad dzīvas laist ārā. Tas man šajā pasākumā neliekas tālredzīgi.”
Izēd suņa bļodu
Par mežacūkām, kas droši rosījušās pa pagalmu, R. Fridvaldam ziņojusi pati nama saimniece. Tās nav baidījušās ne no cilvēkiem, ne suņa pie ķēdes, rukši pat izēduši viņa bļodu. Zvanītāja nezinājusi, kā šādā situācijā rīkoties, jo tik nekaunīgas meža viešņas līdz šim viņpusē nebija redzētas. Dažas dienas iepriekš rīdzinieces bija izmetušas loku arī pa pagasta centru, stāsta VMD pārstāvis.
Šī bija tikai pirmā pilsētas cūku porcija, kuru ķērājiem – Pierīgas mednieku kluba vīriem Kaspara Šuikovska vadībā – izdevies iedabūt būrī un nogādāt aptuveni 20 kilometrus attālajā SIA “Rīgas meži” teritorijā. Pirmās noķēruši bez īpašas gatavošanās “ekspresvariantā”, jo saņemts zvans no pašvaldības policijas, ka cūkas ieklīdušas privātmāju teritorijā Mežciemā un uzvedas mierīgi, stāsta Šuikovskis. Viņš spriež, ka notverts bariņš, kas uzturējies starp Juglas skolu, bērnu un pieaugušo slimnīcām Gaiļezerā.
Turpmākajam “iesaukumam” jau notiek nopietni priekšdarbi – ierīkotas piebarošanas vietas, izvietotas novērošanas kameras, kas rāda, ka Ķīšezera apkārtnē mīt vismaz pussimts mežacūku. Šonedēļ vienā no barošanas vietām ķērāji novietos 20 kvadrātmetru lielu koka krātiņu, ļaus dzīvniekiem ar to aprast un tad vilinās iekšā. Turpmākā rīcība atkarīga no cūku uzvedības un konkrētās situācijas. Pagaidām 4000 eiro vērtais līgums par mežacūku ķeršanu, iezīmēšanu un pārvietošanu mednieku klubam ar Rīgas domi noslēgts līdz 8. septembrim. “Šajā laikā labākajā gadījumā var notikt divas deportācijas, jo, tikko pirmā porcija iekritīs un pārējie dzīvnieki sajutīs apdraudējumu, iestāsies reakcija,” lēš ķērāju grupas vadītājs. Gandrīz simtprocentīgi problēmu varētu atrisināt līdz nākamā gada februāra beigām, sola K. Šuikovskis.