Ko noņemt vienīgajai mājvietai? Maksātāji neziņā par NĪN 13
Politiķi kārtējo reizi sākuši gudrot, kāds būtu taisnīgs nodoklis, kuru iedzīvotāji turpmāk maksātu par mājokļiem un citiem nekustamiem īpašumiem.
Jo arī viņi beidzot aptvēruši, ka Valsts zemes dienestā šim gadam jau izplānotais un uz vienu gadu atliktais kadastrālo vērtību kāpums, neko būtiski negrozot, būs tik graujošs, ka liela daļa iedzīvotāju nespēs samaksāt šo nodokli. Saeima vakar pirmajā lasījumā atbalstīja likumprojektu, kas paredz uz vienu gadu atlikt jaunu kadastrālo vērtību noteikšanu nekustamajiem īpašumiem, vēl 2017.gadā saglabājot tās pašreizējā līmenī.
Neko nemainot šī nodokļa politikā, Rīgā un tās apkaimē mājokļu kadastrālās vērtības celtos vidēji par 200 līdz 300%, citās pilsētās – par 60 līdz 100%. Visiespaidīgākais nodokļa kāpums skartu ap 1000 jaunos, pēc 2000. gada celtos daudzstāvu dzīvojamos namus galvenokārt Rīgā, tās apkārtnē un Jūrmalā ar aptuveni 32 000 dzīvokļu tajos, ap 670 dzīvojamos namus ar kultūrvēsturisku nozīmi, kā arī senāk celtos, moderni atjaunotos daudzstāvu dzīvojamos namus.
Nodokļu maksātāji neziņā
Kaut arī priekšlikumi ir, turklāt visdažādākie, lielas skaidrības šī nodokļa maksātājiem nav un, kā šķiet, joprojām nebūs līdz šī gada beigām. Pašlaik zināms vien tas, ka Saeimā skatīs Tieslietu ministrijā sagatavotos un valdības apstiprinātos Nekustamā īpašuma valsts kadastra likuma grozījumus, kuri paredz šogad spēkā esošo kadastrālo vērtību bāzi piemērot arī 2017. gada kadastrālo vērtību aprēķinam. Vakar, 5.maijā, Saeima atbalstīja šo likumprojektu pirmajā lasījumā.
Vēl zināms, ka valdība uzdevusi Finanšu ministrijai kopā ar Tieslietu ministriju un Latvijas Pašvaldību savienību līdz šī gada beigām sagatavot tādus grozījumus likumā “Par nekustamā īpašuma nodokli”, kuri nodrošinātu samērīgu nekustamā īpašuma nodokli.