Publicitātes foto

Ko nemāca par finansēm skolās 0

Ir tik maz cilvēku, kuri jau vidusskolā ieguvuši praktisku finanšu izglītību, kas māca cilvēkiem veidot budžetu, maksāt rēķinus laikā vai pat tik vienkārša lieta kā krājkonta nepieciešamība. Varam teikt droši, ka ņemt kredītiestādē kredītu, nezinot, kas ir kredītvēsture un tamlīdzīgas lietas, varētu pielīdzināt nespējai reizināt vai dalīt.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Rietumu civilizācija atrodas uz sabrukuma robežas: eksperts brīdina par gaidāmo krīzi
Lasīt citas ziņas

Ja mēs jau skolā būtu iemācījušies dažas vienkāršas, praktiskas finanšu lietas, tas būtiski atvieglotu mūsu pirmos finanšu lēmumus dzīvē, bet tieši tajos tik bieži tiek pieļautas kļūdas.

1. Studiju kredīti ir reāli

Jau pirms augstskolas studiju uzsākšanas daudziem no mums ir pirmā izvēle tikt finansiāli saistītam un tas ir studiju kredīts. Lēmumu var ietekmēt skaisti bukleti, kas sola apbrīnojamas darba izredzes un četrus gadus ilgus svētkus, kas nekas nav jāatmaksā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Bet, ja kāds vidusskolā mācītu, kā atmaksājams šis kredīts, kura ikmēneša maksājums mēdz būt diezgan nopietns, cik naudas mēnesī vēl būs jāmaksā tādām lietām kā dzīvokļa īre un sadzīvei nepieciešamu lietu iegāde, tad jebkurš divreiz padomātu pirms ātri izvēlētos pirmo variantu nevis izdevīgāko un labāko darījumu. Iespējams, ka dažiem pat nebūtu jāslīkst parādos domājot, ka viņu dzīves vienīgā īstā jautrība jau ir pagātnē.

2. Vienmēr jābūt budžetam

Skolās vajadzētu mācīt arī budžeta veidošanas pramses. Kāpēc tas ir jāveido, ka tas jāveido neatkarīgi no finansiālā stāvokļa. Pat cilvēkiem, kurus mēs uzskatam pat bagātiem, ir budžeti un tie, visticamāk, ir ļoti detalizēti un konservatīvi, jo bagātības vairošanās vairāk ir taupīšanas nekā peļņas rezultāts.

3. Kredītvēsturei ir liela nozīme

Šim jautājumam vajadzētu veltīt vairāk laika, būtu noderīgas lekcijas par kredīta pamatiem, par to, kā veidojas kredītvēsture, kas to ietekmē pozitīvi un par kļūdām, kas to noteikti sabojās. Jau 18 gadus veciem cilvēkiem ir visas iespējas veidot vai sabojāt savu finansiālo reputāciju un nesagatavot viņus tam ar spēcīgu izpratni par kredītu sistēmu ir noziegums.

Cik ir piemēru, kad 18 gados jaunais cilvēks paņem savu pirmo kredītkarti 500 eiro vērtībā vai kādu ātro kredītu ar domu uzdzīvot, jo gandrīz tā tas tiek pasniegts reklāmās. Varbūt, ja kāds viņam būtu iemācījis, ko var nodarīt sabojāta kredītvēsture, viņš nekad uz tās kartes vai ātrā kredīta pusi nebūtu pat paskatījies un izglābtu vēl kādu savu draugu papildus.

4. Nauda pati no sevis neuzkrājas

Ja tu neiztērēsi kādu noteiktu naudas summu, tā tiks “ietaupīta”. Bet, pirmkārt, tas būtībā nekad nenotiek un, otrkārt, pat ja jums izdevies ietaupīt, atrast labāko ietaupītās naudas izmantojumu ir nākamais sarežģītais uzdevums. Tāpēc svarīgas ir krājkontu, ietaupījumu zināšanas. Un, kad pienāk brīdis, kad katru mēnesi var tikt atlikta daļa no ieņēmumiem, ir vērts zināt to, ka jānodrošina ietaupījumu automātisku atdalīšanu un pārskaitīšanu uz kādu kontu, kas nav ikdienas redzamības lokā.

Reklāma
Reklāma

5. Arī sievietēm jābūt ar finanšu zināšanām

Parasti tiek uzskatīts, ka sievietes ir emociju iemiesojums, vīrieši – pragmatisma. Un pēc šī sadalījuma sanāk, ka tieši vīriešiem ir jābūt atbildīgiem par finansēm, jo finanses taču ir tik garlaicīgi. Tomēr finanses nav tikai vīriešu atbildība, pamati ir jāsaprot ikvienam neatkarīgi no dzimuma. Bieži vien izrādās, ka tieši sievietēm ģimenē ir lielākā vara pār pirkumu veikšanu. Un tādā situācijā vienkārši nedrīkst būt neizglītots finanšu jautājumos.

6. Sargā sevi. Ieguldi sevī

Investīciju un nekustamā īpašuma pamatprincipu mācībai būtu jākļūst par prasību skolā, tāpat kā apdrošināšanas pasaule visās tās dažādajās formās. Skolēniem būtu vienlīdzīgi jāiemācās ieguldīt nākotnes darījumos, kā arī aizsargāt to, kas jau ir nevis katru finanšu lēmumu padarīt par bezkompromisa spēli. Spēja pieņemt pārdomātus finanšu lēmumus, kas nav uzreiz atdevi nesoši, ir milzīga priekšrocība pusaudzim un tas palīdzētu neļaut viņa paša instinktam darīt visu, kas ir ātrāks, vieglāks un konkrētā mirklī izdevīgāks.

7. Bagātība nav tas, ko jūs nopelnat, bet gan tas, ko jūs ietaupat

Pelnīt daudz naudas ir lieliski, bet bezjēdzīgi, ja nespējat kontrolēt to, ko tērējat. Mums daudziem zināmi cilvēki, kuri, par spīti labai algai, ir iekūlušies nopietnās finansiālās nepatikšanās vai kredītkaršu, ātro kredītu parādos, jo viņu vieglie ienākumi ļāva viņiem domāt, ka ilgtermiņā viss būs kārtībā.

Neatkarīgi no tā, cik daudz nopelnīsiet, jūs negūsiet patiesu bagātību (vai negūsiet drošības un komforta sajūtu, ko mēs bieži saistam ar bagātību), kamēr nesāksiet dzīvot krietni zem saviem līdzekļiem un nepieņemsiet pārdomātus lēmumus par ietaupījumiem.