Ko lūdza Kargins un ko solīja Šlesers: skandalozās sarunas viesnīcā “Rīdzene” 7
Politbiznesmenis Ainārs Šlesers ar saviem sarunu biedriem – Ventspils mēru Aivaru Lembergu (“Latvijai un Ventspilij”), Rīgas domnieku Andri Ameriku (GKR), partijas “Saskaņa” valdes locekli Jāni Urbanoviču, zemkopības ministru Jāni Dūklavu (ZZS) un eksbaņķieri Valēriju Karginu – viesnīcā “Rīdzene” apspriedis gan Valda Dombrovska (V) valdības gāšanu, gan vairāku augstu valsts amatpersonu nomaiņu, turklāt ar Dūklavu pārrunātas arī iespējas pārdot kādu viņam pastarpināti piederošu zemesgabalu Rīgas brīvostas teritorijā, liecina žurnālā “Ir” publicētie sarunu atšifrējumi, kas esot iegūti “no avotiem, kas lūdz savu identitāti neatklāt”.
Viesnīcā “Rīdzene” noklausītās politiķu un uzņēmēju sarunas kalpoja kā viens no galvenajiem pierādījumiem tā dēvētajā oligarhu lietā, kas tika ierosināta 2011.gadā pēc Krimināllikuma pantiem par kukuļņemšanu, kukuļdošanu, noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu legalizēšanu, dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu un valsts amatpersonām likumā noteikto ierobežojumu pārkāpšanu. Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs šo lietu izmeklēja vairākus gadus, tomēr izrādījās, ka noklausītās sarunas nav pietiekams pierādījums apsūdzību celšanai, tāpēc kriminālprocess tika izbeigts.
Kā, atsaucoties uz noklausītajām sarunām, raksta žurnāls “Ir”, 2010.gada janvārī Šlesers runājis ar Karginu, kurš atnācis lūgt atbalstu, lai Saeima nenobalso par likuma grozījumiem un neatņem bijušajiem “Parex bankas” īpašniekiem dāsnos procentu maksājumus no subordinētā kapitāla. Kargins teicis Šleseram, ka viņam ir normāls bizness Baltkrievijā, interesanti piedāvājumi Krievijā, bet Latvijā – pagaidām nekā. Lai gan viņam esot palikusi bijusī “Parex bankas” klientūra, jāsaprot, “kādā virzienā pareizi kustēties”, jo banku jomā esot “ārprātīga uzraudzība”.
Šlesers stāstījis, ka, ja viņam veiksies vēlēšanās, tad būšot “daudz izmaiņu” un biznesa iespēju visiem. Viņš attīstīšot ne tikai uzturēšanās atļauju piešķiršanu par ieguldījumiem nekustamajā īpašumā, bet iestāsies arī par Pilsonības likuma grozīšanu. “Ideja tāda – vajag pārdot pases,” sacījis Šlesers un skaidrojis, ka, piešķirot pilsonību kādiem 10 000 ļoti bagātu investoru, Latvija “ar vienu rāvienu” atrisinātu visas problēmas, taču to nevarot paveikt ar “pašreizējo valdību un visiem tiem parazītiem, kas tagad sēž”. “To var izdarīt tikai variantā, ja mums ar SC [politisko spēku “Saskaņas centrs”] ir 51 balss – vai ar Andri, vai ar Aivaru, bet ne ar citiem. Citi uz to neies,” skaidrojis Šlesers.
Arī Kargins paudis viedokli, ka finanšu vadība valstī jāmaina. “Es neslēpju savu viedokli šaurā lokā, ka vajag vākt nost visu finanšu galvu – [Latvijas Bankas prezidentu Ilmāru] Rimšēviču, [Finanšu un kapitāla tirgus komisijas priekšsēdētāju Irēnu] Krūmani, tie ir ienaidnieki,” teicis Kargins.
Eksbaņķieris lūdzis Šlesera partijas atbalstu parlamentā. “Saeimā viņi visu laiku grib izvilkt cauri to, lai mūs ar [otru bijušo “Parex bankas” īpašnieku] Viktoru [Krasovicki] izdrāztu. Un tagad memorandā, kas parakstīts ar SVF [Starptautisko Valūtas fondu], ir punkts, ka valdībai jāvēršas parlamentā, lai bijušajiem akcionāriem atņemtu ienākumus no subordinētā kapitāla. Tātad atņemtu mums ienākumus!” Šlesers apsolījis atbalstu, jo neesot nekāds komunists vai sociālists.