Ko Ķīna domā par Putina un Trampa draudzību? “Ķīnai nekādu draugu nav,” pārliecināts ir Zemessardzes virsnieks Māris Bruža 0
Ko domā Ķīna par Krievijas prezidenta Vladimira Putina draudzību ar ASV prezidentu Donaldu Trampu? Šo TV24 raidījuma “Akutālais par karadarbību Ukrainā” skatītāja jautājumu komentēja Zemessardzes virsnieks, kapteinis Māris Bruža, uzreiz atzīstot, ka par Ķīnu viņam esot “tikai viens viedoklis”.
“Tas ir mans personīgais viedoklis, ka Ķīnai nekādu draugu nav. Ķīnai ir tikai un vienīgi biznesa partneri. Ja ķīniešiem neļauj taisīt biznesu, tad viņi paliek dusmīgi,” komentēja Bruža. “Ķīnietim galvenais ir bizness. Paskatāmies, ja tagad ir saspīlēta situācija Taivānas reģionā, bet kaut kas pie tā ir novedis… Ķīna tur tik daudz valstīm ir pieteikusi karu. Ķīnai galvenais ir biznesu taisīt – jo vairāk, jo labāk,” smaidot sacīja Zemessardzes virsnieks.
Kā varētu attīstīties situācija Taivānā? “Zinot, ka Taivāna ir lielākais čipu ražotājs pasaulē, tad, visticāmāk, tā ir zem kaut kāda līguma saistībā ar amerikāņu aizsardzību. Mēs tur varam žvadzināt ieročus un tā, bet es domāju, ka neviens neriskēs tur veikt tādu pilna mēroga operāciju. Ukrainai šis līgums bija tāds diezgan pašķidrs, bet, domāju, ka Taivānai ar Ameriku tur ir konkrēts bizness,” sacīja Bruža TV24 raidījumā “Aktuālais par kardarabību Ukrainā”, apspriežot arī Ķīnas un Taivānas jautājumus.
Jau ziņots, ka Ķīna ir gatava uzņemties “konstruktīvu lomu”, lai izbeigtu Krievijas-Ukrainas karu, otrdien, 1.aprīlī, publicētā intervijā pauda Ķīnas ārlietu ministrs Vans Ji, vienlaikus apliecinot atbalstu Krievijai tā interešu aizstāvībā, tā ziņoja LETA.
“Ķīna ir gatava, ņemot vērā iesaistīto pušu centienus, uzņemties konstruktīvu lomu [konflikta] atrisināšanā”, intervijā “RIA Novosti” sacīja ministrs.
Vans šonedēļ viesojās Maskavā, kur viņam paredzētas tikšanās ar Krievijas ārlietu ministru Sergeju Lavrovu un diktatoru Vladimiru Putinu. Pekina un Maskava pēdējos gados ir pastiprinājušas ekonomisko sadarbību un diplomātiskos kontaktus, un kopš Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā 2022.gada sākumā to stratēģiskā partnerība kļuvusi vēl ciešāka.
Ķīna kara kontekstā sevi pozicionē kā neitrālu pusi un apgalvo, ka tā nesūta letālu palīdzību nevienai no pusēm. Taču tā ir cieša Krievijas politiskā un ekonomiskā sabiedrotā, un NATO dalībvalstis ir nosaukušas Pekinu par kara “izšķirošo veicinātāju”.
ASV prezidents Donalds Tramps kopš stāšanās amatā centies panākt vairāk nekā trīs gadus ilgušā kara ātru izbeigšanu, taču viņa administrācijai nav izdevies panākt izrāvienu, neskatoties uz sarunām ar abām pusēm.
Putins noraidījis ASV un Ukrainas kopīgo plānu par 30 dienu pamieru un pagājušajā mēnesī ierosināja miera procesa ietvaros no amata atstādināt Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski.
Pekina paziņojusi, ka Vans vizītes laikā uzturēs “padziļinātu saziņu par Ķīnas un Krievijas attiecību attīstību nākamajā posmā un par starptautiskiem un reģionāliem jautājumiem, kas skar abas puses”.
Pilnu TV24 raidījumu “Aktuālais par karadarbību Ukrainā” variet skatīties video šeit: