Kā iznīcināt 1
Ja ir pastāvīga berze, piemēram, gar apģērbu, veidojumu ieteicams noņemt, jo tas var iekaist un augt lielāks. Papilomu, kas netraucē, nevajag obligāti likvidēt, jo nav pamata bažām, ka tā varētu pārvērsties ļaundabīgā audzējā.
Prātīgāk būtu nevis atbrīvoties no papilomām pašu spēkiem, bet gan izvēlēties kādu no dermatologa ieteiktajām metodēm.
Vislabāk kosmētisko procedūru veikt no septembra līdz martam, kad neatsedzam ķermeni saulei. Ticot, ka jaunveidojumus labāk noņemt konkrētā Mēness fāzē, tā arī vajag darīt, kaut gan zinātniska pamatojuma tam nav.
Viena no senākajām metodēm ir elektrokoagulācija – likvidēšana ar elektrību, kad, izmantojot speciālu elektrodu, papilomu piededzina. Ja veidojumu ir daudz, tos iznīcina vairākās reizēs. Diemžēl procedūru nav iespējams izdarīt tik precīzi, lai neskartu apkārtējos audus. Lai nejustu sāpes, var izmantot anestezējošu krēmu, taču parasti tas nav nepieciešams.
Pēc procedūras jālieto antibiotikas saturošs krēms, lai brūce ātrāk sadzītu, kas parasti notiek nepilnas nedēļas laikā. Var saglabāties maza punktveida rētiņa. Apstrādāto ķermeņa vietu nedrīkst atklāt saulei vismaz divus mēnešus.
Arī kriodestrukcijā, kad lieto šķidrajā slāpeklī samērcētu vates kociņu vai kriopinceti un papilomu piesaldē, var nedaudz ciest apkārtējie audi. Procedūra ir nedaudz nepatīkama, taču izturama. Jutīgiem cilvēkiem var izmantot atsāpinošu krēmu.
Papiloma pēc apstrādes kļūst melna un 3–5 dienu laikā nokrīt. Brūce ātrāk sadzīs, lietojot antibiotikas saturošu krēmu. Vieta vismaz pāris mēnešu jāsargā no saules, lai neveidotos pigmentācija.
Ar ogļskābo jeb CO2 lāzeru papilomu var noņemt visprecīzāk un nemanāmāk, kas īpaši būtiski, ja tā izvietota uz acs plakstiņa malas. Vispirms uzklāj anestezējošu krēmu, acī pilina atsāpinošus pilienus un pēc stundas veidojumu likvidē, iztvaicējot no papilomas šūnām ūdeni.
Reizēm veidojuma gabaliņu nosūta uz histoloģisko analīzi diagnozes precizēšanai.
Brūcītei uzliek plāksteri, ko nākamajā dienā apmaina. Tā sadzīst apmēram piecu dienu laikā. Pēc mazgāšanās no rīta un vakarā nepieciešams lietot antibiotikas saturošu ziedi. Lai nepaliktu neglīta pigmentācija, vismaz pāris mēnešu nedrīkst sauļoties.
Lāzera procedūras neiesaka veikt grūtniecības laikā. Ja topošajai māmiņai nākas papilomas pastāvīgi aizskart, tās var sadziedēt ar antibiotikas saturošu krēmu, taču ļoti traucējošus veidojumus labāk likvidēt, neraugoties uz gaidību laiku.
Jāizvērtē arī, vai procedūru drīkst izdarīt onkoloģiskajiem un cukura diabēta slimniekiem, jo šajā gadījumā pastāv lielāks brūces inficēšanās risks.
Tajā pašā vietā papilomas atkārtoti nemēdz veidoties, taču vājas imunitātes gadījumā tās var rasties citur uz ķermeņa.
5 lietas, ko labāk nedarīt
1. Cenšoties papilomas iznīcināt ar aptiekā nopērkamo struteņu sulas šķīdumu, var iedzīvoties audu apdegumā, piemēram, neglīti rētaudi mēdz veidoties kakla un dekoltē zonā.
2. Daži papilomas mēģina iznīdēt ar etiķi, struteņu un pieneņu sulu, taču jāuzmanās no apkārtējo audu apdeguma un grūti likvidējamām rētām.
3. Tautā vēl izplatīta ir metode, uzmetot veidojumam cilpu, nospiežot tā asinsvadus un pārtraucot barības vielu piegādi. Dažkārt no tās izdodas atbrīvoties, taču tikpat labi papiloma var iekaist un kļūt vēl neglītāka. Turklāt vienīgi medicīnas iestādēs papilomu iespējams likvidēt līdz pat ādas līmenim. Ja daļa veidojuma saglabājas, tas pēc laika mēdz ataugt.
4. Nevajadzētu arī censties papilomu nogriezt ar šķērītēm, jo var izraisīt infekciju, turklāt tā visbiežāk atjaunojas.
5. Ja tomēr nolemj nodarboties ar pašārstēšanos, tas jādara ļoti uzmanīgi, iepriekš precizējot diagnozi.
KONSULTĒJUSI LĀZERPLASTIKAS KLĪNIKAS DERMATOLOĢE ANITA ĀBELĪTE