Ko iesākt ar melleņu krūmu, kas nīkuļo? Padomos dalās melleņu audzētāja 0
“Melleņu krūms aug, bet vienam zaram ir mazas ogas. Vai tas ir slims?” – jautā Ziedonis Rīgā.
“Krūms nav slims, visticamāk, tas ir vecais zars. Uz vecajiem zariem krītas ogu kvalitāte, tās ir sīkākas. Tāpēc svarīga ir izgriešana. Atstājam lielos centrālos zarus, kuru pamatfunkcija ir nodrošināt fotosintēzi stādam. Es ieteiktu iegaumēt, kurš zars ir ar mazajām ogām, un pavasarī izgriezt. Zars, kļūstot vecāks, vairāk pārkoksnējas, un centrālajam zaram sāk parādīties tādi kā mazi radziņi – žuburiņi. Mēs tos saucam par slotām,” – skaidro dārzniece, SIA “Salaspils mellenes” saimniece Anita Hanzena.
Tie zari ir pirmie, kas jāizgriež. Žēl ir, taču prakse parādījusi – agresīvi izgriežot, rezultāts ir labāks, ogas ir lielākas. Melleni var izgriezt līdz pat 30% no krūma, un tā ataugs.
Esam eksperimentējuši, apsalušos stādus apgriežot. Viens gads tiek izlaists, bet nākamais gads atmaksājas dubultā.
Pavasarī vizuāli vieglāk noteikt, kurš zars jāizgriež. Ja šaubies, tad griez! Kas ir pelēks, tas ir nosalis. Pārziemojušie dzinumi ir sarkani, pēc tam tie kļūs zaļi. Vispirms nogriež nosalušos, tad tos, kur ir slotas – tie ir vecie zari, pēc tam tos, kas guļas uz zemi, jo ogu smagums tos nospiedīs vēl vairāk un traucēs arī pļaušanu, visbeidzot izgriež tos zarus, kas iet krustā, jo tie ir infekciju perēkļi. Atstājam spēcīgākos dzinumus.
“Uz lauka gan var redzēt, ka uz mazajiem zariņiem krūma apakšā ir skaistas ogas. Tas jāzina arī pašlasītājiem, ka skaistas ogas mēdz paslēpties,” – saka Anita.