Foto: EPA / Scanpix / LETA

Ko gaidīt no 2019. gada: uz piecu vēsturisku atklājumu sliekšņa 0

Tukšums Lielajā piramīdā

Var cerēt, ka arheologiem 2019. gada laikā izdosies iegūt lielāku skaidrību par Lielajā Gizas piramīdā atklāto tukšo telpu tieši virs tā dēvētās lielās galerijas, kas ved uz faraona Heopsa sarkofāga telpu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Tukšā telpa ir vairāk nekā 30 metrus gara. Arheologi to atklāja 20178. gadā un publicēja pētījuma detaļas žurnālā “Nature”, taču vēl joprojām nav skaidrs, vai tas ir slēgts konstrukcijas koridors, apslēpta apbedīšanas telpa vai kāda cita telpa.

Vēl citi Kumranas tīstokļi?

Ir ļoti iespējams, ka 2019. gadā arheologi atklās vēl kādu senaizmirstu alu, kurā, iespējams, glabājas vēl citi seni manuskripti, līdzīgi Nāves jūras tīstokļiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Zināmie tīstokļi – aptuveni 900 teksti – atrasti 12 alās. Zinātnieki tic, ka šos rakstus atstājusi esēņu sekta.

Arheologi jau vairākus gadus strādā šajā apvidū, gan 2017., gan 2018. gadā tika atrastas vairākas izlaupītas alas. Ir ļoti ticams, ka arī šogad tiks atklātas vēl nezināmas alas, un iespējams – arī seni manuskripti.

Irākas “pazudušās pilsētas” māla plāksnīšu krājums

Speciālisti prognozē, ka 2019. gadā anonīma privātīpašnieka kolekcijā varētu tikt uzieta 1400 māla plāksnīšu lielā ķīļrakstu kolekcija no Irākas zudušās pilsētas Irisagrigas.

2018. gadā izplatījās ziņa, ka mākslas, amatniecības un antikvitāšu tirdzniecības ķēdē “Hobby Lobby” tirdzniecībā nonākušas 200 ķīļraksta plāksnītes no Irisagrigas.

Irisagrigas liecības melnajā tirgū uzpeld jau 20 gadus, un, kaut arī “melnie” arheologi zina pilsētas atrašanās vietu, arheologi to joprojām nav atraduši.

Zināmās plāksnītes vēsta par pilsētu, kura plaukusi pirms 4000 gadiem, par tās pilīm un iedzīvotājiem. Iespējams, kāda no plāksnītēm ļaus arheologiem uzminēt Irisagrigas atrašanās vietu.

Zudušās Faberžē olas

Laikā starp 1885. un 1916. gadu juvelieru kompānija Faberžē radīja Krievijas cara ģimenei vismaz 50 smalki rotātas olas. Pēc 1917. gada revolūcijas dažas no olām pazuda.

2017. gadā atklātībai tika nodoti doumenti, kas liecina, ka 1991. un 1992. gadā no PSRS un Turcijas uz Jaunorleānu (ASV) sūtīti divi mākslas priekšmetu sūtījumi, kuru kopējā vērtība bija 164 miljoni (tagad – 285 miljoni) ASV dolāru.

Reklāma
Reklāma

Dokumenti precīzi neatklāj sūtījuma saturu, taču to vērtība ļauj pieņemt, ka starp priekšmetiem varētu būt arī vismaz viena Faberžē ola. Jau vairākus gadus dzirdamas baumas, ka dažas cara ģimenei savulaik darinātās olas nonākušas ASV privātkolekcionāru rokās un šogad varētu nonākt atklātībā.

Heopsa piramīdas cēlēja papiruss

2013. gadā arheologi, kuri pētīja seno apdzīvoto vietu Vadi al Džarfā, paziņoja, ka atraduši 4500 gadu senu – faraona Heopsa laikā tapušu – papirusu. Tā izpēte atklājusi, ka papiruss ir kāda inspektora vārdā Meters, žurnāls. Meters vadīja strādnieku grupu, kas palīdzēja Heopsa piramīdas un citu nozīmīgu Senās Ēģiptes objektu celtniecībā.

Līdz šim atšifrēta un izanalizēta tikai daļa Metera žurnāla, tā sniegusi informāciju par ostu Lielās piramīdas apkārtnē un kaļķakmens pārvietošanu no Tuas uz Lielās piramīdas celtniecības vietu. Šogad ir cerība sagaidīt pilnīgu papirusa atšifrējumu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.